Ako prezerať a vymazať osobné údaje, ktoré ukladá Microsoft?

Dnes vás už asi príliš neprekvapí, že veľké technologické spoločnosti o používateľoch svojich služieb a produktov zbierajú rôzne informácie.

Niektoré sú používané pre účely marketingu, iné slúžia na ochranu pred neoprávneným prístupom alebo sú využívané na diagnostikovanie problémov či vylepšovanie ponúkaných služieb. Nejde o žiadne tajomstvo. Vo svete sociálnych sietí a online služieb je to proste známa vec.

Medzi spoločnosti, ktoré o používateľoch zbierajú rôzne dáta patrí celkom prirodzene aj Microsoft. V tejto súvislosti sa toho popísalo mnoho.

Redmondský gigant sa už niekoľkokrát dostal aj do pozornosti regulačných a kontrolných úradov. Svoj prístup k zberu dát preto v ostatných rokoch prakticky prekopal od podlahy a vydal sa cestou väčšej transparentnosti.

Aj preto si môžete priamo cez oficiálny nástroj pozrieť aké osobné dáta o vás Microsoft vlastne uchováva. Zriadil na to špecializovaný web, kde si dáta môžete prezrieť, môžete si ich stiahnuť alebo ich môžete vymazať. Prepojené sú priamo s vašim kontom Microsoft, cez ktoré sa tu musíte prihlásiť.

 • Zamierte na oficiálnu stránku ochrany osobných údajov – https://account.microsoft.com/account/privacy.
 • Prihláste sa do svojho konta Microsoft.
 • Pokiaľ je to potrebné, kliknite na ponuku “Prehľad”.
 • Teraz si prejdite jednotlivé sekcie, kde zistíte aké údaje o vašich aktivitách sú konkrétne ukladané. 
 • Komplexný prehľad je dostupný aj v sekcii “História aktivít”.

Ako vymazať dáta, ktoré o mne Microsoft ukladá?

Webová stránka Microsoftu pre ochranu osobných údajov vám umožňuje dáta nielen prezerať, ale ich aj rovno odstrániť. V sekcii “História aktivít” môžete vymazávať jeden záznam za druhým, alebo môžete dáta celej sekcie kliknutím na “Vymazať aktivitu”.

 • Kliknite na ponuku “Prehľad”.
 • Zvoľte požadovaný typ údajov. 
 • Vymažte vybrané záznamy alebo kompletnú sekciu.

Prípadne môžete v menu zvoliť sekciu “História aktivít” a medzi jednotlivými typmi údajov sa prepínať priamo tu. V obidvoch prípadoch je potrebné prejsť jeden typ údajov za druhým.

Ako si stiahnuť dáta, ktoré o mne zbiera Microsoft?

Ak si chcete stiahnuť archív so všetkými dátami, ktoré o vás Microsoft uchováva a prejsť si ich v počítači, prípadne ich zálohovať, prejdite do sekcie “Stiahnite svoje údaje”.

 • Kliknite na tlačidlo “Vytvoriť nový archív”.
 • Zvoľte, čo všetko má archív obsahovať.
 • Výber potvrďte stlačením na tlačidlo “Vytvoriť archív”.
 • Súbor by sa mal vytvoriť v priebehu niekoľkých minút. Následne si ho môžete stiahnuť.
 • Takto vytvorený archív bude na stiahnutie dostupný len počas najbližších 7 dní. Potom dôjde k automatickému vymazaniu z bezpečnostných dôvodov. 

Ďalšie zaujímavé sekcie

Za zmienku stojí ešte aj sekcia “Nastavenia reklamy”, v ktorej si môžete vypnúť zobrazovanie personalizovaných reklám.

Okrem toho by ste svoju pozornosť mohli zamerať aj na prehľad “Ďalšie nastavenia ochrany osobných údajov”, ktorý sa nachádza na spodku hlavnej sekcie “Prehľad”.

Odtiaľto sa viete veľmi rýchlo prekliknúť k nastaveniam ochrany osobných údajov pre ďalšie služby Microsoftu – Xbox, Microsoft Teams či Microsoft Office.

Neprehliadnite:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať