Windows 11: Toto sú minimálne hardvérové požiadavky nového systému

Operačné systémy Windows sa dočkali ďalšieho, tentokrát značne nečakaného, prírastku v podobe Windows 11.

Tak ako to už býva zvykom, s príchodom najnovšej generácie operačného systému súvisí množstvo informácií a drobných detailov. Nové funkcie, cena, dostupnosť či možnosť inštalácie. Toto všetko a omnoho viac aktuálne rezonuje technologickým svetom, ale aj medzi používateľmi.

Na niektoré podrobnosti si ešte musíme počkať, no viaceré kľúčové informácie poznáme už dnes. Na ich absolútnom vrchole stoja minimálne systémové požiadavky pre používanie Windows 11. Tie reprezentujú hardvérovú výbavu, ktorú zariadenie musí spĺňať na to, aby sa na ňom systém dal bezproblémovo používať.

Na tom, či vaše zariadenie disponuje potrebným hardvérom stojí a padá to, či vám vôbec bude ponúknutá možnosť inovácie na nový systém. Windows 11 totiž bude oficiálne ponúkaný len na zariadeniach, ktoré spĺňajú minimálne hardvérové požiadavky.

Microsoft ale upresnil, že používateľom nebude brániť v ručnej inštalácii nového systému aj na zariadeniach, ktoré nie sú oficiálne podporované. Túto možnosť nebude propagovať, ani ju neodporúča. Akurát je možná a tolerovaná.

Dôvod je veľmi prostý. Minimálne hardvérové požiadavky sú nastavené tak ako sú, preto, aby Windows 11 fungoval tak ako má.

V prípade, že ho nainštalujete na zariadenia s nepodporovaným procesorom alebo nedostatočnou výbavou riskujete problémy. Od mrznutia aplikácií, cez rôzne chybové hlásenia až po kompletné pády systému. Garantované nebudete mať ani aktualizácie.

Používateľská skúsenosť jednoducho nebude optimálna a Microsoft nemá najmenší záujem riešiť zbytočné problémy a zástup nespokojných používateľov. Systém teda môžete nainštalovať aj na zariadenie, ktoré nespĺňa hardvérové požiadavky, no robíte to na vlastnú zodpovednosť a pomocnú ruku z oficiálnych miest nemôžete očakávať.

Absolútne minimum pre ručnú inštaláciu

Aby som to upresnil, existujú dve úrovne minimálnych hardvérových požiadaviek pre Windows 11. Prvá predstavuje absolútne minimum nutné preto, aby sa systém vôbec dal nainštalovať a používať. Ide teda o parametre pre spomínanú ručnú inštaláciu:

  • 64-bitový dvojjadrový procesor s pracovnou frekvenciou 1 GHz
  • 4 GB operačnej pamäte
  • 64 GB úložisko
  • TPM 1.2

Oficiálne hardvérové požiadavky Windows 11

Druhá úroveň, je tá oficiálna. Reprezentuje hardvérové požiadavky pre optimálne, bezpečné a stabilné používanie. Práve túto oficiálnu úroveň musia zariadenia spĺňať na to, aby na nich bol Windows 11 ponúkaný a plne podporovaný.

Pre bežného používateľa aj Microsoft je práve toto kľúčový set parametrov. Táto úroveň výbavy sa bude overovať pri inovácii z Windows 10, túto úroveň musia spĺňať všetky nové počítače, ktoré na trh prídu s Windows 11.

Nie je to úplne priamočiare, ako by sa mohlo zdať na prvý pohľad. V požiadavkách sa totiž spomína formulka “moderný procesor”. Ľudskou rečou to znamená, že nový systém nepozerá len na výkon, ale aj na celkové možnosti procesora, takže sa vám môže stať, že kontrolou neprejdete.

Pri overovaní je preto kľúčové pozerať na presný model a porovnať ho s oficiálnym zoznamom (odkazy nižšie). Pomôže vám pri tom aj overovacia aplikácia PC Health Check z dielne Microsoftu.

  • Moderný 64-bitový dvojjadrový procesor s 1 GHz frekvenciou
  • 4 GB operačnej pamäte
  • 64 GB úložisko
  • 9-palcová obrazovka
  • Rozlíšenie 1366 x 768
  • Podporované a aktívne UEFI, Secure Boot a TPM 2.0
  • Grafická karta s podporou DirectX 12 a Windows Display Driver Model 2.X

Zoznamy oficiálne podporovaných procesorov

Nakoľko stále existuje šanca, že Microsoft pristúpi ku kompromisu alebo optimalizácii, zoznam oficiálne podporovaných procesorov treba pozerať priamo na jeho stránkach.

  • Tieto procesory AMD oficiálne podporuje Windows 11
  • Tieto procesory Intel oficiálne podporuje Windows 11
  • Tieto procesory Qualcomm oficiálne podporuje Windows 11

Zhrnutie

Keď porovnáme požiadavky Windows 10 a Windows 11 zistíme, že z pohľadu výkonu nedošlo až k takým dramatickým zmenám, ktoré by relatívne moderným strojom robili problém. Najdôležitejšie je to, že nový Windows má niekoľko veľmi špecifických požiadaviek, ktoré je nutné spĺňať pre jeho bezproblémové používanie – Secure Boot, TPM, UEFI.

Aby ste predišli sklamaniu, je dôležité všetko poriadne skontrolovať. Pomôcť by vám v tom mala oficiálna aplikácia PC Health Check, ktorá bude dostupná okolo termínu vydania Windows 11. Okrem toho môžete informácie hľadať priamo na stránke výrobcu svojho zariadenia. Venoval som sa tomu na príklade spoločnosti ASUS, no princíp je rovnaký pre každú značku.

Siahnuť môžete aj po neoficiálnych nástrojoch ako je napríklad aplikácia WhyNotWin11, akurát si dajte pozor, aby išlo o aktuálnu verziu. Správnosť informácií si môžete overiť aj cez zoznam oficiálne podporovaných procesorov, ktorý nájdete vyššie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať