Hodina Kodu

Hodina kódu sa vracia, aby ukázala, že programovanie nemusí byť strašiakom

Celosvetová iniciatíva Hodina kódu pokračuje aj tento rok. Slávnostne odštartuje pondelkom 9. decembra a najväčšie oslavy, spolu s koordinovanou aktivitou, budú prebiehať až do nedele, 15. decembra, teda počas celého týždňa vzdelávania a informatiky.

Hodina kódu je iniciatíva, ktorej cieľom je zoznámiť deti so základmi programovania hravou formou počas jednej hodiny. Každý rok sa do Hodiny kódu zapájajú desiatky miliónov žiakov a študentov po celom svete.

Aktivity, ktoré do iniciatívy spadajú, teda primárne pre vzdelávanie v oblasti informatiky a rozvíjanie logického myslenia, sú dostupné počas celého roka, bez obmedzení. Inak povedané, Hodina kódu odštartuje masívnu vzdelávaciu kampaň, ktorá podporuje získavanie zručnostní v oblasti technológií. Všetky podstatné informácie sa nachádzajú na oficiálnom webe Hours of Code.

Cieľom Hodiny kódu nie je z jednotlivca vytvoriť expert programátora za hodinu. Jedna hodina je čas, za ktorý sa môžete naučiť, že informatika je o zábave a kreativite, že je dostupná pre ľudí hocijakého veku, pre študentov bez ohľadu na to, z akých pomerov pochádzajú.

Základnou myšlienkou je asi to, že každý si môže vyskúšať základy programovania a prívetivou formou spoznať nové technológie. Hodina kódu mu ukáže, že nejde o strašiaka a keď to človeka chytí a začne baviť, tak nastúpi aj na cestu samovzdelávania. Ešte dodám, že sa tu síce hovorí primárne o študentoch a deťoch, no obzrieť si to celé môžu aj dospeláci.

Vďaka tutoriálom, ktoré slúžia ako návod a sú voľne dostupné na stránke www.hourofcode.com, je ľahké prejsť si Hodinu kódu aj doma s deťmi. Predchádzajúca skúsenosť s programovaním nie je pre absolvovanie Hodiny kódu vôbec potrebná a hry sú k dispozícii aj v slovenčine. Nie je potrebné inštalovať žiadne programy, stačí dobré pripojenie na internet, internetový prehliadač a počítač s klávesnicou a myšou či dotykový tablet.

Medzi veľkých podporovateľov akcie patrí spoločnosť Microsoft, ktorá tento rok pripravila špeciálny svet v hre Minecraft: Education Edition, kde sa študenti pomocou programovania naučia viac o umelej inteligencii, ale aj o predchádzaní lesným požiarom. Skvelou správou je to, že tento svet je celý dostupný v slovenčine, čo vstupnú bránu do sveta programovania otvára ešte širšiemu okruhu možných záujemcov.

https://www.facebook.com/vzdelavameprebuducnost/posts/2481994188716309

Spomienka na rok 2018

Microsoft sa tento rok k iniciatíve pripája už po piaty raz, aby tak podporil a zdôraznil potrebu digitálnych zručností. Minulý rok slávnostné otvorenie dokonca prebehlo v réžii šéfa Microsoftu ČR a SR Rudolfa Urbánka.

Vtedy šikovne využil príležitosť a v spolupráci s občianskym združením Aj Ty v IT upozornil aj na problematiku okolo zapájania nežnejšieho pohlavia do sveta IT. Viac si o tom môžete prečítať v oficiálnej tlačovej správe -> TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať