Ctrl + F: Túto kombináciu musíte poznať

Ctrl-F, to je kombinácia klávesov, ktorá je vašim najväčším priateľom pri efektívnom pracovaní s informáciami. Lepšie povedané, pri vyhľadávaní informácií. Bez tejto dvojice sa len veľmi ťažko dá predstaviť pohodlná práca s dokumentami či internetom. Je však až zarážajúce, koľko ľudí vôbec nevie čo kombinácia kláves CTRL a F vlastne robí.

Čo robí Ctrl + F?

Stlačenie kombinácie Ctrl + F vo všeobecnosti vyvolá okno pre vyhľadávanie textu. Zadáte doňho požadovaný výraz, slovo či znaky a funkcia vám nájdete všetky zhody, dokonca ich zvykne farebne vyznačiť. Kombinácia kláves CTRL a F je podporovaná vo webových prehliadačoch či aplikáciách pre prácu s dokumentami, tabuľkami, PDF súbormi a podobne.

Táto funkcia je priamo zabudovaná do konkrétnej aplikácie, čo znamená, že nemusí sťahovať žiadne dodatočné aplikácie. Nájdete ju napríklad v kancelárskych nástrojoch balíka Office, ale aj v bezplatných alternatívach ako OpenOffice, vo všetkých webových prehliadačoch od Chrome až po Brave. Zjednodušene sa dá povedať, že všetko čo pracuje s textom, prípadne obsahuje funkciu vyhľadávania by malo podporovať kombináciu Ctrl + F.

V takzvaných emailových klientoch, teda aplikáciách na prijímanie a posielanie e-mailov, je niekedy na vyhľadávanie určená až trojkombinácia Ctrl+Shift+F. Typickým príkladom je Microsoft Outlook.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať