Ulož.to končí so zdieľaním obsahu. Takto bude fungovať po novom

  • Známa služba Ulož.to od decembra 2023 prechádza dramatickou zmenou.
  • Prichádza o jednu zo svojich nosných služieb, kvôli ktorej si ju ľudia obľúbili.
  • Ide o reakciu na novú európsku legislatívu o digitálnych službách (DSA).

Populárne cloudové úložisko Ulož.to k 1.12.2023 prechádza obrovskou zmenou, ktorá od základov mení a prakticky eliminuje jeho potenciál pre zdieľanie obsahu. Ulož.to patrí v našich končinách medzi najpopulárnejšie služby na verejné zdieľanie obsahu.

Jednak toho legitímneho, no v omnoho väčšej miere sa táto služba využívala na verejné šírenie “pirátskeho obsahu”. Filmy, seriály, hry, hudba či časopisy. To všetko sa dalo bez najmenších problémov nájsť cez Ulož.to a následne na pár kliknutí úplne bezplatne stiahnuť.

Na vyhľadávanie a sťahovanie obsahu nebol potrebný žiaden používateľský účet. Vo svojej podstate ponúkala anonymné nahrávanie aj sťahovanie ľubovoľného obsahu bez registrácie. Pri nahrávaní obsahu na servery služby Ulož.to bolo možné zvoliť jeho zaradenie do verejného vyhľadávania, prípadne tu bola možnosť súbor zdieľať len prostredníctvom vygenerovaného odkazu.

Platené účty umožňovali sťahovanie obsahu z Ulož.to neobmedzenou rýchlosťou. Využívané na to boli takzvané kredity vo forme “predplatených GB”. Fungovalo to teda tak, že ste si plnou rýchlosťou svojho pripojenia mohli sťahovať ľubovoľné súbory do výšky svojho kreditu – napríklad 100 GB, ktorý sa postupne znižoval o reálny objem stiahnutého obsahu.

Ulož.to sa v ostatných rokoch už niekoľkokrát dostalo do súdnych sporov kvôli zdieľaniu “pirátskeho obsahu”, ktorý na servery nahrali používatelia. O sporoch so spoločnosťou CinemArt a TV Nova dokonca informuje aj na svojom webe. Už začiatkom roka 2023 služba prešla výraznou zmenou, kedy sa premenovala na Ulož.to Disk a používateľom začala ponúkať služby osobného cloudového úložiska.

Verejné zdieľanie súborov, ktoré bolo doteraz denným chlebom služby, sa po tejto zmene prakticky dostalo na druhú koľaj. Ulož.to Disk mal vo veľkej miere fungovať napríklad ako taký OneDrive či Google Drive, teda primárne ako súkromný cloud pre uschovávanie vlastných súborov – vaše uložené súbory nie sú viditeľné verejne a prístup k nim štandardne máte len vy.

Vyššie spomínaný systém kreditov vo forme predplateného dátového objemu na sťahovanie, bol nahradený trojicou mesačných plánov Free, Premium a Max. Každý z nich používateľovi ponúkal iný objem úložného priestoru a ďalšie výhody.

Napriek tomuto prerodu na privátne cloudové úložisko súčasťou služby naďalej zostalo aj anonymné nahrávanie a verejné zdieľanie ľubovoľného obsahu. Vyhľadávanie v obsahu uloženom na serveroch služby Ulož.to Disk už ale zastrešovali externé vyhľadávače Gozo, respektíve Gozo Finder, Google, Bing, Seznam a DuckDuckGo. Išlo o priamu reakciu na novú legislatívu, kedy začala platiť nová podoba autorského zákona.

Vďaka tejto zmene služba Ulož.to už vlastne neponúkala priame vyhľadávanie v obsahu, ktorý je uložený na jej serveroch. Namiesto toho prehľadávanie obsahu presunula na klasické webové vyhľadávače, ktoré sa dokážu “hrabať” vo verejne prístupom obsahu.

Ako sa ale ukázalo koncom novembra 2023, ani táto zmena nestačila na to, aby služba Ulož.to mohla naďalej fungovať na verejné a anonymné zdieľanie ľubovoľného obsahu. Oficiálna webová stránka oznámila, že služba od 1.12.2023 v reakcii na európsku legislatívu Digital Services Act (DSA) úplne mení celé svoje fungovanie. Zmeny sú to skutočne dramatické:

  • Služby cloudového úložiska Ulož.to Disk budú dostupné len registrovaným používateľom.
  • Tí budú sťahovať len obsah, ktorý na úložisko sami nahrali. To znamená, že končí akékoľvek verejné zdieľanie obsahu. Podporované nebude ani zdieľanie obsahu pomocou priamych odkazov.
  • V skratke to znamená, že cez Ulož.to nebude možné vôbec zdieľať súbory. Naďalej bude fungovať, no už len vo forme súkromného cloudového úložiska.

Ulož.to vo forme ako sme ho mohli poznať teda končí. Na sťahovanie filmov, seriálov či iného obsahu môžete zabudnúť. Pre mnohých používateľov to prakticky znamená, že služba prišla o svoju nosnú časť a je otázne či si u nich nájde svoje miesto ako súkromný cloud.

Aj v prípade, že máte uložený odkaz na Gozo Finder s filtrom pre hľadanie obsahu na Ulož.to, tak vám to reálne vôbec nepomôže. Súbory je síce možné vyhľadať, no akonáhle sa prekliknete na zobrazenie podrobností (kde bolo tlačidlo pre stiahnutie), tak sa vám zobrazí akurát hláška “Soubor je označen jako soukromý”. Smola…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať