Ako zväčšiť písmená na obrazovke vo Windows 10?

  • Príliš malé písmo na monitore sa dá ľahko zväčšiť.
  • Možností ako zväčšiť písmená na obrazovke je vo Windows 10 viac.
  • Spravidla nejde vyslovene o problém, ale o zlé nastavenie.

Príliš malé prvky, ale hlavne primalé písmo, znižujú používateľskú skúsenosť. Jednoducho povedané, príliš malý text sa číta veľmi zle a zbytočne si tým namáhame oči. Dnešné notebooky a monitory zvyknú mať veľké rozlíšenie, a práve to je často kameňom úrazy. Systém automaticky nastaví najväčšiu možnú hodnotu, a text sa kvôli tomu až nepríjemne zväčší.

Vo všeobecnosti za príliš malé písmo a prvky na obrazovke nemôže vyslovene chyba, ale skôr nesprávne zvolené nastavenia. Windows 10 našťastie ponúka niekoľko rýchlych možností ako zväčšiť písmená na obrazovke, ale aj zmeniť veľkosť rôznych prvkov. Stačí zamieriť do systémových nastavení a vyskúšať nové hodnoty. Niekoľko z dostupných možností si popíšeme.

Zväčšenie textu alebo všetkých prvkov

Jednou z možností je ručné nastavenie veľkosti textu, prípadne všetkých prvkov. Táto možnosť sa nachádza v systémových nastaveniach pod sekciou “Zjednodušenie prístupu – Obrazovka”. Na výber tu máte možnosť “Zväčšiť text” alebo “Nastaviť všetko väčšie”. Vyskúšajte, ktorá vám bude viac vyhovovať, a tú používajte.

ako zväčšiť písmená na obrazovke

Zmena rozlíšenia obrazovky a mierky

Ďalšou možnosťou ako sa dá vo Windows 10 upraviť veľkosť textu a prvkov je zmena rozlíšenia obrazovky alebo miery, prípadne kombinácie obidvoch. Tieto veci sa opäť nachádzajú v systémových nastaveniach. Tentokrát ale v sekcii “Systém – Obrazovka”.

Na začiatok skúste nastaviť väčšiu hodnotu mierky, napríklad na 150 alebo 175%. Ak by to nestačilo, tak skúste znížiť rozlíšenie obrazovky.

ako zväčšiť písmená na obrazovke

Zväčšenie obsahu vo webovom prehliadači

Samostatným prípadom môže byť veľkosť písma na prehliadaných webových stránkach. Moderné webové prehliadače totiž obsahujú integrovaný nástroj na zmenu veľkosti vykresľovaného obsahu. Ak si preto chcete zväčšiť písmo a prvky webovej stránky, práve toto je najľahšia cesta.

Funkcia sa štandardne volá “Priblíženie” a sprevádza ju hodnota v %. Zvýšením hodnoty sa veľkosť prvkov zväčší, znížením naopak zmenší. Táto možnosť sa nachádza priamo v nastaveniach prehliadača, no lepšie je použiť skratku – držanie klávesu Ctrl v kombinácii s pohybom kolieska myši. Klávesová skratka Ctrl a 0 zase nastavia predvolenú hodnotu – 100%. To sa hodí v prípade, kedy chcete rýchlo obnoviť predvolenú hodnotu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať