otočená obrazovka

Prevrátená alebo otočená obrazovka vo Windows. Ako ju otočiť naspäť?

Hlavne na notebookoch sa stáva, že človek náhodou stlačí nejakú klávesovú skratku, prípadne zariadenie chvíľku nechá bez dozoru pri deťoch, a keď sa vráti, tak zrazu nejde klávesnica alebo nájde obraz hore nohami, prípadne otočený o 90 stupňov doľava či doprava.

Situácia, kedy po stlačení nejakých kláves zrazu dôjde k otočeniu obrazovky je blízka nejednému majiteľovi notebookov. Stáva sa to hlavne pri modeloch s integrovanou grafickou kartou od Intelu, kedy sú v systéme nainštalované ovládače. Práve v rozhraní nástroja “Ovládací panel pre HD grafiku Intel” sa totiž nachádzajú klávesové skratky pre manipuláciu s orientáciou obrazovky.

Tie sú štandardne povolené, takže sa veľmi jednoducho môže stať, že obrazovku otočíte o 90 stupňov a nemáte ani len predstavu ako sa to mohlo stať. Štandardne je to tak, že klávesová skratka Ctrl + Alt + Šípka hore obraz vráti do klasického stavu, kedy je zobrazený tak ako má byť.

Môže sa však stať, že klávesová skratka bola zmenená a nefunguje. Vtedy je dobré pravým tlačidlom myši kliknúť na Pracovnú plochu a z kontextovej ponuky vybrať “Možnosti grafiky -> Rotácia”. Tam nájdete možnosti pre otočenie obrazovky o 0, 90, 180 alebo 270 stupňov. Otočenie o 0 stupňov je klasický stav, teda správna orientácia, 180 stupňov je otočenie hore nohami.

otočená obrazovka

Aby sa takéto prípady neopakovali, môžete klávesové skratky pre otáčanie obrazu vypnúť. Kliknite pravým tlačidlom na Pracovnú plochu a z ponuky vyberte “Vlastnosti grafiky”. Otvorí sa rozhranie “Ovládací panel pre HD grafiku Intel”, kde je potrebné kliknúť na “Možnosti a podpora”. Hneď prvá otvorená sekcia zobrazuje možnosti pre používanie klávesových skratiek. Pre ich vypnutie stačí v podsekcii “Riadenie klávesových skratiek” kliknúť na tlačidlo “Vypnúť” a potvrdiť zmenu.

otočená obrazovka

Otočená obrazovka kvôli systémovým nastaveniam

Druhou možnou príčinou sú priamo nastavenia Windows 10. V systémových nastaveniach je možné zvoliť orientáciu obrazovky, čo príde vhod napríklad v prípade, že monitor chcete používať na výšku.

Ak odhliadneme od toho, že by vám to niekto spravil naschvál, tak dajme tomu, že kvôli akejsi chybe dôjde k nesprávnemu výberu orientácie obrazovky. Monitor zrazu máte hore nohami a ovládače pre grafickú kartu Intel sú v tom nevinne.

Otvorte si teda systémové nastavenia (Win + I), kliknite na možnosť Systém. Dostanete sa tak hneď k nastaveniam obrazovky, kde sa medzi možnosťami, hneď pod výberom “Rozlíšenie obrazovky” nachádza ponuka “Orientácia obrazovky”. Možnosť “Na šírku” predstavuje normálnu orientáciu, čokoľvek iné znamená otočená obrazovka. Pri starších verziách Windows treba hľadať v ponuke Ovládací Panel.

otočená obrazovka
2 comments
  1. Velmi pekne dakujem za zrozumitelne instrukcie-po klavesnici notbooku mi prebehlo mača a problem bol na svete….Este raz srdecna vdaka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako aktualizovať Google Chrome?

Ak vám v Chrome chýba nejaká novinka, tak si rýchlym overením stavu viete zistiť, či sa náhodou nečaká na inštaláciu aktualizácie.