Záznam zvuku: Ako vo Windows 10 bezplatne nahrať zvuk z mikrofónu?

Windows 10 toho zvláda skutočne dosť. Už v základe ponúka širokú škálu aplikácií a nástrojov, ktoré dokážu poslúžiť pri rôznorodých úkonoch. Od viacerých možností ako vytvoriť snímku obrazovky, cez zabudovaný nástroj pre záznam obrazovky až po nahrávanie zvuku. To všetko máte v základe pod palcom a súčasne ide iba o špičku ľadovca.

Čo sa týka záznamu hlasu, na túto úlohu dobre poslúži aplikácia “Diktafón”, ktorá je súčasťou systému. Prípadne sa dá bezplatne stiahnuť a nainštalovať z digitálneho obchodu Microsoft Store, no to by ani nemalo byť nutné.

Aplikácia Diktafón predstavuje jednoduchý nástroj pre pohodlnené nahrávanie zvukového vstupu z mikrofónu. Zabudovaného alebo externého.

Je pritom úplne jedno či nahrávate podcast, krátky rozhovor, prednášku alebo si len zaznamenávate vlastné poznámky. Ak nepotrebujete pokročilé nastavenia, tak môžete siahnuť aj po aplikácii Diktafón. Ak však uvažuje o profesionálnejšom zázname, tak radšej siahnite po inom riešení.

Aplikácia Diktafón ako úplný základ

Diktafón síce neobsahuje žiadne profesionálne možnosti nastavenia, no ponúka rozumný základ pre nahrávanie a jednoduchú úpravu zvukových súborov. Ak vám náhodou nebude postačovať, zvoľte alternatívu. Podobných aplikácií je dostupný celý zástup. Niektoré sú dokonca špeciálne orientované na nahrávanie podcastov.

Ako cez aplikáciu Diktafón nahrať zvukový záznam?

Použitie je v princípe jednoduché. Spustíte aplikáciu Diktafón a v nej zapnete nahrávanie. Keď ste s nahrávaním hotoví, tak záznam ukončíte a zvukový záznam sa vám uloží na disku vášho zariadenia. V praxi sa teda musíte starať len o to, aby bol mikrofón dobre orientovaný a zachytával všetok potrebný zvuk.

Základné nastavenia mikrofónu vo Windows 10 nájdeme v systémových nastaveniach. Konkrétne v ponuke Systém -> Zvuk. Aplikácia zvládne pracovať prakticky s ľubovoľným mikrofónom – zabudovaný v notebooku či tablete, externý pripojený cez jack alebo USB či ten, ktorý je zabudovaný do slúchadiel.

 • Vyhľadajte a spustite aplikáciu Diktafón.
 • Pre spustenie nahrávania kliknite na okrúhlu ikonu so symbolom mikrofónu. Prípadne použite klávesovú skratku Ctrl + R.
 • Spustí sa nahrávanie.
 • Počas neho si môžete kliknutím na symbol vlajky pridať značku pre označenie dôležitého momentu či informácie. Nahrávanie tým neprerušíte ani nepozastavíte. Po ukončení nahrávania potom budete mať v zázname označené rôzne momenty, na ktoré sa viete rýchlo prekliknúť.
 • Ďalšou možnosťou je pozastavenie nahrávania. Slúži na to ikona s univerzálnym symbolom pauza (II). Týmto spôsobom dokážete nahrávanie dočasne pozastaviť, bez toho, aby ste ho ukončili. To znamená, že nahrávanie viete opätovne spustiť kliknutím na symbol pauza a celý záznam bude stále uložený ako jeden kontinuálny súbor.
 • Na záver je tu tlačidlo so symbolom Stop, pre ukončenie nahrávania a uloženie súboru.

Vytvorené zvukové záznamy sa ukladajú vo formáte .m4a. Nájdete ich v zložke Tento počítač -> Dokumenty -> Zvukové záznamy. Upravovať ich môžete priamo cez aplikáciu Diktafón, prípadne môžete siahnuť po editore tretích strán.

Prehrávanie a úprava zvukových záznamov v aplikácii Diktafón

Aplikácia Diktafón dokáže rovno poslúžiť aj na prehrávanie vytvorených zvukových záznamov. Vo svojom rozhraní totiž zobrazuje aj prehľad nahrávok. Na tie stačí kliknúť a stlačiť tlačidlo “Prehrať”.

Samozrejme, že môžete siahnuť aj po inom prehrávači ako je napríklad VLC či Groove Hudba. V aplikácii Diktafón ale môžete pracovať so spomínanými značkami pre označenie dôležitých momentov.

Vyberte si radšej poriadny audio editor

Z pohľadu editácie nahrávky tu máme len skutočne absolútny základ – možnosť Vystrihnúť. Tá ale poslúži maximálne tak na orezanie nahrávky, teda vytvorenie jej nového konca a začiatku.

Vo väčšine prípadov je to nepostačujúce, pretože dlhšie zvukové záznamy si žiadajú väčšie úpravy. Preto je rozumné siahnuť po nejakej alternatíve. Omnoho lepšie poslúži Audacity, Ocenaudio či Ashampoo Music Studio 2019.

Riešenie problémov s aplikáciou Diktafón

Najčastejší problém pri používaní aplikácie Diktafón predstavujú systémové nastavenia Windows 10. V nich je občas zablokovaný prístup k mikrofónu, kvôli čomu aplikácia nemôže vytvárať žiaden zvukový záznam.

 • Otvorte systémové nastavenia Windows 10. Napríklad klávesovou skratkou Win + I.
 • Kliknite na ponuku “Ochrana osobných údajov”.
 • V ponuke na ľavej strane nájdite a vyberte “Mikrofón”.
 • Uistite sa, že tu máte povolený prístup k mikrofónu. Jednak pre zariadenie, ako aj pre samotné aplikácie.

V prípade, že máte problém s mikrofónom, tak sa v prvom momente uistite, že je dobre pripojený a správne nainštalovaný. Ak ide o mikrofón pripojený cez USB tak vyskúšajte iný port, ak je pripojený cez Bluetooth, vyskúšajte ho spárovať nanovo.

Vyskúšajte môžete aj systémovú aplikáciu pre riešenie problémov.

 • Otvorte systémové nastavenia Windows 10. Napríklad klávesovou skratkou Win + I.
 • Kliknite na ponuku “Systém”.
 • Z ponuky na ľavej strane vyberte “Zvuk”.
 • Nájdite sekciu “Vstup”.
 • Kliknite na tlačidlo “Riešenie problémov”.
 • Spustí sa diagnostický nástroj, ktorý sa pokúsi nájsť a opraviť problém.
2 comments
 1. Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať, či je možné nastaviť zmenu ukladania nahratého záznamu na formát mp3 namiesto .m4a
  Ďakujem veľmi pekne

  1. Krásny deň prajem,

   bohužiaľ zmena formátu v aplikácii nie je podporovaná. Ak potrebujete zvukové súbory dostať do formátu .mp3, tak budete musieť siahnuť po niektorom z konvertorov. Buď online alebo vo forme klasickej aplikácie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako vypnúť zvuky na Facebooku?

Niektorí ľudia tieto zvuky na Facebooku môžu považovať za veľmi otravné, a preto sa rozhodnú, že by možno bolo dobré vypnúť ich.
Ako poslať video cez Gmail

Ako poslať video cez Gmail?

Gmail ako väčšia poštových služieb podporuje rôzne formáty súborov. V tomto konkrétnom prípade si ukážeme ako poslať video cez Gmail.