Windows 11 sa dá nainštalovať aj na nepodporované počítače. Má to veľký háčik

Windows 11 nemá v porovnaní s Windows 10 výrazne náročnejšie požiadavky na výkon počítačov, no napriek tomu sa určite stane, že niektorí používatelia zostanú zaskočení nakoľko si ho nebudú môcť nainštalovať. Aspoň nie tradičnou cestou.

Vec sa má tak, že Windows 11 nie je náročnejším na surový výkon, ale má niekoľko veľmi špecifických technologických požiadaviek – napríklad čip TPM 2.0 či technológie pre virtualizáciu. Práve táto skutočnosť spôsobí, že časť používateľov nebude môcť inovovať, hoci bezproblémovo používa desiatku.

Tradičná inovácia z Windows 10 na Windows 11 bude ponúknutá len na zariadeniach, ktoré spĺňajú všetky technické požiadavky, pričom zoznam podporovaných procesorov nepočíta s niektorými staršími generáciami.

Napriek tomu, že tieto procesory majú viac než dostatok výkonu, chýbajú im niektoré funkcie, a preto sú z pohľadu nového systému nepodporované.

Aktuálne to vyzerá tak, že napríklad v prípade procesorov Intel Core 7. generácie bude podporovaných len 10 modelov. Predošlé generácie majú smolu. V konkurenčnom tábore sa na zoznam zase nedostali napríklad procesory AMD Ryzen série 1000.

Situácia je pomerne komplikovaná, preto bude dostupná oficiálna aplikácia PC Health Check, ktorá vám prezradí, či je vaše zariadenie plne kompatibilné alebo či v niektorej oblasti zaostáva. Microsoft ju podľa všetkého zverejní okolo termínu vydania Windows 11.

Ak teda máte starší počítač, treba sa pripraviť na to, že Windows 11 vám nemusí byť ponúknutý, pretože používateľský zážitok by nemusel byť práve ideálny. Niektoré z kľúčových funkcií, napríklad v segmente ochrany, by nepracovali správne, čo by mohlo spôsobovať problémy.

Ručná inštalácia bude možná aj na nepodporovaných PC

To ale neznamená, že si Windows 11 nebudete môcť nainštalovať. Microsoft oficiálnou cestou potvrdil, že majitelia nepodporovaných zariadení si nový systém budú môcť nainštalovať ručne cez ISO alebo nástroj Media Creation Tool (vytvorením inštalačného USB/DVD). Spraviť to ale budú musieť, takpovediac, na vlastné triko.

Systém v tomto prípade bude vo svojej podstate funkčný, no sprevádzajú to riziká – možné pády systému, chybové hlásenia, či všeobecná nefunkčnosť niektorých vecí. Nateraz sa veľmi ťažko odhaduje, aké vážne problémy to bude spôsobovať v praxi. Jednoducho povedané, inštalácia je možné, avšak nie je odporúčaná.

Aby ručná inštalácia Windows 11 prebehla, zariadenie musí disponovať aktívnym čipom TPM 1.2. Ďalej musí mať aspoň 4 GB operačnej pamäte, 64-bitový dvojjadrový procesor s 1 GHz frekvenciou a prinajmenšom 64 GB úložisko.

Veľkým háčikom celej inštalácie na nepodporovaných zariadeniach, okrem možných problémov, je to, že Microsoft negarantuje dostupnosť pravidelných aktualizácií. Systém teda podľa všetkého nebude dostávať pravidelné opravné aktualizácie ani nové vylepšenia. Je však možné, že bezpečnostné záplaty dostupné budú.

Ako to bude v skutočnosti ukáže samozrejme až prax. Jedna vec je totiž to, že Microsoft aktualizácie negarantuje, druhá vec je, či ich bude možné nejakým spôsobom nainštalovať, pretože Windows Update nie je jedinou možnosťou. Minimálne v prípade nových verzií Windows 11 by tu napríklad stále mohla byť cesta ručnej inštalácie cez ISO a Media Creation Tool.

V skratke

  • Prechod na Windows 11 bude ponúkaný len na plne podporovaných zariadeniach.
  • Microsoft však nebude brániť ručnej inštalácii na nepodporovaných zariadeniach, hoci to neodporúča.
  • Tento krok totiž so sebou nesie riziká.
  • Môže ísť napríklad o pády systému, chybové hlásenia a všeobecnú nefunkčnosť niektorých funkcií.
  • Pre nepodporované zariadenia s Windows 11 nie sú garantované ani aktualizácie.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať