Ako k počítaču s Windows 10 pripojiť gamepad od konzoly Xbox One?

Keď sa povie hranie na počítači, tak väčšina z nás si okamžite vybaví klávesnicu a myš. Stará dobrá a ikonická kombinácia, ktorá nás pri hraní našich obľúbených hier sprevádza už odnepamäti. Vec sa však má tak, že hoci je táto asociácia v našich hlavách zakorenená z dobrého dôvodu, svoj priestor pri hraní PC hier má aj gamepad od konzoly Xbox One.

Rovnako ako volant pre závodné hry, aj konzolový ovládač má svoje neotrasiteľné čaro. Obzvlášť dnes, keď do hry vstupuje služba Xbox Game Pass pre počítače. No čo si pamätám, tak vždy boli hry, ktoré si človek na gamepade dokázal užiť o čosi lepšie ako keď musel hrať na klávesnici. Či už ide o rôzne plošinovky, bojovky typu Street Fighter a legendárny Mortal Kombat alebo aj spomínané závodné hry ako napríklad Microsofťáčka séria Forza… Pri hraní na gamepade je však všetko trochu iné a iným spôsobom si to dokážeme užívať.

A to ešte nehovorím o tom, keď sa môžeme pohodlne usalašiť v obľúbenom kresle alebo si nohy vyložiť na stôl a stále pri tom valcovať oponentov. Relax na novej úrovni. Pravda je taká, že veľká časť dnešných hier je pripravená plnohodnotne fungovať aj v prípade, že si pripojíte konzolový ovládač.

Nemusíte preto chodiť ďaleko. Stačí spomínaná služba Xbox Game Pass, starý známy Steam, ktorý má dokonca filter pre výber hier s plnou podporou gamepadu, prípadne stačí navštíviť nie príliš obľúbený Microsoft Store. Vyberať je skutočne z čoho. Samozrejme, že tak celkom nejde o pravidlo, no väčšinou pochodíte.

Nie je to tak dávno, čo pripojenie gamepadu k počítačom vyžadovalo troška umu, špeciálny softvér alebo dokonca špecifické príslušenstvo, no toto všetko sa veľmi zmenilo s príchodom Windows 10 a konzolovej generácie Xbox One.

Operačný systém Windows 10 disponuje natívnou podporou pre Xbox One gamepady, takže ich pripojenie je úplne bezproblémové a prirodzené. Za druhé, spomínané gamepady sú často vybavené Bluetooth pripojením, takže ak máte adaptér, prípadne notebook alebo tablet, je to úplne super, pretože nie ste viazaní káblom. No a do tretice tu dnes máme skutočne široký okruh hier, ktoré týmto spôsobom môžeme ovládať.

Pripojenie micro USB – USB káblom

Najjednoduchší spôsob a vlastne nesmrteľná klasika. Kábel. Xbox One gamepady majú na svojej hornej strane micro USB port, do ktorého pripojíte jeden koniec kábla, no a s druhým koncom si to namierite rovno do USB portu na počítači. Použiť môžete úplne obyčajný kábel, ktorý ste niekedy dostali k smartfónu, prípadne k nejakému príslušenstvu. Netreba nič inštalovať, systém si s tým automaticky poradí.

Nie je to síce úplne najpohodlnejšie, nakoľko ste limitovaní dĺžkou kábla, no je to úplne jednoduchá a dokonca aj finančne nenáročná možnosť. Pre hranie na PC alebo notebooku stále fajn. V prípade, že si chcete zahrať z gauča, siahnite skôr po druhých možnostiach. Skvelou vecou káblového pripojenia gamepadu je však to, že nepotrebujete baterky. Skutočne. Ovládač si energiu bude čerpať priamo zo zdrojového zariadenia. Navyše dokáže pripojiť aj staršie modely gamepadov, ktoré nemusia mať zabudované Bluetooth pripojenie.

Rovnakým spôsobom dokáže gamepad pripojiť aj priamo ku konzole Xbox One, napríklad v situácii, kedy ani za svet nedokážete nadviazať bezdrôtové pripojenie.

Bezdrôtové pripojenie cez Bluetooth

Novšia generácia gamepadov, ktoré sa predávajú od roku 2015 a sú súčasťou balenia konzoly Xbox One S, sa dá k počítačov, tabletom či smartfónom pripojiť priamo cez Bluetooth. Ak teda máte zariadenie s podporou klasického Bluetooth pripojenia, tak vlastne máte vyhraté.

Prepojenie gamepadu s počítačom vtedy prebieha úplne rovnako, ako keď pripájate bezdrôtovú myš či klávesnicu. Proste ide o klasické spárovanie cez systémové nastavenia – sekcia Zariadenia – Pridať zariadenie Bluetooth alebo iné zariadenie. Akurát sa uistite, že ste gamepad prepli do režimu párovania, inak by ste ho v PC hľadali len márne.

Vhod môže prísť aj tip ako spárovaný gamepad vypnúť bez toho, aby ste museli vyberať baterky. Inak, keď už sme pritom, tak rovnako jednoducho sa cez Bluetooth gamepad pripája aj k smartfónom. Proste ide o bežné spárovanie. To len pre každý prípad. Možno sa dostanete k testerom služby Project xCloud, tak nech máte predstavu.

  • Gamepad zapnete stredovým tlačidlom Xbox.
  • Na svojom počítači zapnete Bluetooth.
  • Otvoríte si systémové nastavenia (Win +I), zvolíte ponuku “Zariadenia” a kliknete na “Pridať zariadenie Bluetooth alebo iné zariadenie”.
  • Z ponuky vyberiete možnosť “Bluetooth”.
  • Na gamepade stlačíte tlačidlo pre párovanie (horná strana tri vlnky).
  • V rozhraní “Pridať zariadenie” vo Windows 10 sa zobrazí možnosť “Xbox Wireless Controller”.
  • Kliknete na ňu.
  • Hotovo.

Cenovo dostupný adaptér Microsoft Xbox One Wireless Controller Adapter

Ak máte klasický stolný počítač, tak je veľmi pravdepodobné, že nebude vybavený podporou Bluetooth pripojení. Existuje pár výnimok, no v drvivej väčšine prípadov je Bluetooth v PCčkách skôr výstrelkom, než štandardnou súčasťou. To však vôbec nevadí. Použiť môžete spomínané káblové pripojenie, no s pomocou správneho doplnku si dokážete užiť aj bezdrôtové ovládanie svojich hier.

Môžete siahnuť po adaptéry priamo z produkcie Microsoftu, ktorý je na tento účel priamo vytvorený. Vo väčšine e-shopov ho nájdete pod oficiálnym názvom Microsoft Xbox One Wireless Controller Adapter for Windows a jeho cena sa pohybuje na úrovni tesne pod 20€. Vyzerá ako väčší USB kľúč. Pripojíte ho do USB, cez systémové nastavenia spárujete počítač s ovládačom a môžete hrať. Vďaka spomínanej natívnej podpore vo Windows 10 je to proste úplne jednoduché. Dosah pripojenia sa pohybuje niekde okolo 5-6 metrov, čo je úplne super aj pre gaučové hranie.

Existovať by mali dve verzie, ktoré sa od seba líšia rozmermi a skutočnosťou, že pôvodná, väčšia verzia, umožňuje súčasne pripojiť 4 gamepady Xbox One, kým tá novšia ich zvládne až 8. Osobne si myslím, že v obidvoch prípadoch ide o dostatočné číslo. Naraziť dokonca môžete aj na sety typu Xbox One gamepad + adaptér, ktorých cena je nižšia, než keby ste tieto dve veci kupovali samostatne. Nemám to síce vyskúšané, no na základe princípu akým to funguje, si myslím, že rovnako dobre poslúži aj všeobecný Bluetooth adaptér.

  • Adaptér “Xbox Wireless Adapter” pripojíte do USB portu svojho zariadenia.
  • Windows 10 si automaticky nainštaluje potrebné ovládače.
  • Gamepad zapnete stredovým tlačidlom Xbox.
  • Na adaptéry stlačíte a chvíľu podržíte tlačidlo pre párovanie (horná strana tri vlnky).
  • Na gamepade stlačíte tlačidlo pre párovanie (horná strana tri vlnky).
  • Signalizačné svetielka budú chvíľu blikať a keď dôjde k úspešnému spárovaniu, tak už budú svietiť stabilne.

Nové gamepady z generácie Xbox Series X a Xbox Series S

Aj pri najnovších gamepadoch, ktoré na trh dorazili po boku konzolovej rodiny Xbox Series je postup platí to, čo pre gamepady Xbox One.

Rozdiel je prakticky len v tom, že pre káblové pripojenie k počítaču či notebooku budete musieť siahnuť po USB-C kábli. Najnovšia verzia gamepadov sa dočkala viacerých vylepšení. No a nový konektor je jedným z nich.

Z pohľadu možností pripojenia k PC, tabletom či smartfónom sa ale nemení nič. Stále to bude rovnako jednoduché.

Stiahnite si aplikáciu Príslušenstvo pre Xbox

Bezplatnú aplikáciu “Príslušenstvo pre Xbox” som spomínal v súvislosti s možnosťou aktualizácie firmvéru gamepadov pre Xbox One, no ide o skvelý doplnok pre počítače. Už pri klasickom gamepade umožňuje vykonať drobné úpravy nastavení.

Navyše v prípade, že vlastníte “Elite” verziu bezdrôtového ovládača Xbox, tak tu máte omnoho viac možností pre prispôsobenie svojho hrania. Rôzne herné profily, premapovanie tlačidiel, úprava odozvy a reakčnej doby či zmena správania spúští. Proste kopa rozličných nastavení. Inak, k “Elite” gamepadu je v balení priložený kvalitný a dosť dlhý micro-USB – USB kábel, ktorý môžete použiť pre prepojenie s PC.

Ako spomínam, niektoré základné veci sú dostupné aj pre bežný gamepad, preto si myslím, že by ste si aplikáciu mali aspoň obzrieť. Úplne zadarmo ju stiahnete cez Microsoft Store a ak vám nebude pasovať, tak ju veľmi ľahko odinštalujete. Aspoň si však pozriete o čom to je.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať