Ako zistiť počet voľných slotov pre RAM priamo vo Windows 10?

Ak ste napríklad pri uvažovaní nad tým ako zrýchliť počítať dospeli k rozhodnutiu, že pomôže rozšírenie operačnej pamäte, pravdepodobne ste sa ocitli pred ďalšou otázkou. Ako zistím, či mám na základnej doske voľné sloty pre RAM?

Je to skutočne kľúčová otázka, pretože od odpovede závisí ďalší postup a celkový nákup. Za starých čias by na jej zodpovedanie bolo potrebné odobrať kryt a na základnú dosku sa pozrieť fyzicky. Prípade bolo nutné siahnuť po technickej dokumentácii alebo sa pustiť do googlenia.

V prípade operačného systému Windows 10 ale prekvapivo existuje aj softvérová cesta ako zistiť aktuálne obsadenie slotov pre RAM. A nepotrebujete na to ani žiaden dodatočný softvér.

Hoci pri procese rozširovania operačnej pamäte bude potrebné doriešiť ešte niekoľko ďalších problémov, rýchle overenie využitia slotov je skvelým začiatkom. Dokonca na to stačí prosté vyvolanie Správcu úloh.

Práve tam totiž nájdete informáciu “Počet používaných zásuviek”, ktorá hovorí o tom, koľko pamäťových modulov je osadených a koľko slotov je dostupných celkovo.

Na základe tejto informácie teda viete zistiť, či môžete doplniť ďalšie pamäťové moduly alebo či bude nutné tie existujúce vymeniť za kusy s väčšou kapacitou.

  • Klávesovou skratkou Ctrl + Shift + Esc vyvoláme Správcu úloh.
  • Prepneme sa v ňom na kartu “Výkon”.
  • Zvolíme sekciu “Pamäť”.
  • Informácia, ktorú hľadáme, je “Počet používaných zásuviek”.
  • Okrem toho tu nájdeme aj ďalšie základné informácie. Napríklad frekvenciu používaných pamätí, čo na začiatok skutočne nie je zlé.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako zmeniť meno na Instagrame?

Upravovať si môžete formálne, ako aj používateľské meno. V praxi by nemali existovať ani obmedzenia koľkokrát to môžete spraviť.