Ako dostať Google Počasie na plochu mobilu? Pomôže malý trik

Sledovanie aktuálneho stavu počasia priamo z obrazovky smartfónu je praktickou vecou. Dostupný je celý zástup rôznych aplikácií, ktoré to dokážu. Svoje vlastné riešenie má však aj priamo Google. A hoci je v podstate dostupné pre každý Android, má to háčik.

Treba sa k nemu trochu prebojovať. Ako je teda s používaním prehľadu Počasie od Google? Najskôr sa pozrime na nejaké všeobecné informácie, potom nás čaká trik, ktorý by mal fungovať. No a na záver pridávam postup, ktorý som musel využiť ja, pretože inak to nešlo…

Aplikácia Počasie od Google

Možno ste zachytili informáciu, že Google pripravil novú a poriadne prepracovanú verziu svojej aplikácie Počasie. To je síce pravda, no aplikácia je dostupná len pre smartfóny Pixel od Google, kde by mala byť aj priamo predinštalovaná.

Majiteľom iných značiek Android smartfónov, čo je mimochodom väčšina trhu, sa pri vyhľadaní aplikácie Počasie od Google v Obchode Play zobrazí informácia “Zariadenie nie je kompatibilné s touto verziou”. To znamená, že treba hľadať niečo iné.

Predinštalované Počasie priamo od výrobcu

Jednou z alternatívnych možností ako dostať počasie na plochu smartfónu je využitie aplikácie, ktorú predinštaloval výrobca smartfónu. Nepôjde vyslovene o Google počasie, avšak systémová aplikácia vo väčšine prípadov zvládne presne to, čo potrebujete – ukazuje ako je vonku…

To znamená, že ak chcete na domovskú obrazovku svojho smartfónu dostať informácie o aktuálnom počasí, tak to by ste mali skúsiť nájsť aplikáciu Počasie a nastaviť si to priamo v nej. Nakoľko ide o základný typ aplikácie, tak je veľmi vysoko pravdepodobné, že vo vašom smartfóne bude nainštalovaná.

Okrem toho samozrejme máte možnosť siahnuť po niektorej z desiatok aplikácií, ktoré sa nachádzajú v ponuke Obchodu Play. Po zadaní výrazu počasie sa vám skutočne zobrazí záplava rôznych výsledkov. To je tá ľahká časť. Ale nájsť dobrú a bezplatnú aplikáciu na zobrazovanie počasia, tak to je už iná káva…

Našťastie má Google svoje vlastné počasie, ktoré je dostupné v peknom a praktickom rozhraní. Otázkou je len to, ako sa k nemu dá prepracovať?

Ako dostať Google Počasie na plochu mobilu? Skúste widgety

V súvislosti s pripnutím Google Počasia na plochu smartfónu sa zvykne spomínať jeden trik. Konkrétne ide o využitie sekcie “Google Discover”, respektíve “Objaviť”.

Ide o informačný kanál, ktorý je štandardnou súčasťou aplikácie Google a slúži na rýchle zobrazovanie aktuálnych/zaujímavých správ a informácií. Zvykne sa zobrazovať po tom, čo domovskú obrazovku prstom potiahnete doľava.

Trik má spočívať v tom, že cez sekciu “Objaviť” vyhľadáte text počasie. Výsledkom je pekný grafický panel, ktorý ukazuje aktuálne počasie aj s predpoveďou pre vašu približnú polohu. V tomto rozhraní máte potom kliknúť na symbol troch bodiek pre zobrazenie kontextovej ponuky. A práve tam sa má nachádzať možnosť “Pridať na plochu”.

Po kliknutí na toto tlačidlo sa stane to, že Google Počasie na plochu vášho smartfónu pridá ikonu “Počasie”. Keď potom na ňu kliknete, tak sa vám otvorí jednoduchý prehľad aktuálneho počasia vo vašej lokalite.

Vyzerá to veľmi jednoducho. Až na to, že sa mi tento postup napriek viacerým snahám nepodarilo replikovať. K prehľadu počasia cez sekciu “Objaviť” som sa samozrejme dostal veľmi rýchlo. No keď som klikol na symbol troch bodiek, tak sa v ponuke žiadna možnosť “Pridať na plochu” nenachádzala.

Potrebná možnosť v menu chýba…

Niekedy sa spomína aj to, že text “počasie” cez sekciu “Objaviť” ani netreba vyhľadávať, pretože grafický prehľad je umiestnený priamo na jej vrchu. Odtiaľ sa vraj stačí prekliknúť. Alebo sa odporúča využiť vyhľadanie výrazu “počasie” priamo cez aplikáciu Google. V mojom prípade to ale končilo rovnakým neúspechom, kedy hľadaná možnosť pre pripnutie na plochu v menu jednoducho chýbala…

Fungovať by to teda malo takto:

  • Prejdeme do sekcie “Objaviť” alebo do aplikácie Google.
  • Do vyhľadávania zadáme text “počasie”.
  • Zobrazí sa aktuálny prehľad počasia. Klikneme na symbol troch bodiek.
  • Z ponuky vyberieme možnosť “Pridať na plochu”.

Mne to ale nefungovalo. Nakoniec sa mi to podarilo úplne inak. Cez widgety. Tie ale sami o sebe vytvárajú akúsi strednú cestu ako dostať Google počasie na plochu smartfónu. Takže najskôr spomeniem možnosť využívať widgety na zobrazovanie aktuálneho počasia.

V prípade môjho smartfónu značky POCO to funguje tak, že na voľnom mieste domovskej obrazovky podržím prst, čo zobrazí ponuky “Tapety”, “Widgety” a “Nastavenia”. U vás to v závislosti od modelu smartfónu môže byť iné, no proces pridávania widgetov alebo miniaplikácií by nemal byť veľmi komplikovaný.

Dôležité je to, že sa dostanete k prehľadu rozličných widgetov, ktoré je možné umiestniť na obrazovku smartfónu. Medzi nimi by sa malo nachádzať aj Počasie. Zvolením tejto možnosti si na plochu pridáte miniaplikáciu s prehľadom počasia. Vyzerá to približne takto:

Ak takáto možnosť nie je v ponuke, alebo ak chcete vyslovene prístup ku Google Počasiu, tak v prehľade hľadajte sekciu Google. Konkrétne widget/miniaplikáciu “Prehľad udalostí”.

Ide o malé rozhranie, ktoré ukazuje aktuálny dátum (po kliknutí sa otvorí Kalendár) a rýchly prehľad počasia. A toto je dôležité. Keď kliknete na časť s počasím, tak sa dostanete do vysnívaného Google Počasia. Takže na prístup k počasiu môžete využívať preklik z tohto widgetu. Alebo môžete ísť o krok ďalej.

Cez widget “Prehľad udalostí” sa prekliknete do prehľadu počasia (ťuknutím na ikonu počasia s teplotou). Potom už len stačí v pravom hornom rohu kliknúť na ikonu svojho používateľského účtu a vybrať možnosť “Pridať na plochu”. Výsledkom je to, že ste si práve pridali rýchly prístup pre Google Počasie na plochu svojho smartfónu.

To, čo sme dosiahli je rovnaké ako v tom prípade, ak by fungoval postup s prostým vyhľadaním textu “počasie” a pridaním odkazu z kontextového menu. Akurát sme sa k potrebnému tlačidlu prebojovali cez widget lebo inak to nešlo… V skratke je to takýto postup:

  • Na plochu pridáme widget “Prehľad udalostí” od Google.
  • Klikneme v ňom na ikonu počasia.
  • V sekcii, ktorá sa otvorí, klikneme na ikonu svojho profilu.
  • Zvolíme možnosť “Pridať na plochu”.

Musím ale zdôrazniť, že to, čo je pridané na plochu je ikona. To znamená, že ide o statický prvok, ktorý na rozdiel od widgetu nezobrazuje žiadne informácie. Keď sa chcete dozvedieť aké je počasie, tak na túto ikonu musíte kliknúť, čo vám otvorí prehľad požadovaných informácií.

Ešte jedna vec. Využívanie spomínaných widgetov je vraj možné až od Android 12, takže ak vám to nefunguje, možno je dôvodom práve stará verzia systému. V takom prípade má celkom dobre poslúžiť aplikácia Počasie a Widget – WeawowPočasie a Widget – Weawow. Podľa popisu v Obchode Play je bezplatná a aj bez reklám. Stojí za skúšku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať