Pokrytie mobilných operátorov: Kto má lepšiu sieť? Kto je lacnejší?

 • Ako vyzerá pokrytie sietí jednotlivých operátorov?
 • Aké novinky sa chystajú pre najbližšiu dobu?
 • Kto má najlepšiu sieť? Kto najlepšie ceny?

Pri výbere mobilného operátora môže zavážiť množstvo rozličných faktorov. Pre bežného človeka ale väčšinou ide o tri hlavné body: cena, kvalita a pokrytie. Ako to vyzerá na Slovensku v prípade našich štyroch hlavných operátorov?

4ka pokrytie siete

Najmladší slovenský mobilný operátor 4ka uvádza, že hlasové a dátové mobilné elektronické komunikačné služby má dostupné pre viac ako 95% obyvateľov Slovenska. 4G/LTE sieťou má pokrývať viac ako 86,5% obyvateľov Slovenska. Na oficiálnej webovej stránke ponúka mapu pokrytého územia Slovenska, ako aj funkciu pre overenie dostupnosti služieb podľa konkrétnej lokality.

V prípade pokrytia siete 4ky je dobré vedieť, že operátor si veľkú časť siete prenajíma od mobilného operátora Orange. Zákazníci 4ky dlhodobo môžu využívať časť 2G siete aj 3G sieť od Orangeu. Vlastné pokrytie je preto reálne omnoho menšie, než to, čo zobrazuje mapa pokrytia na stránke 4ky.

Na mape je svetlou farbou zobrazená 3G sieť Orangeu, ktorú si 4ka prenajíma. Operátor neprevádzkuje vlastnú 3G sieť. 4ka má vlastnú 2G a 4G sieť pre uvádzaného 86,5 % populácie.

V polovici júla 2023 operátor potvrdil, že na základe novej dohody získa aj prístup do časti 4G siete operátora Orange, čím opäť zlepší pokrytie (4G až pre 97% populácie SR), ako aj kvalitu služieb. Dohoda má platiť na obdobie prinajmenšom 3 rokov. Nová dohoda vznikla ako dôsledok skutočnosti, že Orange do konca roka 2023 vypne svoju 3G sieť. Nakoľko ju využívala 4ka, časť klientov by automaticky prišla o pokrytie, a tak tu máme spomínanú dohodu.

4ka bude od nového roka [2024] využívať 2G, 3G a 4G sieť svojho roamingového partnera, čím výrazne navýši svoje pokrytie rýchlej 4G siete až na 97% populácie Slovenska.

4ka na oficiálnom blogu

A ako to vyzerá u 4ky s pokrytím 5G sieťou? Najmodernejšou mobilnou sieťou aktuálne pokrýva len hŕstku lokalít, konkrétne sú to:

 • Banská Bystrica – mesto
 • Bratislava-Staré Mesto
 • Bratislava-Ružinov
 • Bratislava-Devínska Nová Ves
 • Bratislava-Nové Mesto
 • Bratislava-Karlova Ves
 • Bratislava-Petržalka
 • Bratislava-Rača
 • Bratislava-Podunajské Biskupice
 • Bratislava-Vrakuňa
 • Bratislava-Dúbravka
 • Trnava
 • Nitra
 • Piešťany (od februára 2024)
 • Dubnica nad Váhom (od februára 2024)
 • Senec (od februára 2024)
 • Sereď (od februára 2024)
 • Stropkov (od februára 2024)
 • Topoľčany (od februára 2024)
 • Čadca (od februára 2024)
 • Levice (od februára 2024)
 • Žiar nad Hronom (od februára 2024)

4ka má k marcu 2024 pokrytie 5G sieťou pre približne 10 % obyvateľov Slovenska.

Orange pokrytie siete

Mobilná 3G sieť operátora Orange pokrýva približne 95 % populácie Slovenska, no využíva ju čoraz menej zákazníkov -cez 3G sieť sa prenáša 7% dát a cez 4G LTE viac ako 93% dát.

4G sieť je podľa tlačovej správy z marca 2022 dostupná pre 99,1 % populácie Slovenska vo všetkých 141 mestách a 2 225 obciach na Slovensku. Pokrytie staršou 2G sieťou dosahuje viac než 99 %.

Ako zistil portál Živé.aktuality.sk, Orange k augustu 2023 svojou 5G sieťou pokrýval 46,4 % populácie Slovenska, a to v 219 mestách a obciach. K marcu 2024 to už bolo približne 66 %.

Orange plánuje do 31.12.2023 kompletne vypnúť 3G sieť. Pôvodne operátor hlásil, že k tomuto kroku pristúpi do konca roka 2024, neskôr plány prehodnotil a spraví tak už o rok skôr. Medzi rokmi 2028 až 2030 následne vypne aj 2G sieť. Namiesto toho chce posilňovať práve 5G pokrytie.

Telekom pokrytie siete

Pokrytie 4G sieťou dosahovalo k 30. septembru 2020 až 94,7 % populácie Slovenska. Novšie dáta uvádzajú hodnotu 94,8 %. Presné číslo pokrytia 2G a 3G sieťou Telekom neuvádza, na základe oficiálnej mapy pokrytia to ale vyzerá tak, že 2G pokrýva efektívne celé Slovensko. Malo by to byť teda podobné ako u konkurentov, čo znamená hranicu 99% populácie Slovenska.

Podobne ako Orange, aj Telekom plánuje postupne vypnúť svoju 3G sieť. Má ísť o dôsledok toho, že objem prevádzky v nej klesá. Aktuálne sa má pohybovať niekde na úrovni jednotiek percent.

K vypínaniu 3G siete začne Telekom pristupovať od tretieho štvrťroka 2023, pričom plošné vypnutie v plnom rozsahu plánuje vykonať do konca roka 2023, konkrétne okolo vianočných sviatkov. K vypnutiu 2G siete sa zatiaľ nechystá pristúpiť.

Telekom k augustu 2023 svojou 5G sieťou pokrýval 43 % populácie Slovenska. K marcu 2024 to bolo 55,3 %.

Radosť pokrytie siete

Virtuálny operátor Radosť patrí pod O2. Nebude preto žiadnym prekvapením, že využíva mobilnú sieť práve tohto operátora. Na svojej stránke uvádza, že 4G LTE internetom pokrýva viac ako 97 % obyvateľov Slovenska a celkové pokrytie signálom má vyše 99 % obyvateľov Slovenska.

Radosť funguje aj v 5G sieti O2. Klientom bol tento prístup udelený od 31. januára 2023. 5G pokrytie v Radosti je teda závislé od pokrytia materského operátora O2 – aktuálne už 70 % pokrytie.

Drobnou nevýhodou je však to, že Radosť má pri programoch nastavený 10 Mbit/s rýchlostný limit, a ten sa nemení ani pri využívaní 5G siete. Radosť má na oficiálnej stránke interaktívnu mapu pokrytia, kde je možné prepínať medzi volaním a mobilným internetom.

Hoci technicky vzaté ide o subjekt O2čka a na trhu sú aj ďalší virtuálni operátori, Radosť sa dostala v dopytoch tak vysoko, že som ju sem proste pridal.

O2 pokrytie siete

O2 na svojom webe uvádza, že 4G LTE internetom pokrýva už vyše 97 % obyvateľov Slovenska. Vysvetľuje však, že 97 % obyvateľov sa nerovná aj 97 % územia, pretože Slovensko má stále veľa neobývaných lokalít.

Problematické sú napríklad hory, lesy, chránené územia a národné parky. Pokrytie týchto lokalít je preto pre operátorov nesmierne náročne a niekedy prakticky nerealizovateľné z legislatívnych dôvodov. Nehovoriac o tom, že to má aj ekonomický presah. Preto sa výstavba vysielačov a pokrytie vzťahuje na obyvateľstvo.

Čo sa týka 2G siete, tá začiatkom roka 2023 pokrývala 99,7 % populácie Slovenska. Podľa rozhovoru, ktorý pre portál Živé.aktuality.sk v septembri 2021 poskytol technický riaditeľ O2, Juraj Eliáš, bolo pokrytie 3G siete na úrovni 80 % populácie SR.

Na rozdiel od konkurentov sa O2 momentálne nechystá pristúpiť k vypínaniu 3G siete a tento krok začne seriózne zvažovať až v momente, kedy “to bude dávať zmysel” z pohľadu zákazníckej základne a ekonomického zreteľa.

Dostupnosť služieb je možné už štandardne overiť priamo na stránke operátora. V mape je možné prepínať medzi volaním, mobilným internetom a internetom na doma. Operátor O2 k augustu 2023 svojou 5G sieťou pokrýval 52,5 % populácie Slovenska. K marcu 2024 malo O2 až 70 % pokrytie 5G sieťou, čo predstavovalo najlepšiu hodnotu spomedzi operátorov.

O2 začiatkom augusta 2023 prostredníctvom tlačovej správy oznámilo, že O2 a Slovak Telekom uzavreli dohodu o zdieľaní technológie mobilných sietí, ktorá je prvou svojho druhu na Slovensku. V praxi to znamená, že operátori budú spoločnými silami budovať, servisovať a prevádzkovať vysielače, čo im prináša ekonomické výhody. Uvoľnené finančné prostriedky budú môcť využiť na nové projekty.

Zmení sa teda fungovanie v pozadí, čo zákazníci majú pocítiť na lepších službách, no operátori naďalej budú fungovať ako plne samostatné jednotky. So svojimi vlastnými ponukami, cenami a portfóliami.

Rýchlejšie nasadzovanie inovácií, kvalitnejší signál, šetrenie nákladov či životného prostredia sú len
niektoré benefity, ktoré so sebou prinesie zdieľanie sietí. Zlepšenie zákazníckej skúsenosti so
sieťami operátorov bude vyplývať napríklad aj z nárastu spoločného počtu základňových
staníc, zvýšenia kapacity siete a zároveň sa zlepší pokrytie.

Vyhlásenie O2 a Slovak Telekom k dohode o zdieľaní mobilnej siete

5g pokrytie na Slovensku

Ako bolo spomínané pri pokrytiach jednotlivých operátorov, najväčšie pokrytie 5G sieťou má O2. Nasleduje Orange, Telekom a na štvrtej priečke by mal byť náš najmladší operátor, 4ka. Tá síce dlhodobo nekomentuje akú veľkú časť populácie pokrýva 5G sieťou, no vzhľadom na to, že ide len o hŕstku lokalít, by malo platiť, že je na štvrtom mieste.

 • O2 – 5G sieťou pokrýva 52,5 % populácie Slovenska
 • Orange – 5G sieťou pokrýva 46,4 % populácie Slovenska
 • Telekom – 5G sieťou pokrýva 43 % populácie Slovenska
 • 4ka – 5G sieťou je pokrytá Bratislava, Trnava, Nitra a Banská Bystrica

V kontexte pokrytia 5G sieťou je dôležité povedať, že všetci operátori sa snažia svoj dosah postupne zvyšovať. Prebiehajú u nás takzvané preteky v pokrývaní Slovenska 5g sieťou.

V praxi sa to prejavuje tak, že každoročne pribudne niekoľko čerstvo pokrytých lokalít. Vyššie popísané hodnoty platili k augustu 2023 a už teraz je jasné, že do konca kalendárneho roka sa ešte poriadne zmenia. Nové čísla boli publikované v marci 2024 a vidno na nich poriadny skok u všetkých operátorov:

 • O2 – 5G sieťou pokrýva 70,1 % populácie Slovenska
 • Orange – 5G sieťou pokrýva 65,6 % populácie Slovenska
 • Telekom – 5G sieťou pokrýva 52,1 % populácie Slovenska
 • 4ka – 5G sieťou je pokrytých približne 10 % populácie Slovenska

Mapa pokrytia mobilných operátorov

Ako som spomínal, každý operátor má na svojej oficiálnej stránke zverejnenú mapu pokrytia pre svoje siete. K tomu sa pridáva vyhľadávanie pre rýchle overenie dostupnosti služieb na konkrétnej lokalite. Tieto mapy môžu byť trošku zradné, pretože zobrazujú celé pokrytie, a to vrátane sietí, ktoré si operátori medzi sebou zdieľajú alebo prenajímajú.

Okrem toho existujú aj nezávislé mapy pokrytia. Známa je napríklad mapa pokrytia od francúzskej spoločnosti nPerf, ktorá sa venuje kvalite internetového pripojenia a ponúka takzvaný speedmeter, teda test rýchlosti pripojenia. Údaje zbierané z testov vykonaných používateľmi aplikácie nPerf potom vizualizuje do svojej mapy pokrytia.

Kto má najlepšiu sieť?

To, ktorý operátor má najlepšiu sieť sa vyhodnocuje veľmi ťažko. Každoročne sa za týmto účelom odohráva viacero meraní. Zadávateľom je občas niektorý z operátorov, čo teoreticky môže čiastočne ovplyvniť výsledky. Napríklad, ak by bola metodika zostavená takpovediac na mieru, prípadne by boli vhodne zvolené lokality pre merania. Trošku špekulujem, no myslím si, že je na to dobré myslieť.

Jednotliví operátori v súvislosti s rôznymi testami radi upozorňujú, že existujú rôzne metodiky a spôsoby testovania sietí. Je to taká tá klasika. Víťazi sa tešia, porazení podotýkajú, že v inom meraní vyhrali oni. Celkom prirodzené…

Jedno z novších meraní vykonávala spoločnosť nPerf počas obdobia od júla 2022 do 30. júna 2023. Vykonaných malo byť celkovo 19 770 testov rýchlosti mobilnej siete. Celkovým víťazom sa stal Telekom, ktorý ovládol 5 zo 6 kategórií. Konkurenti ho prekonali len v rýchlosti odozvy siete. V tomto prípade malo meranie prebiehať bez súčinnosti zo strany jednotlivých operátorov.

Zdroj: nPerf

Telekom vyhral aj podľa meraní Opensignal, ktoré prebiehali od 1. novembra 2022 do 29. januára 2023. Z 11 kategórií dominoval v 6-tich, v zvyšných 5-tich sa o víťaznú priečku delil. Aj v tomto prípade malo ísť o nezávislý test, bez konkrétneho objednávateľa, pričom dáta boli získavané priamo od používateľov aplikácie Opensignal.

Zdroj: OpenSignal

Test mobilných sietí z roku 2022 zase vyhral Orange. Realizátorom vtedy bola firma Systemics PAB, u ktorej si Orange službu zvykol objednával aj v ostatných krajinách svojho pôsobenia. Testovanie prebiehalo pre siete všetkých štyroch operátorov a merali hlasové aj dátové služby. V tomto meraní Orange vyhral aj v rokoch 2020 a 2021.

Merania Systemics PAB v rámci pravidelnej štúdie DSBO prebiehali od 16. do 30. júna 2022 a pokrývali reprezentatívne územia Slovenska vrátane 24 najvýznamnejších miest a spojovacích komunikácií. Celková vzdialenosť prejdená testovacími autami bola viac ako 6 000 km. Predmetom testu boli siete všetkých štyroch operátorov, pričom Orange v ňom získal celkovo 930 bodov a dominoval v oboch kategóriách, teda v hlasových aj dátových službách. Ostatní operátori získali spolu 880, 832 a 606 bodov.

Orange

Nové meranie kvality mobilnej siete bolo spoločnosťou nPerf zverejnené 27. februára 2024. Hodnotenie bolo založené na merania počas celého kalendárneho roka 2023, to je od 1.1. do 31.12.2023. Operátor, ktorý poskytol svojim účastníkom najlepší mobilný prístup k internetu počas 2023 bol Telekom.

Ďalším zaujímavým pohľad na kvalitu našich mobilných operátorov môže byť porovnanie cien ich služieb. Do toho sa v júli 2023 pustil Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb. V tomto prípade sa prihliadalo práve na ceny služieb. Alebo povedané inak, na to, čo zákazník dostane za svoje peniaze. Operátor, ktorý toho ponúka viac, je na tom z pohľadu hodnotenia lepšie.

Úrad takéto porovnávanie robí každý štvrťrok a nájsť sa dá priamo na jeho oficiálnej stránke. Aktuálne sa pozrel na 18 produktových košov. To si proste predstavte ako paušál alebo program rovnakej kategórie. Aby som to skrátil, dopadlo to nasledovne:

 • Najlepšie dopadla 4ka, ktorá vyhrala v ôsmich kategóriách.
 • O2 si pripísalo víťazstvo v siedmich kategóriách.
 • Orange mal najlacnejšiu ponuku v piatich kategóriách.
 • Telekom z pohľadu najlepšieho pomeru cena/výkon získal len jednu kategóriu.

Do porovnania bolo zaradených 7 balíčkov/programov čisto s mobilnými dátami. Zvyšných 11 porovnaných obsahovalo už kombináciu voľné minúty + mobilné dáta. Opäť pripomína, že ide o porovnanie najlepšej ceny. Pri výbere operátora by ste ale mali prihliadať aj na ďalšie faktory. Napríklad aj na pokrytie, ktorému som sa trochu venoval vyššie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať