Prvé spustenie Windows 10: Ktoré nastavenia zvoliť?

Prvé zapnutie nového zariadenia, preinštalovanie Windows 10, či obnovenie na továrenské nastavenia. Všetky tieto veci spája to isté. Proces prvotného nastavenia operačného systému. 

Ide o takzvaný OOBE mechanizmus, ktorý používateľa sprevádza úplne prvými nastaveniami čerstvého Windows 10. Spadajú tu veci ako nastavenie jazyka, vytvorenie používateľského konta či voľba aspektov, ktoré rôznym spôsobom môžu ovplyvniť celý systém. 

Odvtedy, čo najnovší Windows 10 prvýkrát dorazil na trh ubehlo už veľa času, a tak sa viacerých zmien dočkal aj spomínaný mechanizmus prvého nastavenia. Ten je dnes celkom stručný a jasný, no napriek tomu môže používateľov trochu zmiasť, preto si zaslúži pozornosť. 

Poďme sa teda stručne pozrieť ako vyzerá prvé nastavenie Windows 10. 

Prvotné nastavenie Windows 10

Tak ako všetky nastavenia Windows 10, aj tento výber je možné neskôr veľmi ľahko zmeniť. Zmenu jednotlivých výberov je možné vykonať priamo cez systémové nastavenia. Preto sa netreba báť, že keď niečo zvolíte “zle”, tak to už nezmeníte.

Súčasne by som dodal, že Windows 10 v každom kroku ponúka tlačidlo pre prístup k rozšíreným informáciami, kde vysvetľuje všetky podrobnosti.

Začína sa veľmi zľahka, výberom oblasti, v ktorej bude zariadenie používané. Táto voľba ovplyvní nastavenie času a dátumu, rozloženie klávesnice, ako aj ponuku obchodu Microsoft Store. 

Vyberáme podľa toho, kde sa nachádzame – štandardne Slovensko alebo Česká republika.

Nasleduje výber rozloženia klávesnice, kde buď zvolíte to, čo máte predpripravené podľa výberu oblasti (Slovenské), prípadne si z ponuky vyberiete vlastnú možnosť. Aj rozloženie klávesnice je neskôr možné ľahko zmeniť.

Na výber dostanete možnosť pre pridanie druhého rozloženia klávesnice. Ak napríklad chcete mať možnosť prepínať medzi slovenským a anglickým rozložením, tak túto možnosť využite. Inak kliknite na tlačidlo “Vynechať”.

Ak používate zariadenie bez káblového internetového pripojenia, tak sa dostanete do ponuky “Sieť”, kde buď vyberiete svoju Wi-Fi alebo pripojenie preskočíte.

Používateľské konto

Nasleduje výber pre typ používateľského konta. Drvivá väčšina z nás chce svoje zariadenie nastaviť pre osobné používanie takže zvolíme možnosť “Nastaviť na osobné použitie”. 

Dostávame sa do fázy vytvorenia používateľského konta. Siahnuť môžeme buď po konte Microsoft, to najmä v prípade, ak budeme používať ďalšie služby ako je napríklad cloudové úložisko OneDrive, Microsoft Store a podobne. Ak chcete konto Microsoft, tak kliknite na možnosť “Vytvoriť konto”. Postupujte podľa pokynov.

V prípade, že chcete staré dobré lokálne konto, zvoľte v ľavom dolnom rohu možnosť “Offline konto” a následne potvrďte stlačením na “Obmedzené možnosti”. Vyplňte používateľské meno a potvrďte kliknutím na “Ďalej”.

Ak nastavujete Windows 10 v edícii Home, tak je možné, že sa k tejto možnosti budete musieť “prebojovať”. Lokálne konto je proste klasický offline účet uložený v počítači. Nesynchronizuje sa so servermi Microsoftu a neprihlásite sa ním do rôznych online služieb či konzoly Xbox.

Pri vytváraní lokálneho konta môžete siahnuť po ochrane pomocou hesla. Ak tak momentálne spraviť nechcete, tak vytvorenie hesla preskočte kliknutím na “Ďalej”.

Reč, poloha a diagnostické dáta

Nasleduje nastavenie správania operačného systému Windows 10. Ako prvé máme na výber online rozpoznávanie reči. Nakoľko Cortana v našich končinách dostupná nie je, zvolíme “Nepoužívať online rozpoznávanie reči”.

Dostávame sa k nastaveniu používania geografickej polohy zariadenia. Osobne automaticky volím možnosť “Nie” a podľa potreby si nastavenia dodatočne upravím pre jednotlivé aplikácie. 

Povolenie používania polohy je praktické najmä preto, že umožňuje zapnúť funkciu “Nájsť moje zariadenie”. Tá sa môže hodiť pre tablety a notebooky. Na druhú stranu, je viazaná na online konto Microsoft. Odporúčam teda zvoliť “Nie” a neskôr nastavenia prípadne korigovať. 

Pri výbere odosielania diagnostických dát určite vyberám možnosť “Základné”. Pri ponuke “Vylepšovať písanie rukou a písanie na klávesnici” volím tiež “Nie”. Nad áno by som uvažoval len v prípade, že by som nastavoval zariadenie so stylusom, a aj to by si poriadne zvážil.

Pri výbere “Získať prispôsobené možnosti vďaka diagnostickým údajom” vyberáme “Nie”. Doteraz ma to nijako neobmedzilo. 

Možnosť “Nie” vyberám aj pri ponuke pre používanie reklamnej identity. Dokonca si neskôr ručne vypínam aj rôzne reklamné prvky priamo cez nastavenia Windows 10.

História aktivít

Takzvanú “Históriu aktivít” vypínam, teda volím možnosť “Nie”. No toto je veľmi individuálne. Táto funkcia je užitočná hlavne vtedy, ak používate viacero zariadení s Windows 10 a navyše používate konto Microsoft. 

No môže sa hodiť aj v prípade, že toto je vaše jediné zariadenie. V takom prípade ale až taká užitočná nie je.

Stručne povedané ide o to, že v prehľade Alt + Tab budete mať zobrazené, s ktorými súbormi a aplikáciami ste pracovali počas predošlých dní. Vďaka tomu sa k nim viete rýchlo dostať.

Problémom je to, že sa tu zobrazujú len niektoré aplikácie. Ich podpora je veľmi skromná.

Odporučil by som teda zvoliť možnosť “Nie”, naštudovať si o čo vlastne ide a v prípade následného záujmu funkciu “História aktivít” zapnúť cez systémové nastavenia. 

Hotovo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať