Ako zistiť podrobné parametre počítača?

Poznať presné parametre svojho počítača je dobrou vecou. Hodí sa to viacerých prípadoch, najmä v momente, kedy chceme nainštalovať aplikáciu alebo hru. Vtedy je dobré dopredu vedieť, či to vlastne má zmysel. Či náš stroj spĺňa základné hardvérové požiadavky.

Rovnako tak sa to hodí v situácii, kedy uvažujeme nad vylepšením svojej mašiny. Potrebujeme získať základnú predstavu z čoho sa vlastne chceme odraziť vyššie. Či chceme novšiu grafickú kartu, procesor alebo potrebujeme viac RAM.

Možností prečo chceme zistiť presné parametre svojho počítača či notebooku je jednoducho viacero. A viacero je aj možností ako sa vo Windows 10 vieme k týmto detailným informáciám dopracovať.

Názov modelu a Google, prípadne predajná zmluva

Ešte predtým, než sa pozrieme na softvérové možnosti a rôzne spôsoby ako získať výpis parametrov, spomenúť musím úplne základnú možnosť.

Pri notebookoch je to nájdenie modelového označenia a následné použitie vyhľadávača Google, ktorý zvykne nájsť celkom podrobné informácie o rôznych kúskoch železa.

Pri stolových počítačoch sa zase dá siahnuť po predajnej zmluve, hoci uznávam, že obidve tieto možnosti vlastne môžu byť zdĺhavejšie, než softvérová cesta, ktorú ponúka operačný systém Windows 10. Na rad ale môžu prísť pri riešení hardvérových problémov, kedy systém nejde zapnúť.

Obdobne tu je ešte možnosť s rozhraniami BIOS/UEFI, kde nájdete základný prehľad používaných komponentov.

Základný prehľad v systémových nastaveniach

Za normálnych okolností nájdete základný prehľad komponentov svojho počítača priamo v systémových nastaveniach Windows 10.

  • Klávesovou skratkou Win + I otvorte systémové nastavenia.
  • Kliknite na položku “Systém”.
  • Z ponuky na ľavej strane vyberte možnosť “Informácie”.
  • Nájdete tu sekcie “Špecifikácie zariadenia” a “Špecifikácie Windowsu”, ktoré obsahujú stručné informácie o vašom zariadení a systéme.

Podrobný výpis v nástroji Systémové informácie

Systémové nastavenia ponúkajú rýchly a základný prehľad hardvérovej výbavy vášho zariadenia. Niekedy môže stačiť aj to, no keď už sa človek pustí do bádania, tak asi chce mať kompletný obraz o prítomných komponentoch. Vtedy na rad prichádza aplikácia Systémové informácie.

  • Cez ponuku Štart, prípadne nástroj Spustenie (Win + R) vyhľadajte a spustite msinfo32.
  • Spustí sa aplikácia Systémové informácie, ktorá obsahuje skutočne komplexný prehľad o výbave vášho PC.
  • V ponuke na ľavej strane okrej sekcie “Súhrnné informácie o systéme” nájdete aj ďalšie ponuky, cez ktoré sa dostanete k podrobnostiam.
  • V kontexte hardvéru vás bude zaujímať sekcia “Súčasti”. V ponuke “Obrazovka” tam napríklad nájdete informácie o svojej grafickej karte.
  • Na záver dodám ešte to, že cez aplikáciu Systémové informácie si viete spraviť aj textový výpis s informáciami o svojom počítači. Stačí kliknúť na ponuku “Súbor” a zvoliť “Exportovať”.

Príkazový riadok

Ďalšou možnosťou ako sa dá dopracovať k informáciám o PC, je Príkazový riadok. Ten vo všeobecnosti príde vhod len v ojedinelých prípadoch. Nie je až taký prehľadný a skôr obsahuje informácie technickejšej povahy.

  • Cez ponuku Štart alebo nástroj Spustenie (Win + R) vyhľadajte a ako správca spustite cmd.exe.
  • Zadajte a potvrďte príkaz systeminfo.
  • Príkazový riadok vypíše prehľad informácií.

Diagnostický nástroj DirectX

Na záver je tu ešte Diagnostický nástroj DirectX, známy aj pod skráteným označením dxdiag. V ňom taktiež nájdete základné informácie o výbave svojho stroja. Okrem tých úplne základných vecí sa tu dozviete aj niečo o grafickej či audio výbave.

  • Cez ponuku Štart alebo nástroj Spustenie (Win + R) vyhľadajte a dxdiag.
  • Spustí sa Diagnostický nástroj DirectX.
  • V úvodnej ponuke “Systém” nájdete základné systémové informácie.
  • K ďalším podrobnostiam sa viete dostať cez záložky “Obrazovka” či “Zvuk”.

Rovnako ako v prípade aplikácie Systémové informácie, aj teraz si viete vytvoriť textový výpis s podrobnosťami. Stačí kliknúť na tlačidlo “Uložiť všetky informácie”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať