ako zmeniť názov počítača

Ako zmeniť názov počítača vo Windows 10?

Zmena názvu počítača prichádza na rad zväčša buď z estetických alebo organizačných dôvodov. Windows 10 pri inštalácii ako názov počítača zvolí náhodný reťazec z čísel a písmen, a ten je veru ťažko zapamätateľný a navyše prakticky nič nehovoriaci.

V prípade, že používate viacero zariadení, napríklad aj s rovnakým kontom Microsoft, môžete začať pomýšľať nad zmenou ich názvov, aby sa dali ľahšie rozoznať a spravovať. Webové rozhranie konta Microsoft totiž ponúka niekoľko užitočných funkcií, pre využitie ktorých si vyberáte práve zo zoznamu zariadení. Jasný názov preto dokáže všetko poriadne uľahčiť.

Ďalším príkladom je domácnosť či kancelária, kde sa nachádza viacero zariadení. Občas potrebujete niečo naskenovať cez Wi-Fi, prípadne sa vzdialene pripojiť k svojmu zariadeniu alebo v nastaveniach routera nastaviť špecifické obmedzenia, no v ponúkanom zhluku identifikátorov nedokáže identifikovať správne zariadenie.

V podobných prípadoch by teda možno bolo vhodné pouvažovať nad zmenou názvu zariadenia. Vo Windows 10 sa tento úkon robí veľmi jednoducho – buď cez systémové nastavenia alebo cez Ovládací panel. Metóda premenovania cez Ovládací panel by mala prakticky identicky prebiehať aj vo Windows 7 či Windows 8.

Ako vo Windows 10 zmeniť názov počítača?

 • Otvoríme si systémové nastavenia (Win + I).
 • Klikneme na ikonu “Systém” a z ponuky vyberieme “Informácie”.
 • Pod popisom “Špecifikácie zariadenia” sa nachádza tlačidlo “Premenovať toto PC”.
 • Klikneme naň a v ponuke zadáme nový názov pre PC.
 • Systém nás vyzve na reštartovanie zariadenia, čo spravíme, aby premenovanie nadobudlo platnosť.
ako zmeniť názov počítača

Ako premenovať počítač cez Ovládací panel?

Ako som spomínal v úvode, tento postup je možné využiť aj v prípade, že chcete zmeniť názov počítača vo Windows 7 a Windows 8. Pri Windows 10 ide viac-menej len o doplnkovú metódu, pretože systémové nastavenia (Win + I) predstavujú pohodlnejšiu možnosť ako to spraviť.

 • Cez ponuku Štart vyhľadáme a spustíme “Ovládací panel”.
 • Klikneme na ponuku “Systéme a zabezpečenie”.
 • Klikneme na ikonu “Systém”.
ako zmeniť názov počítača
 • V ponuke “Systém” sa v sekcii “Nastavenie názvu počítača, domény alebo pracovnej skupiny” nachádza možnosť “Zmeniť nastavenie”. Na tú klikneme.
 • Otvorí sa okno “Vlastnosti systému”, a to dokonca priamo na sekcii “Názov počítača”.
 • Klikneme na tlačidlo “Zmeniť”.
 • Otvorí sa okno “Zmena názvu počítača alebo domény”, kde do riadku “Názov počítača” zadáme nové meno.
 • Potvrdíme stlačením na “OK”.
 • Ak chceme aby sa zmena hneď prejavila, tak potvrdíme reštartovanie počítača.
ako zmeniť názov počítača
3 comments
 1. Dobry den,

  Zmenil som si nazov PC nasledne ho restartoval a zrazu ma pri nacitani windowsu vyzve k zadani hesla ktore je nespravne…zrazu sa v ponuke vlavo dole objavili dvaja rovnaki uzivatelia, z ktorych jeden ma prihlasovacie meno ake som si zmenil a druhy je aktualny (nemam zapnutu verifikaciu heslom). Co sa vlastne stalo a co s tym?

  Dakujem

  1. Zdravím vás,
   tento možný problém popisuje v dokumentácii aj Microsoft. Ako dobre ste na tom s angličtinou? Či vám stačí odkaz na odporúčané riešenie alebo treba pripraviť postup po slovensky.

   1. Neviem presne čo sa stalo, pravdepodobne ide o chybu, kvôli ktorej boli vytvorené duplicitné účty. V prvom rade by som sa uistil, že sa dá prihlásiť aspoň do jedného z nich, predpokladám, že to je ten druhý, aktuálny používateľ, ktorý je bez hesla. Prezrite si, či máte všetky svoje súbory na mieste a v ideálnom prípade si tie najkritickejšie zálohujte. Potom by to už malo byť otázkou jednoduchého odstránenia starého konta (s heslom). Nižšie prikladám linka na spomínané fórum Microsoftu, kde to popisujú. Keby ste potrebovali viac info, tak píšte.

    https://docs.microsoft.com/en-us/answers/questions/416692/setup-on-windows-10-now-has-two-accounts-with-same.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať