Microsoft Office

Microsoft Office zadarmo: Ako ho používať? Aké sú náhrady? Čo študenti?

Microsoft Office patrí medzi najznámejšie balíky kancelárskych nástrojov. Stretávame sa s ním v školách, na úradoch i vo firmách. Word, Excel či PowerPoint sa stali úplným základom na dnešných životopisoch.

Office je niečo s čím mnohí z nás vyrastali a používajú to dodnes. Niet sa čomu čudovať. Či už chceme alebo nie, nejakej tej práci s dokumentami sa nevyhneme. Vôbec to nemusí byť v práci. Žiadosti, potvrdenia, prehlásenia, to všetko nás skôr či neskôr čaká.

Pre niekoho je Office štandardom, na ktorý je zvyknutý a nechce sa ho vzdať. Bez väčšieho otáľania si preto zakúpi krabicovú verziu a má pokoj. Iný zase Office považuje za zbytočný výdavok a hľadá preto spôsob ako ho používať zadarmo.

Ako to však vlastne je? Dá sa nejaký Microsoft Office získať alebo používať zadarmo?

 

Ktorý Microsoft Office je zadarmo?

V základe platí, že Microsoft Office je platenou záležitosťou. Na výber máte medzi verziou Office 365, kedy platíte mesačný poplatok, a klasickou krabicovou verziou Microsoft Office 2019 či Office 2016, pri ktorej platíte jednorázovo.

Je medzi nimi niekoľko rozdielov, no o to teraz nejde. Pointa je v tom, že za Office normálne musíte zaplatiť. Avšak, je tu aj cesta ako aplikácie Word, Excel či PowerPoint z balíka Microsoft Office používať úplne bezplatne. Prirodzene v tom bude háčik.

Office Online

A nie malý. Zadarmo sa totiž dajú používať len online verzie spomínaných aplikácií. To v sebe skrýva niekoľko základných princípov, o ktorých treba vedieť:

  • Na používanie týchto aplikácií musíte byť online.
  • Aplikácie používate vo webovom prehliadači.
  • Potrebujete mať vytvorené konto Microsoft.
  • Ale hlavne, nejde o plnohodnotné aplikácie. Počítať treba s osekanými funkciami. Na základnú prácu to samozrejme bohato stačí, no na platenú verziu Office sa to neťahá.

Pre používanie stačí prejsť na oficiálnu stránku Office.com a prihlásiť sa do svojho konta Microsoft. Následne si zvoľte požadovanú aplikáciu – Word, Excel, PowerPoint… – a pustite sa do tvorby či úpravy dokumentov.

Na tejto možnosti je super to, že dokumenty si môžete ukladať priamo do cloudového úložiska OneDrive. Odkiaľkoľvek sa prihlásite, svoje dokumenty budete mať na dosah.

Skúšobná verzia na 30 dní

Teoreticky je tu ešte druhá možnosť ako Office používať zadarmo. Tá má ale obrovský háčik – je časovo obmedzená.

Ide o klasickú skúšobnú verziu, kedy si po dobu jedného mesiaca môžete bezplatne vyskúšať službu Microsoft 365 so všetkým, čo k tomu patrí. No k tomu patrí aj plnohodnotný Microsoft Office.

Táto skúšobná ponuka od vás vyžaduje zadanie platobnej karty, takže ju potom cez správu konta Microsoft odstráňte a ukončite predplatné. Robí sa to podobne ako v prípade služieb Xbox Live Gold či Xbox Game Pass. Skutočne si na to dajte pozor!

Office 365 zadarmo pre študentov a učiteľov

Ako študent alebo vyučujúci môžete mať nárok na Microsoft Office v niektorej verzii úplne zadarmo. Závisí to od toho, či má vaša škola uzatvorenú potrebnú dohodu/zmluvu s Microsoftom.

Ak to tak je, tak vás pravdepodobne priamo v škole na túto skutočnosť upozornia a poskytnú vám aj inštrukcie ako Office získať zadarmo. Na vysokých školách je to úplne bežná prax.

Väčšinou o tom majú informáciu priamo na svojej stránke. Alebo sa obráťte na IT oddelenie či niektorého z vyučujúcich.

Prípadne môžete skúsiť šťastie priamo na oficiálnom webe “Microsoft vo vzdelávaní”. Stačí tu zadať svoju školskú e-mailovú adresu a prakticky okamžite sa dozviete, či na niečo máte alebo nemáte nárok.

“Študenti a vyučujúci môžu bezplatne získať balík Office 365 Education, ktorý obsahuje programy Word, Excel, PowerPoint, OneNote a teraz aj Microsoft Teams a ďalšie výučbové nástroje. Potrebujete len platnú e-mailovú adresu školy. Nie je to skúšobná verzia, preto začnite už dnes.”

S týmito študentskými verziami je to väčšinou tak, že na ich používanie máte nárok len pokiaľ ste aktívnym študentom. Podobne to je samozrejme aj pri verzii pre vyučujúcich.

V momente, kedy zanikne pracovný pomer alebo ukončíte štúdium, tak by ste ich už nemali používať. Po čase dokonca môže dôjsť k automatickej deaktivácii licencie.

Bezplatné náhrady za Microsoft Office

Dobre, a čo keď človek nie študent a bezplatné online verzie aplikácií Word, Excel či PowerPoint nestačia. Nuž, vtedy na rad prichádza niektorá z bezplatných alternatív za kancelársky balík Microsoft Office.

Za tie roky sa ich nazbieralo celkom dosť. Nájsť by sa ich dal bez problémov celý zástup, no niektoré bezplatné náhrady majú už svoje zabehnuté miesto. Sú vydarené, a preto sa tešia veľkej popularite. Práve takéto kúsky spomeniem.

Čím teda bezplatne nahradiť Microsoft Office?

Google Dokumenty

Na začiatok by som rád dal do pozornosti Google s bezplatnými online nástrojmi Google Dokumenty, Google Prezentácie a Google Tabuľky. V podstate ide o rovnaký príbeh ako v prípade Office Online.

Musíte byť online a ponuka možností nie je až taká pestrofarebná ako pri klasických počítačových aplikáciách. Akurát je v tomto prípade omnoho väčšia šanca, že budeme mať vytvorené potrebné konto – v službe Gmail. Predsa len Android smartfóny sú dnes extrémne rozšírené a konto Microsoft mnohých neláka.

FreeOffice

Ako jeden z najlepších klonov balíka Microsoft Office sa v ostatnej dobe vynoril FreeOffice. Ak sa teda nebojíte trochu experimentovať, práve tento kúsok sa zdá byť tým pravým kandidátom na ideálnu náhradu za Office.

OpenOffice

OpenOffice je asi najznámejšou bezplatnou náhradou za balík Microsoft Office. Vývojári mu už nevenujú príliš veľkú pozornosť, no na základnú prácu s dokumentami samozrejme stačí aj naďalej.

LibreOffice

Komplexný kancelársky balík, ktorý poslúži veľmi dobre pre domácich používateľov. Vytváranie aj úprava dokumentov nebudú žiadnym problémom. Dostupný je úplne zadarmo na oficiálnej stránke.

Keďže OpenOffice sa už zo strany tvorcov neteší pozornosti, práve LibreOffice bude veľmi dobrou voľbou. Predsa len opravy a bezpečnostné záplaty sú dôležitou vecou. Útočníci bežne skúšajú rôzne finty s dokumentami.

LibreOffice a OpenOffice sa na seba nápadne podobajú a nejde o náhodu. OpenOffice poslúžil ako predloha. Obidva kancelárske balíky sú známe a tešia sa značnej popularite, no napriek majú svoje mínus. Pomerne ľahko môžete naraziť na problém s kompatibilitou dokumentov vytvorených v Microsoft Office.

 
Ako som spomínal, bezplatných alternatív k Microsoft Office je množstvo. Tu vymenované sú etablované kúsky, ktoré stoja za skúšku.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať