Windows 10 je možné používať úplne bezplatne, a to teraz nehovorím o inovovaní či použití platných licencií z Windows 7 a Windows 8 alebo siahnutí po nejakých nekalých praktikách. Na mysli mám inštaláciu poctivej, oficiálnej, verzie Windows 10, ktorú si môžete stiahnuť priamo zo stránok Microsoftu.
Windows 10 zadarmo – čo za tým je?
Prirodzene vyvstáva otázka, ako to je vlastne možné, keďže Microsoft nie je neziskovou organizáciou a Windows 10 sa riadne predáva za približne 130€, respektíve pri edícii Pro za 260€. Vysvetlenie je pomerne prosté – systém nemusíte aktivovať.
Na rozdiel od predošlých verzií operačného systému Windows, pri “desiatke” nie je počas inštalačného procesu nutné zadať licenčný kľúč (možnosť “Nemám licenčný kľúč”) a navyše tu nie je prítomné ani časové obmedzenie toho, do kedy by ste licenčný kľúč museli zadať a systém tak dodatočne aktivovať. V praxi teda môžete neaktivovaný Windows 10 používať prakticky časovo neobmedzene.
Ako to už ale býva, aj v tomto prípade to má nejaký ten háčik, respektíve hneď niekoľko. V praxi ale nejde o nič extrémne a s takýmto systémom sa dá úplne v pohode fungovať. Teda aspoň v domácom prostredí, vo firme by vás s tým asi čoskoro čakalo nepríjemné prekvapenie.
Ak si teda napríklad poskladáte nový počítač a momentálne vám nevychádzajú financie na kúpu operačného systému, využiť môžete takúto možnosť a získať Windows 10 zadarmo. Zakúpiť a aktivovať ho môžete kedykoľvek neskôr.
Neaktivovaný Windows 10 – obmedzenia
Neaktivovaný Windows 10 je z pohľadu základnej funkčnosti plnohodnotne použiteľný – fungujú všetky potrebné veci, ochrana, aktualizácie, správa systému, inštalácia programov, proste všetko, čo je k práci potrebné. Pripraviť sa treba len na niekoľko drobných “kozmetických” obmedzení.
Pri všetkom vás bude doprevádzať otravný vodoznak umiestnený v pravom dolnom rohu obrazovky. Ten upozorňuje na to, že systém nie je aktivovaný a mali by ste tak spraviť. Z vlastnej skúsenosti ale môžem povedať, že človek si naňho po čase zvykne a začne ho takpovediac ignorovať. Prirovnal by som to k tomu, keď človek býva blízko pri železnici, podvedomie po čase proste ten ruch potlačí a vás nezobudí ani rýchlik o tretej ráno.
Druhým obmedzením, na ktoré si budete musieť zvyknúť, je to, že v systémových nastaveniach vám nebude sprítupnené prispôsobenie vzhľadu – zmena pozadia, farieb, motívov, obrazovky uzamknutia a tak ďalej. Z môjho pohľadu nejde o nič podstatné a to najpodstatnejšie, pozadie pracovnej plochy, sa dá zmeniť aj mimo systémových nastavení. Stačí kliknúť pravým tlačidlom na vybraný obrázok a zvoliť “Nastaviť ako pozadie pracovnej plochy”.
Odhliadnuc od týchto malých obmedzení, je neaktivovaný Windows 10 efektívne plnohodnotným spoločníkom, s ktorým sa dá pre osobné potreby fungovať. Vo firemnom prostredí však miesto nemá.