alzabox

Ako funguje AlzaBox a kedy sa oplatí využiť túto možnosť?

 • AlzaBox je pomerne nový spôsob pre doručenie tovaru z e-shopu Alza.
 • Táto možnosť doručenia zákazníkom prináša viacero príjemných výhod.
 • Ako ale AlzaBox vlastne funguje? Kedy sa túto možnosť oplatí využiť?

Alza patrí medzi najväčšie a najpopulárnejšie online obchody na Slovensku. Začínalo ako predajca elektroniky, dnes toho má pod palcom omnoho viac. To, že Alza patrí na vrchol pomyselného rebríčka sveta online nakupovania nie je žiadnou náhodou. Stoja za tým roky poriadnej driny, relevantných reakcií na požiadavky trhu a zákazníkov, masívny marketing, ako aj kopa dobrých rozhodnutí.

Medzi jedno z takýchto rozhodnutí z ostatných rokov patrí aj služba AlzaBox. Je to nový spôsob ako sa zákazníci môžu dostať ku svojim objednávkam, a do hry vstupuje hlavne v prípadoch, kedy ľuďom nevyhovuje čakanie na kuriéra alebo osobná návšteva niektorej z pobočiek.

Doručenie cez AlzaBox je v skratke o tom, že balíček s objednaným tovarom bude na svojho majiteľa čakať v akejsi bezpečnostnej schránke. V AlzaBoxe. Ide teda o dodanie tovaru prostredníctvom samoobslužných schránok, ktoré je možné nájsť prakticky po celom Slovensku. Momentálne by ich malo byť v prevádzke viac ako 300, no situácia sa rýchlo mení a Alza celkom pravidelne pokrýva nové lokality.

Ako funguje AlzaBox?

Funguje to veľmi jednoducho. Na oficiálnej stránke tohto e-shopu vykonávate nákup ako za normálnych okolností, akurát v kroku “Doprava a platba” namiesto doručenia na adresu alebo osobného odberu zvolíte možnosť AlzaBox – nonstop osobné vyzdvihnutie.

Okamžite sa vám zobrazí mapa vašej približnej lokality s prehľadom dostupných schránok. Kliknete teda na tú, ktorá vám z logistického pohľadu vyhovuje najviac a zvolíte možnosť “Vyzdvihnúť tu”. Ak vám mapa nezobrazuje prehľad potrebnej lokality, tak si cez vyhľadávanie môžete zvoliť potrebnú adresu.

alzabox

To v praxi znamená, že objednávku s tovarom si môžete dať doručiť aj do iného mesta, ak tam napríklad budete počas najbližšej doby. Na toto si ale dávajte pozor, pretože na vyzdvihnutie máte len 48 hodín!

Vás výber konkrétneho AlzaBoxu sa uloží a pokračujete k zvoleniu platobnej metódy. Automaticky budete mať ponúknuté možnosti pre uhradenie platby online. Napríklad kartou, cez PayPal, kryptomeny alebo cez Google Pay. Okamžité uhranie platby online sa oplatí najviac, pretože z poplatku za doručenie dostanete zľavu, momentálne je to asi 80 centov.

Samozrejme, nie každému niečo také vyhovuje. Netreba preto zľaknúť. Dostupné sú aj ďalšie platobné metódy, akurát sa k nim treba dostať kliknutím na zobáčik “Všetky druhy platieb”. Práve tu sa skrýva aj moja preferovaná metóda – platba kartou pri vyzdvihnutí. Nehovorím, že je to najlepšia možnosť, no ja som tento spôsob akosi obľúbil a dodatočných 80 centov na poplatku za doručenie mi nevadí.

alzabox

Keď máte zvolený AlzaBox aj platobnú metódu, tak potom je to už len o klasickom dokončení objednávky. To znamená, že sa prihlásite do svojho zákazníckeho účtu a vykonáte dokončenie objednávky. Teraz už len čakáte na SMS správu a e-mail, ktoré vás budú informovať o tom, že váš tovar je už pripravený na vyzdvihnutie.

Súčasťou týchto správ je aj autorizačný kód a presná informácia o tom, dokedy je balíček možné vyzdvihnúť. Ide o spomínaných 48 hodín. Tie plynú od momentu, kedy je balíček uložený do schránky, nie od času, kedy potvrdíte objednávku. Ak balíček z AlzaBoxu počas daného času nevyzdvihnete, tak je odoslaný naspäť do centrály Alzy, no a vy budete musieť objednávku absolvovať znova. V prípade, že ste platili online, peniaze vám budú vrátené.

24 hodín pred vrátením dostanete SMS a email o poslednej šanci na vyzdvihnutie. Okrem toho máte v e-maile o doručení do AlzaBoxu aj možnosť “Predĺžiť rezerváciu”. Túto možnosť som ale nevyužil, takže vám neviem povedať koľko dodatočného času je možné získať. Počítam ale s tým, že pôjde minimálne o 24 hodín. Snáď…

Ako prebieha vyzdvihnutie tovaru?

Základný princíp služby sme si teda popísali. Poďme si ešte v krátkosti zhrnúť to, ako prebieha vyzdvihnutie tovaru zo samotnej schránky. Netreba z toho mať žiadnu paniku.

 • Podľa potreby si poznačíte prístupový kód. Máte ho v SMS správe aj v e-maile, takže vám so sebou stačí zobrať mobil a platobnú kartu.
 • Prídete k zvolenému AlzaBoxu, kde bol doručený váš balíček.
 • Na dotykovej obrazovke naťukáte spomínaný prístupový kód.
 • Ak ste za objednávku nezaplatili online, tak vás obrazovka vyzve na uhranie platby. Spraviť sa to dá len kartou, s hotovosťou tu nepochodíte.
 • Kartu buď vložíte do otvoru alebo priložíte k bezkontaktnej čítačke.
 • Zadáte PIN kód, ak je to treba.
 • Platba sa uhradí. Netlačí sa tu žiaden doklad, faktúru máte v e-maily a v zákazníckom účte.
 • Otvorí sa schránka, kde je uložený váš balíček. Ak bolo objednávku nutné rozdeliť na viac častí, tak sa otvorí viacero schránku a súčasne sa na obrazovke zobrazí informácie z koľkých schránok máte vybrať obsah.
 • Balíček alebo balíčky vyberiete a prázdne schránky zatvoríte.
 • Hotovo.
alzabox

Kedy sa to oplatí využiť?

Už som to načrtol. Táto možnosť sa najviac oplatí vtedy, ak platbu uhradíte online a súčasne vám nevadí menšia prechádza k samoobslužnej schránke. Napríklad vtedy, ak už aj tak plánujete niečo vybavovať v meste alebo sa vám nechce naťahovať s kuriérom. Oproti doručeniu na adresu je to navyše asi o polovicu lacnejšie 1,8€ vs 3,49€.

Veľkú výhodu to malo v čase aktívnej koronakrízy, pretože tento spôsob vyzdvihnutia tovaru nevyžaduje žiaden kontakt s cudzími osobami. Takže aj toto môže byť pre niekoho bonusom.

Asi najväčšou výhodou doručenia cez AlzaBox je rýchlosť dodania a skutočnosť, že si tovar si môžete počas spomínaného 48-hodinového okna vyzdvihnúť kedykoľvek. Kľudne aj o tretej ráno. Pripomínam, že platba v hotovosti nie je možná!

Keď už spomínam tú rýchlosť doručenia, tak sa rovno podelím o svoju skúsenosť, aby ste mali približnú predstavu. Objednávku som na webe vykonal 31.5. 2022 10:28. Na vyzdvihnutie čakala už od 1.6.2022 3:38. Vyzerá to tak, že Alza robí rozvoz do svojich samoobslužných schránok v skorých ranných hodinách, čo dáva zmysel.

Ešte jedna vec. Pri objednávke sa vám môže stať, že nebudete môcť zvoliť doručenie do AlzaBoxu. To má jednu z dvoch príčin. Buď je daný box plný a stačí zvoliť iný v okolí alebo počkať tak deň, prípadne objednávate príliš rozmerný tovar. Vtedy bohužiaľ budete musieť siahnuť po alternatívnom spôsobe doručenia.

Už dávnejšie som zachytil, že Alza bude svoje boxy sprístupňovať aj ďalším e-shopom v rámci partnerstva. Takže je možné, že na túto možnosť dopravy narazíte aj mimo webu Alza.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať