Prehodené klávesy Fn a Ctrl: Ako to zmeniť?

Pri niektorých notebookoch sa môžete stretnúť s tým, že klávesy Fn a Ctrl sú v rozložení klávesnice fyzicky prehodené. Počas práce potom kvôli tejto zdanlivej drobnosti robíte veľa chýb a preklepov.

Prehodením klávesov Fn a Ctrl sú až notoricky známe notebooky ThinkPad od značky Lenovo, no ako sa ukazuje v praxi, stretnúť sa s tým dá aj pri iných modeloch.

Niekedy sa to ale nemusí týkať vyslovene fyzického rozloženia klávesnice. Problémom môže byť to, že klávesy Fn a Ctrl majú medzi sebou prehodenú funkčnosť.

Zjednodušene povedané, vymenené sú na úrovni softvéru. Po stlačení klávesu s označením Fn počítač vykonáva akcie ako keby bol stlačený kláves Ctrl, prípadne naopak. Čo sa v takýchto situáciách vôbec dá robiť?

Prehodenie klávesov Fn a Ctrl cez BIOS

Na začiatok by ste si v BIOSe, prípadne v modernejšom rozhraní UEFI, mali overiť, či sa tu nenachádza ponuka pre prehodenie akcií medzi klávesmi Fn a Ctrl. Táto možnosť je úplným štandardnom pri spomínaných notebookoch značky Lenovo, no nie je vylúčené, že na ňu môžete naraziť aj pri zariadeniach iných výrobcov.

Ak chcete vymeniť klávesy Fn a Ctrl, tak hľadajte možnosť “Fn and Ctrl Key swap”, ktorú je potrebné prepnúť do pozície “Enabled”. Vtedy dôjde k softvérovému prehodeniu správania medzi dvojicou klávesov. Ak by ste naopak chceli obnoviť ich tradičné fungovanie, tak túto možnosť prepnite na “Disabled”.

Ponuka na prehodenie správania spomínaných klávesov sa tradične nachádza v sekcii “Config – Keyboard/Mouse”.

Aby ste sa po softvérovej výmene nemýlili, môžete si označenie fyzických klávesov zmeniť ich prelepením. Tí zručnejší, ktorí majú overené, že to pôjde bez poškodenia, môžu dvojicu plastových klávesov prehodiť aj fyzicky. To, či to stojí za námahu a prípadné riziko nech si posúdi každý sám.

Zdroj: Lenovo

Špecializovaný softvér od výrobcu zariadenia

Ďalšiu možnosť ako prehodiť akcie klávesov Fn a Ctrl predstavujú aplikácie priamo od výrobcu zariadenia. V nich sa niekedy nachádza podobná funkcia ako vyššie popisované “BIOS-ové” prehodenie akcií.

Žiarivým príkladom je opäť Lenovo so svojou aplikáciou Lenovo – Keyboard Manager, ktorá by mala obsahovať ponuku “Fn key and Ctrl Key swap/Výmena kláves Fn a Ctrl”. Aj v tomto prípade ide o softvérové riešenie, ktoré vymení správanie hardvérových tlačidiel.

Zdroj: Lenovo

Nenápadná klávesová skratka

Do tretice je tu možnosť, že notebook reaguje na špeciálnu klávesovú skratku, ktorá upravuje správanie klávesu Fn.

Z pohľadu používateľa sa to prejavuje tak, že notebook nereaguje na stlačenie funkčného klávesu Fn. Napríklad kombinácia Fn + F3 nevykoná zníženie jasu obrazovky, no kombinácia Ctrl + F3 to spraví.

Problém v tomto prípade nespočíva v tom, že by boli medzi sebou prehodené klávesy Fn a Ctrl. Ide o to, že kláves Fn je z pohľadu systému permanentne stlačený.

Inak povedané, spomínané zníženie jasu by sa vykonalo aj v prípade, že používateľ stlačí iba F3. Ak ale dôjde k fyzickému stlačeniu klávesu Fn, z pohľadu systému je tento kláves v danej chvíli vlastne vypnutý.

Celé sa to teda týka opačného správania klávesu Fn.

Identifikovať presnú kombináciu kláves, ktorá to napraví, môže byť komplikované, no vo všeobecnosti sa treba porozhliadnuť po klávese s označením FnLock, prípadne s obrázkom zámky. Hľadaná kombinácia teda bude Fn v kombinácii so spomínaným klávesom FnLock.

Medzi ďalšie obvyklé kombinácie patria Fn + NumLock, Fn + Shift + NumLock, Fn + Esc, Fn + Shift či Fn + Insert. Vyzerá to tak, že úspech najčastejšie prináša kombinácia Fn + Esc, no celkovo sa to môže líšiť model od modelu notebooku.

Preto to niekedy pripomína lotériu. Dobrým pomocníkom by mohla byť stránka výrobcu zariadenia, prípadne návod na obsluhu. Vec, ktorú hľadáte je spomínaný “FnLock”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať