Aplikácia Facebook pre Windows 10 sa vrátila do Microsoft Store

Takmer presne po roku sa do oficiálneho obchodu Microsoft Store vrátila aplikácia sociálnej siete Facebook. Aktuálne je dostupná v beta verzii, no v princípe by mala fungovať bez väčších problémov.

Oproti pôvodnej verzii, ktorú sa populárna sociálna sieť rozhodla zrušiť k 28. februáru 2020, dochádza k značným zmenám. Vec sa má tak, že nejde o úplne klasickú aplikáciu v prevedení, na ktoré sme bežne zvyknutí.

Nová verzia aplikácie Facebook spadá do kategórie takzvaných progresívnych webových aplikácií – PWA.

Zjednodušene povedané ide o zaobalenú webovú stránku s niektorými vlastnosťami typickými pre aplikáciu. Príkladom týchto vlastností je možnosť zobrazovať systémové notifikácie alebo prítomnosť klasického zástupcu pre spustenie.

Základná myšlienka v pozadí je taká, že tvorcovia dokážu progresívnu webovú aplikáciu aktualizovať prakticky v reálnom čase, zatiaľ čo z pohľadu používateľa jej celkové správanie vykazuje znaky bežnej aplikácie. Samozrejme, že v pozadí je toho omnoho viac, no pre bežného používateľa ide o nenáročnú aplikáciu, ktorá ponúka všetko, čo potrebuje.

Stiahnuť sa dá priamo cez Microsoft Store

Aplikácia Facebook (beta) je dostupná priamo v obchode Microsoft Store. Po krátkom skúšaní to vyzerá tak, že v pozadí je využívaný jeden zo základných princípov prehliadača Microsoft Edge, ktorý som spomínal už pred časom. Ide o možnosť nainštalovať si webovú stránku ako aplikáciu.

Pre tých, ktorým vo Windows 10 vadila absencia aplikácie Facebook ide o skvelé riešenie. Stačí zamieriť do Microsoft Store a kliknúť na jedno tlačidlo. Získajú tak rýchlu a elegantnú aplikáciu, ktorá je v skutočnosti zaobalenou webovou stránkou www.facebook.com. Má však vlastnosti a správanie ako aplikácia.

Proste sa ju nebojte nainštalovať. Akurát nečakajte žiadne veľké rozdiely oproti tomu, keď si Facebook otvoríte vo svojom prehliadači…

Na to, aby to celé fungovalo potrebujete mať Windows aspoň vo verzii 1903 a najnovšiu verziu prehliadača Microsoft Edge.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať