Stiahnito, Hellshare a Hellspy zrazu skončili. Čo sa stalo?

  • Servery Hellspy, Hellshare a Stiahnito patrili dlhé roky medzi najpopulárnejšie.
  • Navonok fungovali ako úložiska obsahu bez zodpovednosti za používateľa.
  • Situácia sa ale postupom času vyostrovala. Dnes už vôbec nefungujú.

Platformy Hellspy, Hellshare a Stiahnito patrili v našich končinách dlhé roky medzi najpopulárnejšie služby na jednoduché zdieľanie a sťahovanie nie vždy legálne získaného obsahu. Nebudeme si klamať. Boli plné rôznorodého nelegálne šíreného obsahu. Od filmov, cez seriály až po hry a softvér. Na Stiahnito či Hellshare sa dalo zohnať prakticky všetko.

Úložisko Stiahnito.sk bolo svojho času také populárne, že poukážky na predplatenie kreditu pre rýchle sťahovanie pridávali predajcovia ako bonus ku svojim notebookom. Nikto to príliš neriešil, no prakticky všetci vedeli, že priemerný používateľ platforiem ako Stiahnito.sk, Hellshare a Hellspy bude sťahovať prevažne obsah šírený bez vysporiadaných autorských práv – pirátsky obsah. Bolo to také malé verejné tajomstvo.

Ochrancovia autorských práv

S tým ako narastala popularita týchto a podobných serverov, ktoré lákali čoraz viac používateľov, čo vlastne znamenalo, že objem nelegálne získaného a šíreného obsahu narastal do obludných rozmerov, začala sa zvyšovať pozornosť rôznych organizácií. Tých, ktoré zastupujú tvorcov obsahu, prevažne veľké štúdia so značným dosahom, financiami a možnosťami pre vyvolávanie tlaku.

Hellspy, Hellshare a Stiahnito.sk sa veľmi rýchlo dostali na popredné priečky záujmu ochrancov autorských práv, distribútorov a podobných organizácii. Špecializované spoločnosti sa to snažili riešiť rôzne, no často využívanou taktikou bolo jednoduché zasielanie žiadostí o odstránenie nelegálneho obsahu, ktorý podieľal autorskému právu.

Vďaka tomu v podstate množstvo podobných platforiem dokáže fungovať. Pekne v zmysle: my nevieme, čo presne naši používatelia zdieľajú, my im len poskytujeme priestor na uchovávanie dát… Silným hráčom v tomto segmente ochrany je v našich geografických šírkach príznačne nazvaná spoločnosť Weemazz 2.0.

podľa informácií na oficiálnej stránke spolupracuje napríklad s tvorcami ako Asociace televizních organizací, Bohemia motion pictures, HBO Europe, Česká televize, Falcon, TV Nova, FTV Prima či Seznam TV. Okrem monitoringu a nahlasovania obsahu na vymazanie sa venuje aj niečomu, čo si dovolím označiť za “kontrapirátstvo”.

Vyrába a nahráva falošné videá, ktoré sa navonok tvária presne ako konkrétny film či seriál, no v skutočnosti ide o podvodné video. Človek si z úložiska ako Hellspy, Hellshare či Stiahnito.sk stiahol obsah, odpočítal sa mu kredit, no razom zistil, že daný súbor akosi nie je tým, čo chcel. Šikovná taktika. A zjavne aj funkčná.

Weemazz 2.0 síce neuvádza na svojom webe nové čísla, no vo februári 2020 len v rámci obsahu klienta FTV Prima mali podvrhnuté videá 128 000 stiahnutí. 128 000-krát si niekto stiahol nezmyselný obsah v domnienke, že bude pozerať niečo z produkcie FTV Prima. A to za jediný mesiac!

A toto je len jedna z taktík. Každodenne k tomu musíme pripočítať tisíce, ak nie desaťtisíce, nahlásení a žiadostí o odstránenie obsahu rozosielaných rôznym platformám. Pre portál Novinky.cz spoločnosť Weemazz uviedla, že ročne nahlási “milióny nelegálne zdieľaných kópií” autorsky chráneného obsahu.

Najskôr dohoda, neskôr úplný koniec

Treba si ale uvedomiť, že služby takéhoto ochrancu nebudú zadarmo. Tvorcov obsahu aktívny boj proti nelegálne zdieľanému obsahu na úložiskách typu Stiahnito.sk, Hellshare a Hellspy nepochybne stojí nemalé peniaze. Napriek tomu to vonkoncom nestačilo. Niektoré televízie (napríklad skupiny Nova, Prima a Óčko) sa preto dali dokopy a pomocou Asociace komerčních televizí (AKTV) vyvíjali ďalšie úsilie. Žaloby a podobne…

Koncom roka 2022 AKTV dosiahla dohodu s prevádzkovateľom úložísk Hellshare.cz, Hellspy.cz a Hellspy.sk, a asi aj Stiahnito.sk (podľa popisu na webe Stiahnito.sk ich všetky prevádzkovala jedna firma). Obsahom dohody bolo zavedenie špeciálneho filtra, ktorý bude na strane úložísk aktívne vyhľadávať a filtrovať nelegálny obsah. Fungovať to malo podľa názvu, dĺžky, veľkosti či typu súboru a tento filter sa mal pravidelne rozširovať. Pre televízie išlo samozrejme o veľkú výhru. Začiatkom roka 2023 napríklad na Hellspy došlo k vypnutiu verejného vyhľadávania obsahu. Ak by ste si ale mysleli, že tým to skončilo, tak ste na omyle.

Veľká rana prišla v apríli 2023, kedy množstvo používateľov zistilo, že ich obľúbené služby Hellspy, Hellshare a Stiahnito nefungujú. Namiesto tradičného rozhrania ich na oficiálnych doménach privítala informácia, že “prevádzka služieb Hellspy, Hellshare a Stiahnito bola k 1.4.2023 ukončená”. Čo sa vlastne stalo? Nuž, vyzerá to tak, že prevádzkovateľom sa už nechcelo hľadať čoraz kreatívnejšie cestičky ako svoju službu zachovať v očakávanej podobe a súčasne sa vyhnúť právnym dôsledkom.

Ako informuje portál Novinky.cz, Hellspy a ďalšie služby mali svoju činnosť ukončiť v priamej reakcii na novelu autorského zákona z roku 2023 – firma sa mala efektívne stať zodpovednou za obsah, ktorý je uložený na jej serveroch. Nakoľko bola značná časť obsahu nelegálna, predstavovalo to obrovský problém a prevádzkovateľ sa asi rozhodol ísť tou jednoduchšou cestou. Preto dnes už také stiahnito.sk nefunguje…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať