naplanovat vypnutie pocitaca

Ako naplánovať vypnutie počítača po určitom čase?

Sú prípady, kedy človek musí od počítača odísť na dlhší čas, no zároveň potrebuje, aby sa dokončila aktuálne prebiehajúca úlohu. Bez ohľadu na to, o aký proces ide, či už renderovanie, sťahovanie objemnej hry alebo čokoľvek iné, požiadavka je taká, aby to celé prebehlo a potom sa počítač vypol.

Windows 10 síce v systémových nastaveniach umožňuje nastaviť časový limit pre vypnutie obrazovky aj prechod zariadenia do spánku, no vypnutie tu akosi chýba. Navyše dostupné časové úseky nemusia vždy vyhovovať.

Ja napríklad rád zaspávam pri filme a chcem aby sa mi počítač vypol po jeho skončení. Dĺžka filmov sa samozrejme vždy mení a tak potrebujem flexibilitu pri plánovaní vypnutia počítača. Navyše sa nechcem spoliehať na žiadne programy tretích strán, či komplikované skripty. Preto som si našiel úplne nekomplikovanú cestičku, ako to dosiahnuť.

Ako nastaviť vypnutie počítača po určitom čase?

Stačí mi na to jediný príkaz, ktorý zadám v Príkazovom riadku, prípadne vo Windows 10 je možné zadať ho aj priamo cez ponuku Štart. Vyzerá to nasledovne “shutdown -s -t pocet_sekund”. Príkaz shutdown umožňuje vynútiť, respektívne v tomto konkrétnom prípade naplánovať vypnutie/reštartovanie/uspatie počítača. Čo sa týka týchto úkonov je skutočne všestranný.

Zameriavam sa však na naplánovanie vypnutia, tak si o tom ešte niečo poďme uviesť. Príklad vypnutia počítača po dvoch hodinách vyzerá nasledovne “shutdown -s -t 7200”. Jedna hodina je 3600 sekúnd.

naplanovat vypnutie pocitaca

Existuje ešte aj parameter “-f” ako “force” teda vynútiť, ktorý vynúti vypnutie všetkých aplikácií a vykonanie príkazu “shutdown”. Napríklad v situácii, kedy by nejaký program celý proces blokoval dialógovým oknom. Parameter “-f” však nie je potrebné zadávať pokiaľ príkaz “shutdown” používame ako časovo naplánovanú operáciu. Inak povedané, ak je parameter “-t” väčší ako 0, tak “-f” je automaticky doložený.

Ako naplánované vypnutie počítača zrušiť?

Môže sa stať, a neraz sa mi to stalo, že pri zadávaní príkazu pre automatické vypnutie počítača zadáte nesprávny parameter, prípadne zle vypočítate čas. Počítač by sa napríklad vypol po 30 minútach namiesto 90-tich, ktoré potrebuje pre stiahnutie novej aktualizácie pre vašu obľúbenú hru. V tomto prípade prichádza na rad jednoduchý príkaz pre zrušenie naplánovanej operácie:

“shutdown -a”

naplanovat vypnutie pocitaca

Zadáte ho buď do Príkazového riadka alebo ako som spomínal, tak cez ponuku Štart. Parameter “-a” je skratkou slova “abort”, teda zrušenie. Po tom, čo naplánované vypnutie zrušíme, môžeme ho hneď naplánovať znova. Tentokrát už s väčšou obozretnosťou.

naplanovat vypnutie pocitaca

Ak by ste si chceli popozerať, čo všetko vlastne “shutdown” zvláda, tak do Príkazového riadka zadajte “shutdown ?” alebo čisto “shutdown” bez akýchkoľvek parametrov. Zobrazí sa kompletný prehľad dostupných príkazov aj s ich popisom. V angličtine.

naplanovat vypnutie pocitaca
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať