Je Spotify platené?

Je Spotify platené? Aké sú obmedzenia? Oplatí sa platiť?

Prehrávanie hudby zo MP3 súborov uložených na disku či pamäťovej karte smartfónu už dávno nie je také populárne ako kedysi. S príchodom streamovacích služieb sme získali úplne novú možnosť ako pristupovať k takmer neobmedzenej hudobnej knižnici.

Na trhu je široká ponuka streamovacích služieb, no medzi, ktoré sa tešia najväčšej popularite nepochybne patrí Spotify. Jej hudobná knižnica ponúka obrovské množstvo rozmanitého obsahu a okrem hudby dnes zastrešuje aj široké spektrum obľúbených podcastov.

Spotify má v dnešnom svete rozhodne čo ponúknuť. Pýši sa prívetivým rozhraním a špičkovou verziou pre smartfóny. Podporuje ja ďalšie zariadenia ako sú smart TV, herné konzoly či platformy Android Auto a Apple Car Play. Ako to ale vyzerá z pohľadu ceny?

Je Spotify zadarmo?

Základná otázka znie: Je Spotify platené? Vec sa má tak, že táto hudobná streamovacia služba je dostupná v bezplatnej aj v platenej verzii. V základe môžete Spotify používať úplne zadarmo a nijak vás to nebude obmedzovať v tom, k akému obsahu máte prístup. Celkový zážitok ale nebude ideálny.

Na určité obmedzenia sa pri bezplatnom Spotify samozrejme treba pripraviť. Ide hlavne o automatické prehrávanie reklám, pri prehrávaní na smartfóne si z playlistov nemôžete vybrať konkrétnu pesničku a musíte používať náhodný výber, nemáte možnosť offline počúvania a preskočiť môžete len 6 prehrávaných piesní za hodinu.

Dá sa teda povedať, že počúvanie hudby pri bezplatnom Spotify sa stáva dosť náhodným a nepôjde o práve najlepší zážitok. Pri počúvaní hudby na počítači je to trochu lepšie, no stále treba počítať s pomerne častými a otravnými reklamami. Pre občasné počúvanie hudby ale stačí aj Spotify zadarmo.

Zdôrazňuje, že v prípade platenej aj bezplatnej verzie môžete počúvať ten istý obsah. Je tu ale jedna výnimka. Autori sa môžu rozhodnúť, že novo vydaný obsah na 14 dní uzamknú a dostupný bude len pre používateľov s plateným predplatným Spotify. To znamená, že platiaci zákazníci môžu nový obsah počúvať o 14 dní skorej než tí, ktorí neplatia.

Pri bezplatnom Spotify môžete voľne vyberať pesničky len z vybraných playlistov, ktoré spravuje priamo táto služba. Ide o veci ako “Discover Weekly”, “Daily Mix” či “Made for you”. Celkovo je to asi 15 zoznamov piesní, kde máte voľnú roku pri výbere. Toto obmedzenie platí pri prehrávaní na smartfóne. Na počítači si, našťastie, môžete vyberať z ľubovoľného playlistu.

Aké vylepšenia ponúka Spotify Premium?

Ak chcete hudbu počúvať pravidelne, a to aj na svojom smartfóne, tak je platené Spotify Premium zaujímavou voľbou.

Okrem vyššej kvality hudobného obsahu (zo 160 kb/s na 320 kb/s) sa zbavíte reklám, získate možnosť offline prehrávania po stiahnutí piesní a podcastov, pri výbere piesní z ľubovoľných playlistov máte absolútnu slobodu a nemusíte používať len shuffle pre náhodný výber.

Koľko stojí Spotify Premium?

Spotify ponúka tri verzie plateného predplatného, ktoré sa od seba líšia tým koľko účtov získate. Inak povedané, ide o to, koľko ľudí môže naraz využívať benefity plateného predplatného.

Základom je predplatné “Individual” za 5,99€ mesačne, ktoré je určené pre jednu osobu.

Potom tu máme predplatné “Duo” za 7,99€, kde sú zahrnuté dva používateľské účty. K tomu Spotify pridáva automaticky vytváraný playlist “Duo mix” s prehľadom piesní, ktoré sa páčia obidvom používateľom.

Treťou možnosťou je rodinný plán “Family” za 10,99€ mesačne a používať ho môže až 6 účtov súčasne. Spotify to oficiálne podmieňuje tým, že ide o účty pre ľudí z jednej domácnosti. Pre upresnenie, táto suma sa hradí celkovo za celý plán, nie za jednotlivé účty – proste zaplatíte len 10,99€.

Predplatné “Family” obsahuje aj možnosť pre blokovanie nevhodnej hudby, čo sa hodí rodičov pri správe konta ich ratolesti, a nechýba ani automaticky vytváraný playlist s hudbou, ktorá by sa mala páčiť všetkým členom rodiny.

Spotify k júlu 2023 zvyšuje ceny svojho predplatného. Týka sa to aj Slovenska. Za základné predplatné Individual po zmene zaplatíme už 6,49 € mesačne. Stredná možnosť Duo vychádza na 8,99 € mesačne. Cena za rodinné predplatné Family zostala zachovaná na sume 10,99 € mesačne. Reálne si teda priplatíme 50 centov až 1 € mesačne.

Napriek úprave cien stále platí, že Spotify je dostupné aj úplne bezplatne s reklamami a čiastočne priškrtenými funkciami. Predplatitelia sú o zmene ceny Spotify informovaní e-mailom. V prípade, že by vám už nová cena nevyhovovala máte možnosť kedykoľvek zrušiť svoje predplatné.

Cena Spotify od júla 2023.

Skúšobné obdobie Spotify

Spotify aktuálne ponúka bezplatné skúšobné obdobie, počas ktorého si môžete zadarmo vyskúšať všetky inak platené funkcie. Doba skúšobného obdobia sa môže líšiť podľa toho, aké predplatné si zvolíte.

Spotify to občas okorení a v rámci rôznych akcií ponúkne aj 2 alebo 3 mesiace zadarmo. Štandardnom je 1 mesiac bezplatného prístupu.

  • Spotify Individual – 3 mesiace zadarmo, ponuka platí len do 31.12.2021. Potom by sa mala vrátiť opäť 1 mesačná skúšobná doba.
  • Spotify Duo – 1 mesiac zadarmo
  • Spotify Family – 1 mesiac zadarmo

Webový prehrávač Spotify ako náhrada aplikácie

Spotify má dobre zvládnuté aj webové rozhranie pre počítače. Hodí sa to v prípade, že nemôžete alebo nechcete používať klasickú aplikáciu. V tomto prípade stačí vo webovom prehliadači prejsť na stránku open.spotify.com, kde sa nachádza vydarená webová verzia prehrávača. Ponúka všetko, čo potrebujete. Vyhľadávanie, prehrávanie aj správu playlistov.

Oplatí sa platiť si Spotify?

Povedať jasne, či sa vám oplatí platené Spotify je dosť ťažké. Každý z nás má iné požiadavky a počúvaním hudby strávi iné množstvo času. Koniec koncov, na to aby zistili, či je to pre vás to pravé, je tu bezplatné skúšobné obdobie.

Ak by som to zjednodušil, tak nad plateným predplatným sa vám oplatí uvažovať ak:

  • nechcete žiadne otravné reklamné segmenty
  • hudbu chcete počúvať aj na smartfóne, kde chcete mať možnosť vybrať si jednotlivé skladby z albumu či playlistu
  • chcete mať možnosť offline počúvania, aby ste nemuseli míňať dáta
  • požadujete vyššiu kvalitu zvuku
  • budete počúvať na viacerých zariadeniach a chcete mať možnosť pokračovať tam, kde ste končili
  • počúvaním hudby strávite desiatky hodín každý mesiac a chcete si to užívať naplno
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať