Ako zapnúť Bluetooth na zariadeniach s Windows 10?

Bluetooth je zjednodušene povedané bezdrôtové pripojenie pre prenos dát. Poznať ho môžeme hlavne zo svojich smartfónov, no v totožnej podobe sa nachádza aj v tabletoch či notebookoch s Windows 10.

Dokonca sa dá kúpiť aj Bluetooth adaptér do USB portu, ktorý môžeme používať na klasickom stolovom počítači. Toto bezdrôtové pripojenie pritom príde vhod primárne na pripojenie príslušenstva ako sú rôzne bluetooth reproduktory, slúchadlá či herné ovládače Xbox.

 

Bluetooth sa síce dá využiť aj na prenos súborov, no v dnešnej dobe nejde o najpraktickejší spôsob. Ak by sme chceli súbory prenáša zo smartfónu do notebooku, tak omnoho praktickejšie poslúži klasický kábel či dokonca cloudové úložiská.

Ak však kábel nemáme a Wi-Fi nie je v dosahu, poslúži aj starý dobrý Bluetooth. Dnes je prakticky pravidlom, že každý notebook a aj tablet má vo svojej výbave zabudovaný aj Bluetooth adaptér, preto je používanie tejto technológie vcelku jednoduché.

Ako zapnúť Bluetooth na Windows 10?

Pokiaľ máme zariadenie so zabudovaným alebo pripojeným Bluetooth adaptérom, ktorý je správne nainštalovaný, tak jeho zapnutie predstavuje veľmi jednoduchý úkon.

Stačí kliknutím alebo klávesovou skratkou Win + A vyvolať Centrum akcií a kliknúť na ikonku “Bluetooth”. Tá zozelenie a zobrazí informáciu “Zapnuté”.

Ďalšou možnosťou, ktorá je praktickejšia, ak chcete rovno aj spárovať nejaké to bezdrôtové príslušenstvo, sú priamo systémové nastavenia (Win + I). Sekcia Bluetooth sa nachádza v kategórii “Zariadenia” hneď ako prvá položka.

Stačí tu prepínač “Bluetooth” umiestniť do polohy “Zapnuté”.

Bluetooth Centrum akcii

Ako zapnúť Bluetooth na notebooku?

Postup je úplne totožný, až na to, že v prípade notebookov môže niekedy do hry vstúpiť aj ovládač od výrobcu zariadenia, ktorý umožňuje Bluetooth vypnúť klávesovou skratkou.

A to niekedy až tak efektívne, že z pohľadu Windows 10 akoby potrebný adaptér chýbal.

Ak by náhodou došlo k takejto situácii, potrebné klávesy sa dajú identifikovať pomerne ľahko. Väčšinou ide o takzvaný funčkný kláves (Fn) v kombinácii s niektorým klávesom z horného riadka F1 až F12.

Prípadne si overte, či v zariadení nemáte nainštalovaný doplnkový softvér od výrobcu, cez ktorý sa Bluetooth spravuje.

Ako pripojiť Bluetooth slúchadlá alebo iné príslušenstvo k PC?

Spárovanie príslušenstva po zapnutí Bluetooth pripojenia prebieha takmer vždy rovnako.

Na danom príslušenstve aktivujeme režim párovania, štandardne je tu na to tlačidlo, a v systémových nastaveniach Windows 10 klikneme na možnosť “Pridať zariadenie Bluetooth alebo iné zariadenia”.

Počkáme, kým systém v okruhu identifikuje dané zariadenie. Následne naň klikneme, čím by sa mali zariadenie a príslušenstvo spárovať. Je možné, že niekedy bude vyžadovaný aj dodatočný krok, no spravidla nejde o nič zložité.

Napríklad pri párovaní bezdrôtovej klávesnice bude možno potrebné zadať pár znakov či stlačiť Enter. Ak by ste s pripojením mali problém, tak nazrite do manuálu, čo odporúča výrobca.

Bluetooth systémové nastavenia Windows 10
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať