koronavirus mapa

Microsoft Edge – nainštalujte si webovú stránku ako aplikáciu

Microsoft Edge novej generácie obsahuje viacero zaujímavých nastavení, funkcií a možností. Jednou z tých, ktorá ma zaujala asi najviac, je možnosť “nainštalovať si webové stránky”, a to nie len tie, ktoré sú navrhnuté ako progresívne webové aplikácie (PWA). Úplne všetky.

V skratke ide o to, že webová stránka sa bude správať ako samostatná aplikácia, zmiznú ovládacie prvky prehliadača a môžete si ju pripnúť na panel úloh, prepínať medzi rôznymi webmi ako medzi aplikáciami (Alt + Tab), či spravovať upozornenia na úrovni systému. Ono sa to dosť ťažko vysvetľuje, no ide o prinajmenšom zaujímavú vec.

Ak dokonca ide o PWA, tak v niektorých prípadoch môžete natrafiť aj na zabudovanú podporu pre prácu v offline režime, čo je ešte zaujímavejšie. To, že webová stránka patrí do kategórie PWA väčšinou zistíte tak, že pri jej návšteve sa vám v adresnom paneli zobrazí ikona krúžku so znakom plus a popisom Inštalovať.

Ako som však spomínal, nainštalovať je možné prakticky ľubovoľnú webovú stránku. Robí sa to tak, že pri jej návšteve v prehliadači prejdete do ponuky “Nastavenia a ďalšie možnosti” (tri bodky úplne napravo), zvolíte sekciu Aplikácie a kliknete na možnosť “Nainštalovať túto lokalitu ako aplikáciu”. Vyplníte názov a potvrdíte.

Webová stránka vo forme aplikácie sa potom spustí v samostatnom okne s minimalistickým rozhraním – niektoré základné funkcie nájdete v tradičnej sekcii “Nastavenia a ďalšie možnosti”. Takto nainštalovanú webovú stránku nájdete v ponuke Štart medzi naposledy nainštalovanými aplikáciami, odkiaľ si ju môžete pripnúť na panel úloh prípadne zaradiť medzi dlaždice.

TIP: Microsoft Edge obsahuje skrytú hru. Ako ju zapnúť?

Online mapa koronovírusu ako aplikácia

Vzhľadom na to, že momentálne svet bojuje s vyčíňajúcim koronavírusom, tak si inštaláciu webu ako aplikácie ukážeme na stránke s interaktívnou mapou šírenia tejto pliagy. Na spomínanom webe totiž môžeme komplexne sledovať aktuálny stav a nájdeme tu aj informácie o počte vyliečených pacientov, čo je pre celkový kontext veľmi dôležité.

  • Otvoríme si webovú stránku so spomínanou online mapou koronavírusu.
  • Klikneme na symbol “…” v pravom hornom rohu prehliadača.
  • Zvolíme sekciu Aplikácie a klikneme na “Nainštalovať túto lokalitu ako aplikáciu”.
  • Podľa potreby zadáme názov pre “aplikáciu” a klikneme na tlačidlo “Inštalovať”.
  • Hotovo.
  • Pre doplnenie: ak by sa vám náhodou nepozdávala vyššie uvedená mapka, tak vlastnú verziu má aj Microsoft na webe http://bing.com/covid. Ide o jednoduchšiu verziu optimalizovanú aj pre smartfóny.

TIP: Falošné e-shopy so zdravotnými rúškami sa snažia kradnúť osobné údaje. Cielia na Slovákov!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať