Ako si upraviť bočné menu v Gmaile?

  • Nové rozhranie pre Gmail prináša rozšírené menu.
  • Kedykoľvek si ho viete zbaliť alebo rozbaliť.
  • Rovnako tak si viete upraviť ponuku aplikácií.

Známa emailová schránka Gmail prešla v období augusta a júla 2022 vizuálnou úpravou. Rozhranie dostalo nový dizajn, ktorý so sebou niekoľko drobných zmien. Napriek tomu, že nešlo o žiadnu extrémne komplexnú zmenu, nie každému táto úprava sadla.

Už to tak býva. Niektorí z nás si na zmeny potrebujú chvíľu zvykať. Iní sa zase vyslovene bránia a hľadajú cestu ako veci zachovať v pôvodnom stave. Gmail si to zjavne uvedomuje, a tak umožňuje návrat k pôvodnému dizajnu. Aspoň nateraz… Postup je veľmi jednoduchý a venoval som sa mu v samostatnom článku Ako vrátiť starý dizajn Gmailu?.

Teraz sa ale pozrieme na jednu z noviniek v modernizovanom rozhraní Gmailu. Konkrétne sa pozrieme na zdvojenú lištu a možnosti ako si ju trochu upraviť. Práve toto je jedným z výrazných vylepšení, ktoré priniesla nová verzia obľúbenej poštovej schránky vo svojom webovom rozhraní.

Základom je hlavná lišta umiestnená na ľavej strane rozhrania schránky. Nachádzajú sa tu možnosť pre prepínanie medzi prehľadom pošty, chatom, priestormi (Spaces) a stretnutiami cez Google Meet.

Hneď vedľa nej sa pri štandardnou nastavení nachádza druhá lišta, akási dodatočná ponuka. Tá v princípe nerobí nič iné, než to, že je vizuálnou pomôckou pre rýchle prepínanie medzi rôznymi kategóriami a možnosťami jednotlivých častí poštovej schránky. Inak povedané, vďaka nej máme vždy na očiach všetky sekcie a vieme medzi nimi rýchlo preklikávať.

Celé to znie veľmi prakticky. V čom je teda problém? Prečo by niekomu niečo takéto mohlo prekážať? To, že ľavý panel po novom pozostáva z dvoch častí je v základe skutočne fajne. Trochu nepríjemné to ale môže byť na notebookoch či tabletoch s malými obrazovkami, kedy rozhranie zaberá až príliš veľa miesta. Prípadne môže ísť o vec vkusu.

Ako si upraviť menu v Gmaile?

Nech už je dôvod prečo rozšírené menu v Gmaile nevyhovuje akýkoľvek, existuje veľmi rýchla možnosť ako sa ho zbaviť. Menu je vytvorené tak, aby sa dalo jedným kliknutím zbaliť. V takom prípade sa potom rozšírená ponuka zobrazuje len v prípade, že na niektorú z možností (Mail, Chat, Spaces, Meet) prejdete myšou. Po tom, čo myš z ponuky stiahnete, menu sa zabalí a zostáva vám len základná lišta.

Ak teda máte pocit, že dve lišty zaberajú zbytočne veľa miesta, tak si to viete upraviť. Stačí kliknúť na ikonu takzvaného “hamburger menu”. Ide o tri čiarky, ktoré sa nachádzajú v ľavom hornom rohu. Kliknutím na túto ikonu sa rozšírené menu rozbalí alebo skryje. Kedykoľvek medzi tým môžete prepínať podľa aktuálnej nálady alebo zariadenia.

Okrem toho je tu ešte možnosť ako upraviť ikony prítomné v hlavom menu. Vtedy stačí prejsť do nastavení Gmailu (ozubené koliesko) a v sekcii “APLIKÁCIE V GMAILE” kliknúť na “Prispôsobiť”. Tento úkon zobrazí ponuku “Vyberte, ktoré aplikácie sa budú používať v Gmaile”, kde si zvolíte, čo vám vyhovuje najviac.

Ako môžete vidieť, Gmail ponúka možnosti, cez ktoré si môžete veľmi rýchlo a jednoducho upraviť aktuálny vzhľad rozhrania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať