Windows 11: Všetko, čo potrebujete vedieť o novom systéme

Microsoft na veľké prekvapenie novinárskej, odbornej, ale aj používateľskej obce v roku 2021 oficiálne predstavil nový operačný systém Windows 11.

Až dovtedy totiž kolovala dogma, že práve Windows 10 bude posledným operačným systémom z dielne Microsoftu, na ktorom sa bude postupne budovať, no žiaden jeho formálny nástupca už nepríde. Dnes už však vieme, že opak je pravdou. Windows 11 je realitou.

Čo všetko by ste o Windows 11 mali vedieť?

Windows 11: Základné informácie

Windows 11 prichádza ako priamy nástupca populárnej “desiatky”. Z pohľadu Microsoftu ide o výrazný posun vpred, príchod úplne novej generácie operačného systému pre moderné zariadenia 21. storočia. Redmond v súvislosti s touto novinkou avizuje viaceré výrazné zmeny, ktoré majú z našich zariadení vyťažiť maximum a ponúknuť nám úplne nové možnosti v oblasti práce aj zábavy.

Z pohľadu používateľa k až tak veľkým veciam pri oficiálnom vydaní Windows 11 nedochádza. Najviac si v prvom rade všimneme zmeny v používateľskom rozhraní a drobné úpravy v predinštalovaných i systémových aplikáciách. Microsoft síce sľubuje, že nový systém bude na kompatibilných zariadeniach výkonnejší a efektívnejší ako Windows 10, no žiadne veľké zázraky čakať netreba.

Na Windows 11 sa hlavne treba pozerať ako na nový základ, na ktorom môže konečne vzniknúť moderný Windows tak, ako si ho zaslúžime. Zmeny sa neodohrajú okamžite s jeho príchodom na trh. Pri vydaní v roku 2021 sa ku koncovým používateľom dostane hrubý základ. Základ, na ktorom bude Microsoft v najbližších rokoch budovať.

Pôjde skôr o neotesaný diamant postupne naberajúci svoj plný potenciál. Aktualizáciu za aktualizáciou, verziu za verziou. Aspoň taký vyzerá byť plán. To či sa ho nakoniec podarí naplniť ukáže až čas. Nakoľko sa Microsoft pozerá smerom do budúcna, Windows 11 má niekoľko veľmi špecifických nárokov na hardvér. Kvôli tomu sa môže ľahko stať, že vaše zariadenie nebude plne kompatibilné…

Windows 11: Hardvérové požiadavky

Existujú dve úrovne minimálnych hardvérových požiadaviek pre Windows 11. Prvá predstavuje absolútne minimum nutné preto, aby sa systém vôbec dal nainštalovať a používať. Ide teda o parametre, ktoré musí zariadenie spĺňať pre ručnú, aj neoficiálnu, inštaláciu.

 • 64-bitový dvojjadrový procesor s pracovnou frekvenciou 1 GHz
 • 4 GB operačnej pamäte
 • 64 GB úložisko
 • TPM 1.2

Druhá úroveň reprezentuje hardvérové požiadavky pre optimálne, bezpečné a stabilné používanie. Práve toto všetko musí zariadenie spĺňať aby mu bola ponúknutá bezplatná aktualizácia z Windows 10 na Windows 11 cez Windows Update.

Nie je to však také jednoduché. Microsoft spomína “moderný procesor”, no reálne sa treba pozerať na konkrétny model. Zverejnené sú oficiálne zoznamy všetkých podporovaných procesorov, ktoré nájdete na stránke výrobcu (AMD, Intel, Qualcomm), no pomôcť si môžete aj overovacími aplikáciami spomínanými nižšie.

 • Moderný 64-bitový dvojjadrový procesor s 1 GHz frekvenciou
 • 4 GB operačnej pamäte
 • 64 GB úložisko
 • 9-palcová obrazovka
 • Rozlíšenie 1366 x 768
 • Podporované a aktívne UEFI, Secure Boot a TPM 2.0
 • Grafická karta s podporou DirectX 12 a Windows Display Driver Model 2.X

Podpora začína na procesoroch Intel Core od 7. generácie, no aj v tomto prípade ide len o 10 modelov. Predošlé generácie, 6. generácia a staršie, majú jednoducho smolu. V konkurenčnom tábore sa na zoznam nedostali napríklad procesory AMD Ryzen série 1000. Podporované sú len relatívne nové modely, séria 2000 a čokoľvek novšie. Aby ste predišli sklamaniu, poriadne si overte či máte dostatočne nový hardvér.

Otázke kompatibility svojich zariadení sa dôsledne venujú aj jednotliví výrobcovia. Na ich oficiálnych stránkach poľahky nájdete kompletné zoznamy všetkých počítačoch a notebookov, ktoré sú plne pripravené na Windows 11.

Požiadavky z pohľadu výkonu zariadenia nie sú v porovnaní s Windows 11 dramaticky vyššie. K určitým rozdielom samozrejme dochádza, no najväčším problémom je to, že hardvér musí spĺňať špecifické veci z pohľadu funkcií a architektúry – TMP čip či rozhranie UEFI. Na tieto veci sú prepojené niektoré základné schopnosti Windows 11, bez ktorých sa systém môže veľmi ľahko dostať do problémov. Menších, ale väčších.

Navyše v pozadí stojí aj fakt, že systém síce prichádza na trh v roku 2021, no najbližšie roky nepríde žiaden jeho nástupca. Latka je preto nastavená tak ako je, aby bolo možné systém pohodlne používať aj v nadchádzajúcich rokoch so všetkými vylepšeniami, ktoré ešte len dostane.

WhyNotWin11
Aplikácia WhyNotWin11

Ako si overiť, či vaše zariadenie spĺňa požiadavky Windows 11?

Na to, aby ste zistili, či vaše zariadenie spĺňa všetky hardvérové požiadavky Windows 11 nemusíte ručne porovnávať parametre. Dostupná je dvojica veľmi užitočných aplikácií, ktoré to v sekunde overia za vás.

Prvou, priamo z dielne Microsoftu, je aplikácia PC Health Check. Vývojári na nej dlhodobo pracujú a po dlhšom čakaní je konečne dostupná na stiahnutie. Využiť môžete priamy link uvedený vyššie, prípadne sa dá stiahnuť z oficiálnej stránky pre Windows 11 – odstavec “Check for compatibility”. Nakoľko ide o oficiálny nástroj, odporúčam ho využívať.

Využiť sa dá aj šikovná alternatíva WhyNotWin11, ktorú síce vytvorili členovia IT komunity, no funguje prakticky rovnako a hlavne, je dostupná pre všetkých. Slúži na rýchle overenie toho, či zariadenie spĺňa hardvérové požiadavky Windows 11.

Obidve spomínané aplikácie v prehľadnej forme zobrazia či je všetko v poriadku alebo niektorý aspekt zariadenia nepostačuje. Na základe toho budete vedieť, či nový systém bude fungovať bez problémov.

Rovnako sa vlastne dozviete aj to, či vám cez Windows Update bude ponúknutá bezplatná inovácia na Windows 11. Aktualizáciu na Windows 11 totiž dostanú len zariadenia, ktoré spĺňajú požiadavky.

Ručne sa dá Windows 11 nainštalovať aj na zariadenia, ktorých parametre nespĺňajú požiadavky, no prináša to riziká aj obmedzenia. Viac si o tom povieme v samostatnej kapitole.

Windows 11: Dátum vydania

Windows 11 vo svojej prvotnej verzii pre koncových používateľov vychádza 5. októbra 2021. Rovnako ako to bolo v prípade Windows 10, aj v prípade novinky budú pravidelne vychádzať bezplatné aktualizácie na čoraz novšiu a lepšiu verziu.

Práve pomocou nich bude Microsoft postupne pridávať nové funkcie a vylepšovať možnosti celého systému. Tieto aktualizácie poznáme ako “aktualizácie funkcií”, prípadne “aktualizácie na verziu XXXX”. Preto v súvislosti s októbrovým vydaním hovorím o “vydaní prvotnej verzie”.

Od 5. októbra bude Windows 11 dostupný na nových zariadeniach, ktoré si budete môcť zakúpiť a rovnako tak sa začne šíriť cez aktualizačný mechanizmus Windows Update na existujúce zariadenia s Windows 10. Na tie, ktoré spĺňajú všetky požiadavky.

Inovačná aktualizácia na Windows 11 nebude okamžite dostupná pre všetkých. Jej šírenie bude prebiehať pozvoľna, aby sa zabezpečil čo najhladší možný priebeh. V praxi to znamená, že na Windows 11 budú môcť ako prvé prejsť novšie zariadenia, na ktorých bol nový systém poriadne otestovaný v spolupráci s výrobcom.

Preto sa môže veľmi ľahko stať, že na sprístupnenie aktualizácie cez Windows Update budete čakať týždne alebo mesiace. V hre bude ešte možnosť ručnej inštalácie, no s týmto procesom je spojené možné riziko. Windows Update aktualizáciu ponúkne až v momente, kedy bude isté, že celý proces prebehne maximálne hladko. Pri ručnej inštalácii však žiadnu istotu mať nebudete.

Ručná inštalácia na nekompatibilné zariadenia

Na zariadeniach, ktoré z pohľadu hardvéru nie sú plne kompatibilné, nebude prechod na Windows 11 ponúkaný. Napriek tomu je tu nový systém možné nainštalovať ručne, takpovediac na vlastné riziko. Spraviť sa to dá s využitím inštalačných médií ako sú napríklad verejne dostupné ISO súbory alebo nástroj Media Creation Tool.

Používateľ pri takejto ručnej inštalácii riskuje, že niektoré funkcie, prípadne systém ako taký, nebudú plne fungovať podľa očakávaní. Objaviť sa môžu rôzne chyby či dokonca pády systému. Aby toho nebolo málo, Microsoft pre takéto zariadenia nebude garantovať žiadne aktualizácie.

Windows 11: Cena

Pri otázke ceny je to trochu komplikované. Čo si budeme klamať, komplikované to je aj v prípade Windows 10. V princípe by sa mal opakovať rovnaký scenár. Windows 11 bude ponúknutý ako bezplatná inovácia z Windows 10, no zakúpiť sa dá aj plnohodnotná licencia.

Či už v klasickej forme za plnú sumu odhadom okolo 100€, prípadne z rôznych ďalších zdrojov za omnoho nižšiu cenu – predaj licencií z druhej ruky, objemové licencie pre podniky a podobne.

Dostať sa k Windows 11 za prijateľnú cenu teda podľa všetkého nebude problém. Microsoft sa už teraz nechal počuť, že bezplatná inovácia z Windows 10 nebude časovo obmedzená, takže každý používateľ bude mať dostatok času na rozhodnutie.

Pripomeňme si, že pri vydaní Windows 10 mala byť bezplatná inovácia dostupná len počas obdobia jedného roka. Nakoniec to ale skončilo tak, že túto ponuku je možné využiť dodnes.

Doplnené: Windows 11 sa predáva aj vo forme klasických licencií. Oficiálne cenníkové ceny sa pri edícii Home pohybujú okolo 130€ a pri edícii Pro ide o 175€.

Windows 11: Ako ho získať?

Windows 11 bezplatne a automaticky získajú všetci používatelia aktivovaných “desiatok”, ktoré spĺňajú hardvérové požiadavky pre bezproblémové používania.

Prechod nebude vynútený, to znamená, že aktualizácia bude ponúknutá, no používateľ sa sám rozhodne či z Windows 10 prejde na novšiu generáciu alebo zostane pri tom, čo aktuálne používa. Windows 10 zostáva naďalej podporovaný, a to prinajmenšom do 14. októbra 2025.

Za ďalšie sa nový systém k zákazníkom dostane pri kúpe nových zariadení, kde bude predinštalovaný.

Ďalšou možnosťou je jeho ručná inštalácia na zariadenie. Rovnako ako v prípade Windows 10, aj pri tejto novinke, sa mali v predaji nachádzajú klasické licencie za plnú cenu. Tie je možné využiť napríklad pri skladaní stolových počítačov alebo pri inštalácii na zariadenia, kde nefiguruje Windows 10.

K systému sa dá dostať aj cez program verejného testovania Windows Insider. Vtedy vám bude poskytnutá skúšobná verzia systému, ktorá môže obsahovať nedostatky a navyše má obmedzenú platnosť – po určitom období je nutné prejsť na novšiu verziu.

V podstate to znamená to, že budete musieť inštalovať čoraz novšiu testovaciu verziu, čo môže byť nepríjemné, ak potrebujete mať vždy plne funkčné zariadenie. Pri testovacích verziách sa veľmi ľahko môžu objaviť vážnejšie problémy, a to, čo v predošlej verzii fungovalo úplne korektne sa v novej môže náhle pokaziť.

Aby toho nebolo málo, Windows 11 sa dá nainštalovať aj bez zadania licenčného kľúča. Funguje to prakticky rovnako ako v prípade Windows 10. Pripraviť sa akurát treba na drobné obmedzenia a otravný vodoznak.

Ako stiahnuť a nainštalovať Windows 11?

Možností ako sa dostať k novému systému je niekoľko. Na výber máte testovacie verzie z programu Windows Insider, aktualizačný nástroj od Microsoftu (dostupný od oficiálneho vydania Windows 11), ISO súbory s inštalačnými dátami či čakanie na inovačnú aktualizáciu z mechanizmu Windows Update. Zatiaľ je teda úplne rovnaké ako pri Windows 10.

Doplnené: Od 5. októbra 2021 je priamo na oficiálnej stránke Microsoftu na stiahnutie dostupný nástroj Asistent inštalácie systému Windows 11, nástroj pre vytvorenie inštalačného média so systémom Windows 11, ako aj oficiálny obraz disku (ISO) so všetkými potrebný inštalačnými súbormi. Vo všeobecnosti, a hlavne menej skúseným používateľom, sa odporúča počkať na ponúknutie aktualizácie cez Windows Update.

Ak si chcete Windows 11 obzrieť zľahka a úplne bez nejakých záväzkov, možno vám príde vhod simulácia vo webovom prehliadači. Netreba od toho čakať žiadne zázraky, no na jednoduché zoznámenie s rozhraním to stačí.

Aké novinky prináša Windows 11?

Veľká časť vylepšení prebieha v princípe “pod kapotou”. Microsoft vytvára podhubie, na ktorom bude ďalej postupne budovať. Viaceré významné vylepšenia teda ešte len prídu cez veľké systémové aktualizácie.

To ale neznamená, že “jedenástka” nemá čo ponúknuť už pri svojom formálnom uvedení na trh. Celkovo ponúka množstvo menších vylepšení, ktoré spolu tvoria skvelý celok.

V prvom rade tu máme používateľské rozhranie, ktoré je dospelejšie, uhladenejšie a modernejšie. Prepracované boli rôzne rozhrania vrátane ponuky Štart, systémových aplikácií či funkcie pre prácu s oknami aplikácií. Prichádza nový Prieskumník, nová obrazovka uzamknutia a pribúdajú widgety. Nechýba modernizovaný obchod Microsoft Store.

Microsoft sľubuje aj lepšie dotykové ovládanie, nové možnosti pri využívaní stylusu i prepracovanejší multitasking a prácu s viacerými oknami či monitormi. Úplne nové je aj rozhranie prvotného nastavenia systému.

Do popredia sa namiesto Skype dostane komunikačná platforma Microsoft Teams a dočkáme sa aj viacerých vylepšení pre optimálnejšie využívanie hardvéru pri hraní hier. Podpíšu sa na tom funkcie Auto HDR, DirectX 12 Ultimate aj Direct Storage. Zjednodušene povedané, hry by mali vyzerať lepšie a bežať plynulejšie – na vhodnom hardvéri.

Dočkáme sa aj podpory pre používanie Android aplikácií, no táto funkcia nie je súčasťou systému pri jeho októbrovom vydaní. Dorazí až o niečo neskôr cez veľkú aktualizáciu.

Ako to je s aktualizáciami?

V segmente aktualizácií dochádza k výraznej zmene. Veľké systémové aktualizácie, známe aj ako aktualizácie funkcií, budú vydávané raz ročne. Okrem toho by mali byť menšie a ich inštalácia rýchlejšia. Klasické opravné aktualizácie a bezpečnostné záplaty budú prichádzať každý mesiac.

Microsoft pri Windows 10 skúšal vydávať dve veľké aktualizácie ročne, no v praxi sa ukázalo, že tento stav nie je udržateľný. Objavovali sa rôzne nedostatky a samotný obsah veľkých aktualizácií nespĺňať očakávania používateľov. Noviniek boli nevýrazné a bolo ich málo.

Využitie licenčného kľúča z Windows 7/Windows 8

Na aktiváciu Windows 11 je podľa aktuálnych informácií možné využiť aj platné licenčné kľúče z Windows 7 a Windows 8. Stačí ich normálne zadať počas inštalácie a systém sa aktivuje.

V prípade, že by to nešlo, stále je v hre možnosť postupného prechodu – spomínané kľúče využiť na inštaláciu Windows 10, a z toho následne inovovať na Windows 11.

Táto informácia síce bola overená na testovacích verziách nového systému, no nepredpokladá sa, že by sa to náhle zmenilo po formálnom vydaní.

Inštalácia Windows 11: Lokálne konto namiesto účtu Microsoft

Pri inštalácii Windows 11 môžete naraziť na krok, kedy vás systém bude vyzývať na to, aby ste si pre prihlasovanie a používanie vytvorili konto Microsoft. Priam vás k tomu bude tlačiť. Obísť sa to dá malým trikom, ktorý rovnako funguje aj pri Windows 10.

Odpojíte sa od internetu, v inštalátore sa posuniete o krok späť a následne pokročíte vpred. Namiesto vytvárania konta Microsoft sa zrazu objaví možnosť pre vytvorenie klasického lokálneho účtu.

Lokálne konto pri inštalácii Windows 11

Áno. Ak z Windows 10 prejdete na Windows 11 formou inovácie, systém vytvorí zálohu pôvodného systému so všetkými súbormi a aplikáciami. Vďaka tomu sa bez väčšej námahy môžete vrátiť na pôvodný systém, ak by vám novinka nevyhovovala.

Máte na to len 10 dní. Po ich uplynutí je záloha automaticky vymazaná a jednoduchý návrat už nie je možný. Pre návrat na Windows 10 zamierte do systémových nastavení a hľadajte sekciu “Obnovenie”. Požadovaná ponuka by sa mala nachádzať v nej.

Ďalšie užitočné informácie

V súvislosti s novým systém sa do obehu pravidelne dostávajú nové informácie. Táto sekcia predstavuje zoznam odkazov na tie najdôležitejšie, ktoré vám môžu prísť vhod pri rozširovaní obzorov, ale aj pri bežnom používaní tejto novinky. Zaujímavosti, tipy a triky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať