Ako vo Windows 10 vypnúť hru alebo aplikáciu, ktorá zablokovala celú obrazovku?

Dlhšiu dobu som zápasil s problémom, kedy mi hra Diablo 3 zamrzla a tým zablokovala celý systém. Pravdepodobne si niektorý zo systémových procesov alebo priamo procesov hry nerozumie s ovládačmi grafickej karty, ale to je len môj odhad.

Prejavuje sa to tak, že hra občas, veľmi nepravidelne, prestane reagovať – kompletne zamrzne. To nie je ničím neobvyklým a po dlhoročnom používaní operačných systémom Windows sa to dá považovať za bežný stav. Rozhodne nepríjemný, avšak dobre známy.

Zablokovaný je aj Správca úloh

Problémom je v tomto konkrétnom prípade to, ako efektívne celá aplikácie dokáže zablokovať systém. Celá obrazovka je čierna a hoci klávesová skratka Ctrl + Alt + Del vyvolá obrazovku s možnosťou pre spustenie Správcu úloh, ten sa zobrazí niekde na pozadí. Síce sa teda spustí, no rozhranie je umiestnené za spomínanou zablokovanou čiernou obrazovkou.

Cez Správcu úloh som teda nemal ako zablokovanú aplikáciu ukončiť. Niekedy sa mi podarilo dostať k panelu úloh alebo k rozhraniu pre prepínanie medzi otvorenými aplikáciami (Alt + Tab), no napriek tomu, že som tu klikal na ukončenie zamrznutej aplikácie, nepomohlo to.

Ako jediné efektívne riešenie okrem celkového reštartu systému sa dlhý čas javila klávesová skratka Ctrl + Alt + Del a stlačenie na možnosť “Odhlásiť sa”. Týmto spôsobom došlo k vypnutiu komplet všetkých aplikácií, vrátane tej problémovej. Opätovne som sa mohol prihlásiť do svojho konta a pokračovať v hraní.

Pomôžu virtuálne pracovné plochy

Náhodou som však po čase objavil, že s celým týmto “zablokovaním obrazovky” sa dá pomerne jednoducho vybabrať. Keď som sa nedávno dostal do problémov, tak som sa rozhodol, že vyskúšam rôzne možnosti ako by sa z takejto situácie dalo dostať. Riešením sa ukázali virtuálne pracovné plochy.

Stlačil som klávesovú skratku Win + Tab, kde som klikal na krížik pre ukončenie aplikácie, čo nemalo zmysel, takže som hľadal inú cestu. Otvoril som kontextovú ponuku pre zamrznutú aplikáciu a zvolil možnosť “Premiestniť do > Nová pracovná plocha”.

A čuduj sa svete, Windows 10 aplikáciu “odsunul vedľa” a dovtedy zablokovaná pracovná plocha začala reagovať. Vyvolal som Správcu úloh a zamrznutú aplikáciu ukončil. Určite je to neštandardné riešenie, no keďže to funguje, tak prečo ho v krízovej situácii nepoužiť… V mojom prípade síce problémy spôsobuje Diablo 3, no v princípe by tento postup mohol fungovať pre každú aplikáciu, ktorá zablokuje obrazovku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
messenger bez facebooku

Ako vymazať Facebook z mobilu?

Ak dospejete k rozhodnutiu, že svoj čas viete využívať omnoho lepšie, tak na rad prichádza otázka ako vymazať Facebook z mobilu. Jednoducho.