Ako sťahovať z Ulož.to? Takto sa zmenila populárna služba

  • Zamierili ste na Ulož.to po dlhšej dobe a nespoznávate to tam?
  • Chýba vyhľadávanie súborov a neviete ako sa pustiť do sťahovania?
  • Nuž, asi vás čaká veľké sklamanie…

Rok 2023 priniesol množstvo noviniek a zmien. Niektoré z nich prekvapili viac, iné menej. Veľkým prekvapením v technologickom svete, aspoň tom nám blízkom, bol určite prerod online služby Ulož.to.

Milované úložisko, ktoré poskytovalo (aj) bezplatný a pohodlný prístup k rôznorodému obsahu, sa zmenilo na niečo, čo dnes človek spoznáva len veľmi ťažko. Chýba akékoľvek vyhľadávanie súborov a prekvapivo nefungujú ani staré známe odkazy pre prístup k súborom. Na mieste je preto otázka: Ako sťahovať z uložto?

Ulož.to ešte donedávna patrila medzi najpopulárnejšie služby na zdieľanie súborov. A to aj tých, ktoré nemali tak celkom vysporiadanú otázku autorského práva. Inak povedané, na Ulož.to bola nahratá tona “pirátskeho” obsahu. Filmy, hry, hudba, elektronické knihy… Takmer čokoľvek. Často priamo v slovenskom a českom jazyku.

Zmena, ktorá dnes prináša dopyty typu “ako sťahovať filmy z uložto” sa odohrala 1. decembra 2023. Venoval som sa tomu v samostatnom článku, no pre každý prípad rýchla rekapitulácia:

  • Ulož.to od 1.12.2023 dramaticky zmenilo svoje fungovanie.
  • Po novom funguje už len výhradne ako súkromné úložisko.
  • Bez akéhokoľvek verejného zdieľania nahratého obsahu.
  • Prístup máte len k obsahu, ktorý ste nahrali do svojho konta.
  • Žiadne vyhľadávanie, zdieľanie cez odkazy. Nič.

Hoci sa to ako bežnému používateľovi, ktorý si z Ulož.to občas stiahol nejaký film môže zdať ako prekvapivá a náhla zmena, nie je to tak celkom pravda. Toto legendárne online úložisko už dlhú dobu čelilo tlaku zo strany spoločností zameraných na ochranu autorských práv.

Roky sa mu darilo odolávať. Rôznymi okľukami a vysokou dávkou šikovnosti. Nakoniec ho ale dobehla nová európska legislatíva Digital Services Act (DSA).

Tá zjednodušene priniesla nové zákonné a vymáhateľné povinnosti. Prevádzkovateľ by musel aktívne prehľadávať a spravovať uložené dáta, pričom by musel pristupovať k vymazávaniu pirátskeho obsahu. A tak Ulož.to zrušilo verejné zdieľanie súborov. Stal sa z neho súkromný cloud prakticky ako Google Drive či OneDrive.

Ako sťahovať z Ulož.to?

Vráťme sa k našej otázke ako sťahovať z Ulož.to? Jednoducho. Prihláste sa do svojho účtu a razom budete môcť sťahovať všetky dáta, ktoré ste si tu uskladnili. Ako ale sťahovať svoje obľúbené filmy či seriály, ktoré boli niekým zdieľané cez Ulož.to? Nijak. Toto už nefunguje. Verejný prístup k súborom ostatných používateľov a zdieľanie vášho obsahu tu viac neexistuje. Siahnuť budete musieť po alternatíve…

Pokus o oživenie Ulož.to?

Začiatok januára 2024 priniesol zaujímavé dianie. Redaktorov portálu Zive.cz niekto cez anonymný tip upozornil na údajný vznik novej služby, ktorá vyzerala ako pokus o návrat k verejnému zdieľaniu ľubovoľných súborov uložených na serveroch Ulož.to.

Do pozornosti sa dostala služba Send s logom Ulož.to. Tá podľa popisu umožňovala jednoduché zdieľanie súborov s využitím end-to-end šifrovania, kedy ani jej prevádzkovateľ nemá možnosť vedieť aký obsah je vlastne zdieľaný. To by mu teoreticky mohlo umožniť oponovať kritike, že cez službu niekto zdieľa a sťahuje obsah porušujúci autorské práva.

Služba Ulož.to Send vychádzala zo služby Send od kolektívu NoLog, respektíve z niekdajšej služby Firefox Send. Reálne stála na verejne dostupnom kóde od Tima Visée, tak ako iné služby tohto typu.

Dôležité je ale to, že kým “služby Send” typicky platnosť odkazu nastavujú na 7 dní a 100 stiahnutí, pri Ulož.To Send boli limity nastavené omnoho veľkorysejšie. Už v základe teda nemuselo ísť o nástroj na krátkodobé zdieľanie súborov, tak ako to býva zvykom pri službách Send.

Práve táto skutočnosť naznačuje, že v podstate mohol vznikať nový nástroj ako sťahovať z Ulož.to cudzí obsah aj po oficiálnom prerode služby na súkromný cloud. Platnosť odkazu na Ulož.to Send totiž bolo možné zo strany anonymného používateľa nastaviť až na 365 dní a 10 000 stiahnutí. To sú dosť veľké čísla na to, aby to otváralo dvere pre relatívne pohodlné zdieľanie ľubovoľného (aj pirátskeho) obsahu. Navyše, nahrať bolo možné súbory až do veľkosti 10 GB.

Zaujímavé bolo aj to, že služba bola ponúkaná bezplatne a bez registrácie. O službe píšem v minulom čísle, pretože len dve hodiny po publikovaní článku došlo k jej náhlemu koncu. A to aj napriek tomu, že vo vyjadrení Ulož.to malo pôvodne tvrdiť, že služba fungovala už od roku 2020. Toto tvrdenie sa redaktorom nepodarilo overiť:

Živě.cz se nepodařilo ověřit, že Send opravdu fungoval od roku 2020, jak firma tvrdí. V tiskových zprávách o tom nejsou žádné zmínky a web Ulož.to se ani nearchivuje na Archive.org. Google našel jen několik dnů staré stránky, na kterých jsou odkazy na službu Send. Nic k představení samotné služby.

Zdroj: Zive.cz

Pôvodná adresa send.uloz.to nakoniec začala smerovať na službu upload.nolog.cz. Ulož.to na svojom webe malo v zverejniť, že funkcionalita služby Ulož.to Send bola zo strany niektorých novinárov skreslená, a tak bola k 10.1.2024 zrušená.

V prehľade často kladených otázok (FAQ) je prítomná otázka “Ako môžem poslať súbory priateľovi?”, kde Ulož.to službu Send spomína. Priamo tu uvádza aj to, že vznikla ako reakcia na zrušenie služby Firefox Send a je postavená na upravenom zdrojovom kóde od Tima Visée.

Prejdite na stránku: https://send.uloz.to/ Nahrajte súbor, ktorý chcete poslať a nastavte platnosť odkazu. Po nahraní súboru vám služba vygeneruje odkaz, vrátane QR kódu, ktorý môžete poslať kamarátovi. Nahrané súbory sú zabezpečené end-to-end šifrovaním. Služba Ulož.to Send vznikla v roku 2020 ako reakcia na zrušenie služby Firefox Send a je postavená na upravenom zdrojovom kóde od Tima Visée.

Aktualizácia: V reakcii na dezinterpretaciu funkcionalít služby niektorými novinármi bolo Ulož.to Send 10.1.2024 zrušené (predtým vytvorené odkazy budú fungovať až do ukončenia ich platnosti). Užívateľom odporúčame používať službu upload.nolog.cz aktivistického technologického kolektívu www.NoLog.cz alebo iný variant tejto služby, ktorý používatelia nájdu v zozname verejných inštalácií.

Často kladené otázky, Ulož.to

Aby som to zhrnul, nejaký ten pokus tu bol, no novej možnosti ako sťahovať z Ulož.to sme sa nakoniec nedočkali a vyzerá to tak, že naďalej bude fungovať ako súkromný cloud bez verejného zdieľania obsahu. Presne tak ako to hlási od 1.12.2023.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať