Čo je to Google One

Čo je to Google One, a kedy sa oplatí zaplatiť?

  • Ak používate služby od Google, tak ste sa možno stretli s pojmom Google One.
  • Na tento názov môžete najčastejšie naraziť v súvislosti so službou Disk Google.
  • Nastať preto môže otázka čo je to Google One? A aký je tu vlastne rozdiel?

Súčasťou účtu Google je široká ponuka rôznych služieb. Spomenúť si môžeme napríklad e-mailovú schránku Gmail, online nástroje Dokumenty Google či cloudové úložisko Disk Google (Google Drive). Práve v súvislosti s Diskom Google ste mohli v ostatných rokoch naraziť aj na pojem Google One. Čo to vlastne je?

Čo je to Google One?

Na túto otázku v princípe existujú dve odpovede. Tá prvá, bežnejšia, hovorí o tom, že Google One je tarifa predplatného pre službu Disk Google. Inak povedané, je to mesačné predplatné, v rámci ktorého za poplatok získate rôzne benefity.

Tým najväčším je navýšenie dostupného priestoru úložiska Disk Google. Bezplatne máte k dispozícii priestor s celkovou kapacitou 15 GB, kam môžete ukladať všetko, čo vás napadne. Súbory z počítača, rozmerné prílohy pre e-maily, fotografie zo smartfónu či dokonca kompletné zálohy svojho telefónu.

Na základné používanie týchto 15 GB celkom stačí, no niektorí používatelia potrebujú priestor navýšiť. Práve tu do toho vstupuje predplatné Google One. Pre bežného spotrebiteľa sú dostupné tri tarify Google One:

  • Basic za 1,99€ mesačne alebo 19,99€ ročne, ktorá úložný priestor v Disku Google navýši na 100 GB
  • Standard za 2,99€ mesačne alebo 29,99€ ročne, ktorá úložný priestor v Disku Google navýši na 200 GB
  • Premium za 9,99€ mesačne alebo 99,99€ ročne, ktorá úložný priestor v Disku Google navýši na 2 TB

Všetky tri tarify majú spoločné aj ďalšie benefity oproti bezplatnému využívaniu Disku Google s 15 GB úložným priestorom. Je to prístup k špecializovanej technickej podpore Google a zdieľanie priestoru v Disku Google s piatimi ďalšími ľuďmi.

Čo je to Google One

Spomínajú sa ešte aj ďalšie výhody, napríklad 10 % z kúpy zariadení a príslušenstva v obchode Google Store či prístup k VPN službe od Google, ktorú je možné využívať v smartfónoch so systémom Android a iOS. Rovnako tak môže ísť o prístup k špeciálnym funkciám na úpravu fotiek v aplikácii Fotky Google či kredit na nákup digitálneho obsahu z obchodu Google Play.

Presná ponuka sa ale líši v závislosti od konkrétnej krajiny a niekedy aj priamo od stupňa predplatného. Z toho, čo som našiel napríklad vyplynulo, že spomínaná VPN služba je dostupné len ako súčasť najvyššieho tarifu za 9,99€ mesačne. Navyše je ponúkaná len pre “vybrané krajiny”, kam Slovensko nepatrí. Veľmi obdobné je to aj s ďalšími výhodami..

Na Slovensku proste počítajte s tým, že dostanete väčší priestor v Disku Google, dostanete prístup k technickej podpore a možnosť priestor zdieľať s piatimi ďalšími ľuďmi.

Rovnomenná aplikácia

Je tu aj druhá možná odpoveď na otázku čo je to Google One? V tomto prípade to môže byť rovnomenná mobilná aplikácia určená na správu predplatného tejto služby a prístup k niektorým funkciám určeným pre smartfón.

Z mobilnej aplikácie môžete sledovať aktuálne využitie zakúpeného priestoru v Disku Google, môžete si tu nastaviť automatickú zálohu obsahu smartfónu, vymazávať nepotrebné súbory, využívať spomínané VPN alebo prezerať zoznam aktuálne dostupných výhod a využívať ich.

Aký je rozdiel medzi službami Google One a Disk Google?

Čo je to Google One teda už vieme, no pre istotu si to zhrnieme ešte raz s pomocou oficiálneho vysvetlenia od Google:

Disk Google je služba úložiska. Google One je tarifa predplatného, ktorá vám poskytuje väčšie úložisko, ktoré môžete používať v Disku Google, Gmaile a Fotkách Google. Google One vám navyše poskytuje aj ďalšie výhody a členstvo môžete zdieľať s rodinou. Používanie Disku Google sa nemení, preto si nemusíte robiť starosti, že niečo stratíte alebo prenesiete.

V každom účte Google je bezplatne k dispozícii 15 GB priestoru, ktorý zdieľajú Disk Google, Gmail a Fotky Google. Keď zlepšíte svoju tarifu na Google One, váš celkový priestor sa zväčší na minimálne 100 GB, v závislosti od zvolenej tarify. Získate aj ďalšie členské výhody a prístup k podpore od odborníkov na Google. A to všetko môžete zdieľať so svojou rodinou.

Bezplatné zálohovanie smartfónu

Spomínaná aplikácia Google One, ktorá je dostupná pre Android aj iOS, má aj určité prínosy pre neplatiacich používateľov. Tých, ktorí využívajú len bezplatných 15 GB, ktoré sú automatickou súčasťou ich účtu Google.

V tomto prípade sa aplikácia dá využívať na automatické zálohovanie obsahu smartfónu, ako aj na sledovanie využitia úložného priestoru či rýchle vymazanie prebytočných súborov z priestoru úložiska Disk Google. Proste si tu môžete tak trochu spravovať svojich bezplatných 15 GB.

Na druhú stranu treba povedať, že funkcia pre zálohovanie obsahu smartfónu je úplne štandardou súčasťou systému Android. Preto toho ako neplatiaci zákazník pri používaní aplikácie Google One nezískate zas tak veľa…

Kedy sa oplatí zaplatiť?

Kedy sa vám oplatí siahnuť po niektorom z ponúkaných taríf? Nuž, najčastejšie to bude vtedy, ak aktívne používate Disk Google a už vám nestačí bezplatných 15 GB priestoru. Veľmi lákavé to môže byť vtedy, ak predplatné budete zdieľať s ďalšími ľuďmi, čím vlastne dokážete znížiť celkovú cenu.

Treba ale myslieť na to, že zdieľate celkovú kapacitu úložiska – proste máte spoločných 100 GB. Nefunguje to tak, že by každý dostal svoju vlastnú kapacitu a celá rodina by využívala 5 x 100 GB. Obsah, ktorý si na úložisko nahráte je ale dostupný len pre váš účet. Mení sa to len v prípade, že povolíte jeho zdieľanie s ďalšími účtami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať