vyber z bankomatu mobilom

Výber z bankomatu bez karty: Ktoré banky ponúkajú výber mobilom?

  • Ak chcete vykonať výber z bankomatu bez karty, tak pomôže mobil.
  • Výber z bankomatu mobilom ale ešte stále nie je bežným štandardom.
  • Túto možnosť ponúka len hŕstka slovenských bánk. Ktoré to sú?

Výber z bankomatu bez karty znie ako niečo nereálne, no opak je pravdou. Túto možnosť ponúkajú dokonca aj vybrané slovenské banky. V podstate ide o reakciu na hraničné prípady, kedy si klient zabudne svoju debetnú kartu, no pri sebe má smartfón s mobilným bankovníctvom. Práve na takýto doplnkových službách sa ukazuje ako veľmi nevyvážené sú technologické riešenia rôznych bánk.

Je to obdobné ako pri okamžitých platbách a prevodoch peňazí cez víkend, ktoré by človek v 21. storočí očakával ako úplnú samozrejmosť. Hoci technologicky je to možné a dostupné je aj riešenie, nie všetky banky sa hrnú do jeho reálneho nasadenia. Niekedy ide o otázku dodatočných investícií, inokedy v službe ako je napríklad aj výber z bankomatu mobilom nevidia dostatočný potenciál. Často je to aj o opatrnosti.

Niekedy je to celé nevyváženie digitálnych služieb tak trochu úsmevné. Napríklad aj pri ČSOB, ktorá hrdo ponúka platby mobilom cez Google Pay a Apple Pay, no v jej mobilnej aplikácii chýba pomerne základná funkcia – push notifikácie, ktoré by informovali o pohybe na účte. Nuž, človek nemôže mať úplne všetko.

Vráťme sa ale k problematike výberu z bankomatu bez karty. Alebo lepšie povedané, k výberu z bankomatu mobilom, pretože práve toto je reálne riešenie. Zjednodušene povedané to funguje tak, že funkcia na výber z bankomatu cez mobil je zabudovaná priamo v mobilnej aplikácii banky. To znamená, že klient, ktorý využíva mobilné bankovníctvo, hoci aj na kontrolu stavu svojho účtu, má stále po ruke nástroj pre riešenie krízovej situácie.

V mobilnej aplikácii zamieri do potrebnej sekcie, zvolí požadovanú sumu pre výber z bankomatu bez karty a proces potvrdí. Aplikácia mu vygeneruje špeciálny číselný kód, ktorý je potrebné zadať priamo na bankomate danej banky. Výsledkom je realizácia výberu a človek odchádza s hotovosťou v ruke.

Výber z bankomatu bez karty: Pomôže mobilná aplikácia banky

Takýto výber bez karty sa hodí aj ľuďom, ktorí chcú peniaze na diaľku dať rodinným príslušníkom alebo deťom. Napriek tomu, že možnosť na Slovensko dorazila už v roku 2014, výber mobilom z bankomatu ponúkajú len VÚB, Tatra banka, Prima Banka a Slovenská sporiteľňa. Túto možnosť netreba nijak špeciálne aktivovať a ponúkaná je zadarmo. Princíp fungovania služby je prakticky vždy rovnaký, no líšiť sa môžu rôzne limity:

  • Slovenská sporiteľňa – Maximálny jednorazový výber mobilom je 200 €, denne je týmto spôsobom možné vybrať maximálne 500 € cez 5 výberov, mesačne je možné vykonať 30 výberov spolu v hodnote 3 000 €. Vygenerovaný kód je platný 15 minút.
  • Tatra banka – Jednorazový aj denný limit na takýto výber je 500 €. Kód by mal byť platný 20 minút.
  • VÚB – Výber mobilom je možný do limitu 200 €, no mal by sa dať meniť priamo v aplikácii VÚB Mobil Banking. Denne je možné vykonať 5 výberov. Kód na vykonanie výberu má platnosť 3 minúty.
  • Prima Banka – Počas dňa môžete vygenerovať 5 kódov s limitom pre každý výber v sume do 200 €.
  • Slovenská sporiteľňa SLSP – Výber prebieha pomocou aplikácie George. Maximálny jednorazový výber mobilom je 200 €, denne je týmto spôsobom možné vybrať maximálne 500 €, mesačne je možné vykonať 30 výberov spolu v hodnote 3 000 €. Vygenerovaný kód je platný 15 minút.
  • ČSOB – funkciu zatiaľ neponúka, no počíta s jej zavedením v budúcnosti. Fungovať to bude cez mobilnú aplikáciu ČSOB SmartBanking. Kedy presne bude funkcia dostupná nebola banka schopná konkretizovať, upozornil v októbri 2023 portál Živé.sk.

Ďalšou limitáciou výberu z bankomatu mobilom zvykne byť to, že si nemôžete zvoliť presné bankovky. Výber je dostupný len v eurách a využiť sa dá len na bankomatoch vašej banky na území Slovenskej republiky. Na to, aby to celé mohlo fungovať potrebujete okrem mobilnej aplikácie svojej banky aj aktívny prístup na internet. Inak sa do aplikácie proste nedostanete a funkciu pre výber z bankomatu bez karty nebudete môcť využiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať