Ako cez Gmail posielať dôverné e-maily?

Gmail patrí medzi populárne e-mailové schránky. Vďačí tomu svojej všestrannosti, ako aj skutočnosti, že práve tento účet je potrebný pre používanie Android smartfónov. Počet používateľov tak s rozšírením smartfónov celkom logicky dramaticky narástol.

S týmto účtom je taktiež prepojené množstvo ďalších služieb, vrátane cloudového úložiska, bezplatných webových aplikácií na prácu s dokumentami, kalendára či služby Meet pre videokonferencie. Kvôli tejto celkovej komplexnosti množstvo používateľov ani nevie, čo všetko vlastne majú na dosah ruky.

Jednou z takýchto vecí je aj možnosť posielania dôverných e-mailov, ktoré sú dostupné len určitý čas a nedajú sa ani preposlať, vytlačiť či uložiť. Dôverný režim je dostupný pre každého používateľa úplne bezplatne, akurát ho treba ručne zapínať pred poslaním každého e-mailu.

Dôverné správy sa hodia hlavne na posielanie informácií citlivej povahy. Navyše ako odosielateľ môžete kedykoľvek odvolať prístup k odoslanému e-mailu, teda aj pred vypršaním pôvodne nastaveného časového limitu dostupnosti.

Platnosť dôverného e-mailu je možné zvoliť z predstavených možností – deň, týždeň, mesiac, 3 mesiace či dokonca 5 rokov. Ručné nastavenie vlastnej hodnoty bohužiaľ chýba. Prístup k chráneným režimom je možné podmieniť automaticky generovaným heslom, ktoré sa príjemcovi doručí buď v SMS správe alebo v e-maily.

Posielanie chránených e-mailov cez Gmail

  • V rozhraní schránky Gmail napíšeme požadovaný e-mail.
  • Pred odoslaním je potrebné aktivovať chránený režim.
  • V okne “Nová správa” klikneme na dolnom paneli na symbol zámku s hodinami.
  • Zobrazí sa rozhranie “Dôverný režim”, v ktorom nastavíme podrobnosti – čas platnosti správy a chránenie heslom.
  • O tom, že posielame dôverný e-mail informuje pás s podrobnosťami.
  • E-mail potom odošleme klasickým spôsobom.

Ak by sme chceli správu zablokovať skôr, než uplynie nastavení čas, tak to viete spraviť v jej tele. Inak povedané, nájdite ju v priečinku “Odoslané”, otvorte ju a kliknite na možnosť “Odstrániť prístup”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať