Ako poslať veľký súbor cez Gmail? Je to skutočne jednoduché

 • Posielanie príloh cez Gmail je veľmi jednoduchou vecou.
 • Aj to však má svoje limity. Veľkosť prílohy nesmie prekročiť 25 MB.
 • Našťastie ale existuje riešenie ako poslať veľký súbor cez Gmail.

Posielanie súborov cez emaily je vo všeobecnosti veľmi jednoduché. Ak používate Gmail, tak potrebný súbor stačí pridať ako prílohu a počkať na jeho nahranie. Občas ale môžete raziť na problém, kedy cez Gmail potrebujete odoslať veľký súbor.

Pod pojmom veľký súbor sa v prípade Gmailu skrýva súbor, ktorý je väčší ako 25 MB. Práve toho je totiž základný limit pre prílohu. Nestáva sa to veľmi často, no napriek tomu skutočne môžete naraziť na situáciu, kedy chcete poslať súbor s veľkosťou nad 25 MB a Gmail vás upozorní, že požadovaná príloha je príliš veľká. Čo robiť v takom prípade?

Netreba sa báť. Myslelo sa aj na takéto prípady, preto existuje veľmi jednoduchý spôsob ako poslať veľký súbor cez Gmail. Dokonca na to nepotrebujete ani žiadne dodatočné nástroje či alternatívne služby. Všetko má pod palcom vaša schránka na Gmaile, respektíve, jej prepojenie na cloudové úložisko Disk Google (Google Drive).

Ako cez Gmail poslať súbor nad 25 MB?

Základná a úplne najjednoduchšia možnosť pre posielanie veľkých súborov cez Gmail je využitie pridruženej služby Disk Google. Tá je štandardou súčasťou vášho konta Google a bezplatne vám ponúka až 15 GB. To by vám malo stačiť pre drvivú väčšinu prípadov.

V skratke ide o to, že Gmail požadované súbory nahrá na Disk Google a do e-mailu priloží odkaz na stiahnutie. Súbor sa nahrá do úložiska pod vašim účtom Google a máte nad ním kontrolu, pokiaľ by ste ho chceli vymazať.

Túto možnosť Gmail ponúka automaticky pokiaľ deteguje, že do e-mailu chcete vložiť súbor alebo súbory s veľkosťou nad 25 MB. Jednoducho vám okamžite zobrazí okno “Veľké súbory musia byť zdieľané pomocou Disku Google”, kde stačí kliknúť na tlačidlo “Ok, dobre”. Súbory sa nahrajú a odkaz vloží do tela e-mailu.

Spraviť to môžete aj ručne. Otvoríte si Disk Google, vytvoríte priečinok, ručne doňho nahráte súbory. Potom na vytvorenú zložku kliknete pravým tlačidlom myši a z ponuky vyberiete “Zdieľať”. Rovnako to funguje aj v prípade, že by ste chceli poslať jeden súbor a vyriešiť to ručne. Nemusíte, Gmail to za vás vybaví automaticky, no v každom prípade, máte túto možnosť.

Takto to funguje pri využití automatického nahrania na Google Disk:

 • Začnete písať e-mail.
 • Pridáte požadované súbory.
 • Gmail vám zobrazí informáciu, “Veľké súbory musia byť zdieľané pomocou Disku Google”.
 • Kliknete na tlačidlo “Ok, dobre”.
 • Zobrazí sa okno “Prikladá sa súbor” s prehľadom nahrávania.
Ako poslať veľký súbor cez Gmail
 • Súbor sa automaticky vloží aj s názvom a príponou.
 • Reálne ide o odkaz na Disk Google.
 • Po kliknutí bude príjemca presmerovaný na príslušnú stránku, kde klikne na tlačidlo “Stiahnuť”.
 • Súbor sa mu stiahne do počítača.
 • Hotovo.
Ako poslať veľký súbor cez Gmail

Pre istotu ešte raz pripomenie, že súbor je uložený vo vašom účte na Disku Google, takže vám zaberá z dostupnej kapacity – bezplatne máte 15 GB. Ak teda často posielate väčšie súbory, občas by ste to mali obzrieť a podľa potreby prečistiť.

Alternatívne možnosti

Ako môžete vidieť, poradiť si viete aj priamo v Gmaile, napriek tomu existujú aj alternatívne možnosti, po ktorých môžete siahnuť. Pri súboroch, ktoré limit 25 MB prekračujú len veľmi ľahko je jednou z možností použitie kompresie. To znamená, že súbor zabalíte do archívu .ZIP alebo .RAR, napríklad cez starý známy program WinRAR.

Na súbor vtedy stačí kliknúť pravým tlačidlom myši a z kontextovej ponuky vybrať možnosť “Pridať do archívu…”. WinRar zobrazí okno s rôznymi možnosťami, nás zaujíma položka “Kompresná metóda”, kde zvolíme možnosť “Najlepšia”. Potom už len počkáme, kým sa proces dokončí.

Týmto spôsobom je veľkosť súboru možné skresať o nejaké to percento, no nečakajte žiadne zázraky. Ak ale veľkosť súboru alebo súborov zavedený limit 25 MB prekračuje skutočne len o máličko, tak by vám skomprimovanie do archívu skutočne mohlo pomôcť.

Ako poslať veľký súbor cez Gmail

Ďalšou možnosťou je využitie bezplatných úložísk typu Uloz.to, uschovna.cz alebo WeTransfer.com. Funguje to tak, že súbor nahráte na server služby a získate odkaz na jeho stiahnutie, ktorý pošlete príjemcovi cez e-mail. Spomínané služby sa používajú veľmi jednoducho, akurát si dajte pozor na tri veci:

 • Súbory uložené v rámci bezplatného využívania zvyknúť byť dostupné len po obmedzený čas. Napríklad Uschovna.cz ich na svojom disku drží len 14 dní, potom ich vymaže.
 • Ak potrebujete poslať súbor s citlivým obsahom, tak ho zabaľte do archívu chráneného dostatočne rozumným heslom.
 • Pre každý prípad si uložte odkaz na ručné vymazanie nahratého súboru. To platí najmä pre Uloz.to.
Ako poslať veľký súbor cez Gmail
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať