snímka obrazovky

Ako vo Windows 10 spraviť snímku obrazovky? 4 metódy pre rôzne výsledky

Screenshot alebo po našom, snímka obrazovky. Jednoduchý obrázok, ktorý zachytáva aktuálnu situáciu obrazovky nášho zariadenia. Pre hráčov úplne bežná vec, pre domácich používateľov skvelý pomocník. Pomocou snímky obrazovky sa vieme so svojimi známymi či s okolitým svetom veľmi efektívne a hlavne názorne podeliť o rôzne informácie.

Či už ide snímku zachytávajúcu podrobné nastavenia, webovú stránku alebo anomáliu v obľúbenej aplikácii, vytváranie snímky obrazovky skôr či neskôr príde vhod. Používatelia Windows 10 majú k dispozícii hneď štvoricu rôznych metód, ako ich môžu vytvoriť. Každá z nich prináša do istej miery iný výsledok. Niektoré vyžadujú aktivity viac, iné sú symbolom rýchlosti. Vo všetkých prípadoch sú použité systémové nástroje. Ako sa teda dá vo Windows 10 spraviť snímka obrazovky?

PrintScreen a Skicár – overená klasika

Rokmi overená a vždy fungujúca kombinácia. Stlačenie klávesu PrintScreen, následné otvorenie aplikácie Skicár a použitie klávesovej skratky Ctrl + V pre vloženie zachyteného obsahu dočasne uloženého v schránke. Ide o úplný základ, ktorý pozostáva z viacerých úkonov, no keď si na to raz zvyknete, tak to pre vás bude úplne prirodzené.

Po stlačení klávesu PrintScreen je dobré okamžite otvoriť Skicár a obsah tu hneď vložiť, aby ste si ho náhodou neprepísali. Nachádza sa totiž v dočasnej schránke – tej, kde sa udržiava aj kopírovaný text.

snímka obrazovky

Alt + PrintScreen – len aktívne okno

Funguje to prakticky rovnako ako v prvom popisovanom prípade, no tentokrát nie je do schránky uložená celá obrazovka, ale len obsah aktuálne otvorenej aplikácie. Skvelé je to v tom, že ak chcete niekomu poslať len snímku obsahu z okna aplikácie, nemusíte sa trápiť s dodatočnou úpravou a orezávaním zvyšku obrazovky. Všetko je to pekne orezané už po vložení do Skicára cez Ctrl + V.

Win + PrintScreen – rýchla snímka obrazovky

Rýchlejší bratranec kombinácie PrintScreen a Skicár. Po stlačení tejto klávesovej skratky je snímka celej obrazovky okamžite uložená na disk ako obrázok. Z rovnice teda vypadáva potreba otvárať Skicár, ručne vkladať obsah a ukladať súbor. Každé stlačenie skratky vytvorí jednu snímku obrazovky, ktorú uloží do zložky Obrázky/Snímky obrazovky.

snímka obrazovky

Win + Shift + S – výstrižky obrazovky

Na záver pomerne veľká chuťovka novších verzií Windows 10. Jej stlačením vyvoláte nástroj “Výstrižok obrazovky”. Pomocou tohto nástroja dokážete s využitím myšky presne vybrať požadovanú časť obrazovky, ktorá sa dočasne uloží do spomínanej schránky. Následne je potrebné otvoriť Skicár a tam obrázok vložiť.

Vytvárať sa dá obdĺžnikový výber obrazovky, výber časti obrazovky voľnou rukou, výber celej obrazovky a výstrižok okna aktívnej aplikácie. Medzi týmito možnosťami sa prepína priamo vo vyvolanom rozhraní nástroja. Aby som to zhrnul, v podstate teda v jednom rozhraní zastrešuje všetky predtým popisované možnosti, akurát vždy treba použiť aj Skicár.

snímka obrazovky
1 comment
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať