Ako cez Gmail posielať dôverné e-maily?

Gmail patrí medzi populárne e-mailové schránky. Vďačí tomu svojej všestrannosti, ako aj skutočnosti, že práve tento účet je potrebný pre používanie Android smartfónov. Počet používateľov tak s rozšírením smartfónov celkom logicky dramaticky narástol.

S týmto účtom je taktiež prepojené množstvo ďalších služieb, vrátane cloudového úložiska, bezplatných webových aplikácií na prácu s dokumentami, kalendára či služby Meet pre videokonferencie. Kvôli tejto celkovej komplexnosti množstvo používateľov ani nevie, čo všetko vlastne majú na dosah ruky.

Jednou z takýchto vecí je aj možnosť posielania dôverných e-mailov, ktoré sú dostupné len určitý čas a nedajú sa ani preposlať, vytlačiť či uložiť. Dôverný režim je dostupný pre každého používateľa úplne bezplatne, akurát ho treba ručne zapínať pred poslaním každého e-mailu.

Dôverné správy sa hodia hlavne na posielanie informácií citlivej povahy. Navyše ako odosielateľ môžete kedykoľvek odvolať prístup k odoslanému e-mailu, teda aj pred vypršaním pôvodne nastaveného časového limitu dostupnosti.

Platnosť dôverného e-mailu je možné zvoliť z predstavených možností – deň, týždeň, mesiac, 3 mesiace či dokonca 5 rokov. Ručné nastavenie vlastnej hodnoty bohužiaľ chýba. Prístup k chráneným režimom je možné podmieniť automaticky generovaným heslom, ktoré sa príjemcovi doručí buď v SMS správe alebo v e-maily.

Posielanie chránených e-mailov cez Gmail

  • V rozhraní schránky Gmail napíšeme požadovaný e-mail.
  • Pred odoslaním je potrebné aktivovať chránený režim.
  • V okne “Nová správa” klikneme na dolnom paneli na symbol zámku s hodinami.
  • Zobrazí sa rozhranie “Dôverný režim”, v ktorom nastavíme podrobnosti – čas platnosti správy a chránenie heslom.
  • O tom, že posielame dôverný e-mail informuje pás s podrobnosťami.
  • E-mail potom odošleme klasickým spôsobom.

Ak by sme chceli správu zablokovať skôr, než uplynie nastavení čas, tak to viete spraviť v jej tele. Inak povedané, nájdite ju v priečinku “Odoslané”, otvorte ju a kliknite na možnosť “Odstrániť prístup”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Mohlo by zaujať

Ako Excelovú tabuľku uložiť do PDF?

Ako chcete Excel súbory uložiť do PDF, tak nie je potrebné siahnuť po špeciálnych aplikáciách alebo online službách. Hoci aj tie sú možnosťou.