Rozdielová synchronizácia vo OneDrive je dostupná pre všetkých a všetky súbory

Používatelia úložiska OneDrive majú v týchto dňoch veľký dôvod na radosť. Po rokoch sa konečne mali všetky účty, firemné aj súkromné, dočkať diferenciálneho, respektíve rozdielového synchronizovania.

Pod týmto komplikovaným názvom sa stručne povedané skrýva schopnosť úložiska po úprave súborov uploadovať len vykonané zmeny, nie úplne celé súbory ako to bolo zvykom doteraz. V prípade malých súborov nešlo prakticky o žiaden problém, no pri tých väčších to už naberalo iné rozmery.

Novinka v praxi znamená, že synchronizácia súborov po ich úprave bude medzi počítačom a úložiskom prenášať menej dát a bude rýchlejšia. Samozrejme, že sa to týka len súborov, ktorých pôvodná verzia sa už v úložisku nachádza, a práve tá je aktualizovaná, inak by to nedávalo vôbec zmysel.

Tento spôsob synchronizácie nie je úplne novou vecou – používatelia ju požadovali už v roku 2014. K používateľom sa mala dostať koncom roka 2017. Neskôr sa hovorilo o polovici roka 2018 a v júli 2019 sa zo strany vývojárov objavila správa, že funkcia je dostupná pre súkromné účty OneDrive.

Napriek tomu, že o jej prítomnosti sa hovorí už roky, s reálnou dostupnosťou bol veľký problém. Teraz však Microsoft uvádza, že od konca apríla 2020 je konečne dostupná skutočne pre všetkých. Trvalo to len necelých 6 rokov…

Demonštrácia ukazuje, že namiesto celého 100 MB súboru sa po úprave do OneDrive nahráva len zmena vo veľkosti 2 MB.

Podporované majú byť všetky (bežné?) typy súborov

Pôvodne boli podporované dokumenty kancelárskeho balíka Office, teraz sa hovorí o všetkých typoch súborov, čo je veľmi zaujímavé. Pokiaľ viem, Microsoft nezverejnil príliš veľa technických podrobností o tom, ako to celé v praxi funguje. To, že podporované majú byť všetky typy súborov mi príde pozoruhodné – pokiaľ to tak skutočne je.

Z toho, čo čítam na fóre technickej podpory to funguje napríklad aj pre katalógy z Adobe Lightroom či formát .vhd (virtuálny disk), čo vyzerá sľubne. Používatelia akurát upozorňujú, že problém je s indikátorom synchronizácie. Ten vyzerá tak, ako keby sa uploadovali všetky súbory v plnej veľkosti, no proces prebieha rýchlejšie. Pri meraní prenosu dát navyše zistili, že skutočne dochádza len k rozdielovému synchronizovaniu – nahrávajú sa teda len vykonané rozdiely.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať