Tajné klávesové skratky pre Windows. Takto otvoríte LinkedIn

 • Windows 10 a 11 obsahuje množstvo rozličných prekvapení.
 • Medzi nimi sa nájdu aj veľmi špecifické klávesové skratky.
 • Slúžia na spustenie aplikácie Wordu či otvorenie webu LinkedIn.

Základné klávesové skratky pre operačné systémy Windows sú pomerne známe. Úplné základy pozná asi každý používateľ. Alt + F4, Ctrl +C, Ctrl + F alebo Ctrl + Shift + Esc. Práve toto sú skutočne tie základy, ktoré má každý aktívnejší používateľ Windows zaryté hlboko pod kožou.

Potom sú tu špecifickejšie veci, ktoré sa vzťahujú napríklad na aplikácie z obchodu Microsoft Store, no okrem toho má pre nás Microsoft skryté ešte ďalšie prekvapenia. Označenie “tajné klávesové skratky” asi nie je tak celkom presné. Oni totiž vo svojej podstate skutočne nie sú nejakým veľkým tajomstvom. Skôr ide o to, že tieto skratky sú tak veľmi špecifické, že unikajú bežnej pozornosti.

Reč je konkrétne o klávesových skratkách pre spustenie aplikácií z balíka Microsoft Office alebo dokonca pre otvorenie webovej stránky sociálnej siete LinkedIn. Áno, otvorenie webovej stránky LinkedIn má v operačných systémoch Windows 10 a Windows 11 svoju vlastnú klávesovú skratku.

To je pre mnohých používateľov skutočne veľkým prekvapením, ale v tejto súvislosti treba pripomenúť, že to má svoj dôvod. Sociálna sieť zameraná na styk vo firemnom či profesionálnom segmente, teda LinkedIn, patrí do portfólia Microsoftu.

Akvizícia prebehla v roku 2016 a patrila medzi tie najväčšie v histórii redmondskej spoločnosti. Microsoft si skutočne doprial a za LinkedIn zaplatil 26,2 miliardy dolárov. Ak sa nemýlim, tak túto investíciu prekonáva len akvizícia herného štúdia Activision Blizzard v hodnote 68,7 miliardy dolárov.

Je preto celkom logické, že Microsoft chce, aby investícia v objeme desiatok miliárd dolárov postupne prinášala svoje ovocie. Takže tu máme aj klávesovú skratku, ktorá tomu aspoň čiastočne pomáha.

Druhou vecou je, že v roku 2019 Microsoft na svoje oficiálne klávesnice pridal nový kláves s logom Office. Práve tento kláves je v pozadí viacerých skratiek pre rýchle spustenie aplikácií z balíka Microsoft Office. Office + W? Word. Office + X? Excel. Office + L? LinkedIn!

Špeciálnym klávesom Office ale disponuje len veľmi obmedzený počet klávesníc. Prakticky ide len o modely z dielne Microsoftu. Takže sa stalo to, že kvôli kompatibilite boli do operačných systémov Windows 10 a Windows 11 pridané aj alternatívne kombinácie kláves. Majú rovnaký účel, teda spustenie Wordu, Excelu či LinkedInu, akurát nevyužívajú kláves Office.

Takže takto nejako sa dostávame k pomyselným “tajným klávesovým skratkám pre Windows”. Nie je ich veľa, no ak pravidelne používate aplikácie z balíka Microsoft Office, tak by sa vám mohli hodiť. Hoci musím povedať, že sú dosť krkolomné…

Myslím si, že pred sebou máme až príliš veľa kláves na to, aby to bolo skutočne efektívne. Ak si to ale osvojíte, tak prečo nie. Prinajmenšom môžete zahviezdiť a kolegom ukázať, že LinkedIn viete otvoriť aj bez prehliadača.

 • Shift + Ctrl + Alt + Win + W – spustí Word
 • Shift + Ctrl + Alt + Win + X – spustí Excel
 • Shift + Ctrl + Alt + Win + T – spustí Microsoft Teams
 • Shift + Ctrl + Alt + Win + P – spustí PowerPoint
 • Shift + Ctrl + Alt + Win + O – spustí Outlook
 • Shift + Ctrl + Alt + Win + N – spustí OneNote
 • Shift + Ctrl + Alt + Win + Y – v predvolenom prehliadači otvorí stránku Yammer
 • Shift + Ctrl + Alt + Win + L – v predvolenom prehliadači otvorí stránku LinkedIn
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať