PC Health Check

PC Health Check: Spĺňate minimálne požiadavky Windows 11?

Windows 11 je od 5. októbra 2021 oficiálne dostupný pre koncových používateľov. Nový systém bude ľuďom s platnou licenciou a systémom Windows 10 ponúknutý ako bezplatná inovácia cez službu Windows Update. Okrem toho je inováciu na Windows 11 možné vykonať ručne, bez čakania, prípadne sa dá siahnuť po čistej inštalácii.

V každom z týchto prípadov je však veľmi dôležité vedieť, či vaše zariadenie spĺňa minimálne požiadavky pre používanie Windows 11. Jednak je tu otázka toho, či nový systém bude bežať bezproblémovo, no súčasne je treba vedieť, či vášmu zariadeniu vôbec bude ponúknutá inovácia. Microsoft k tomu totiž pristupuje tak, že aktualizáciu z Windows 10 na Windows 11 dostanú len tie zariadenia, ktoré sú plne kompatibilné.

Ak vaše zariadenie nespĺňa niektorú z požadovaných technických vlastností, na aktualizáciu by ste čakali úplne zbytočne. Windows 11 pritom vyžaduje niekoľko veľmi špecifických vecí, a to môže byť problémom. Na nekompatibilné zariadenia sa síce dá nainštalovať ručne, bohužiaľ s tým súvisia rôzne riziká. Microsoft navyše pre zariadenia, ktoré nespĺňajú minimálne požiadavky Windows 11 negarantuje žiadne aktualizácie.

Preto je dôležité vedieť, či so svojim zariadením spĺňate minimálne požiadavky Windows 11. Väčšina zariadení, ktoré boli na trh uvedené v priebehu ostatných 3 rokov by s prechodom na nový systém nemali mať žiaden problém. Pri tých starších to môže byť podstatne horšie, hlavne kvôli požiadavkám na procesor a špeciálne bezpečnostné technológie.

Aplikácia PC Health Check overí váš počítač

Zistenie presnej výbavy vášho počítača a následne porovnávanie oproti zoznamu systémových požiadaviek môže byť komplikované a zbytočne zdĺhavé. Microsoft to našťastie nenecháva len pri tejto možnosti. Pripravená je oficiálna aplikácia PC Health Check, ktorá vaše zariadenie preklepne. Výsledkom je jasný verdikt, či spĺňate požiadavky alebo nie.

Aplikácia PC Health Check je dostupná z oficiálnej stránky pre Windows 11. V slovenskej verzii sa nazýva “Windows Kontrola stavu počítača”. Po stiahnutí ju treba nainštalovať, a potom ju stačí spustiť.

PC Health Check najskôr zobrazí rýchly prehľad počíta. V našom prípade treba ešte kliknúť na tlačidlo “Overiť teraz” v sekcii “Predstavujeme Windows 11”.

Aplikácia PC Health Check
Aplikácia PC Health Check

Výsledkom je spomínaný verdikt – spĺňa/nespĺňa. Príkladom je hláška “Toto zariadenie momentálne nespĺňa systémové požiadavky na Windows 11”. Vtedy viete, že v niektorej oblasti vaše zariadenie zaostáva.

Aplikácia PC Health Check
Aplikácia PC Health Check

Kliknutím na tlačidlo “Zobraziť všetky výsledky” sa v rozhraní aplikácie PC Health Check dostaneme k obšírnejšiemu zoznamu požiadaviek a ich vyhodnoteniu. Na základe toho môžete prípadne pristúpiť k riešeniu nedostatku – rozšírenie RAM, zapnutie TPM…

Pripomínam, že prechod na Windows 11 je dobrovoľný. Pokojne môžete zostať pri Windows 10, ktorý je podporovaný minimálne do roku 2025. Netreba sa preto zbytočne plašiť.

Aplikácia PC Health Check
Aplikácia PC Health Check

Čakanie na aktualizáciu

Treba si uvedomiť aj to, že hoci spĺňate minimálne požiadavky pre Windows 11 ešte to negarantuje okamžitú dostupnosť aktualizácie cez Windows Update. Do rovnice vstupuje množstvo ďalších faktorov – používaný softvér, dostupnosť ovládačov, konkrétny hardvér a príslušenstvo, región či celkový stav nového systému. Ak sa napríklad zistí prítomnosť vážnejšej chyby, distribúcia bude pozastavená.

Microsoft bude Windows 11 cez aktualizačný mechanizmus Windows Update šíriť veľmi opatrne, aby sa minimalizovali riziká. Opakovane uviedol, že ponuku na prechod dostanú všetky kompatibilné zariadenia najneskôr do polovice roka 2022. Takže, kým táto možnosť dorazí k vám, môže to trvať pokojne aj pár mesiacov.

Na druhú stranu, ak vám oficiálny nástroj vaše zariadenie odobrí, tak teoreticky bez väčších obáv môžete zvážiť ručnú inštaláciu bez čakania. Nástroje na to Microsoft ponúka u seba na stránke.

Minimálne systémové požiadavky Windows 11

Minimálne hardvérové požiadavky Windows 11, ktoré zverejnil Microsoft.

Procesor 64-bitový, 2-jadrový, s frekvenciou aspoň 1 GHz
RAM4 GB
Úložisko64 GB
Firmvér systémuUEFI, funkcia Zabezpečené spustenie (Secure Boot)
TPMTrusted Platform Module (TPM) verzie 2.0
Grafická kartaKompatibilná s rozhraním DirectX 12 alebo novším s ovládačom WDDM 2.0
ObrazovkaObrazovka s vysokým rozlíšením (720p) s uhlopriečkou väčšou ako 9”, kanál s 8 bitmi na farbu
Internetové pripojenie a konto MicrosoftVydanie Windows 11 Home vyžaduje internetové pripojenie a konto Microsoft. Všetky vydania Windows 11 vyžadujú prístup na internet, aby bolo možné vykonávať aktualizácie a sťahovať a využívať niektoré funkcie. Niektoré funkcie vyžadujú konto Microsoft.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať