Ako vo Windows 10 nainštalovať staršiu tlačiareň?

Windows 10 si obvykle dokáže nainštalovať tlačiareň úplne samostatne po jej pripojení k počítaču a napnutý. Automaticky ju identifikuje a nainštaluje potrebné ovládače bez toho, aby ste niečo museli riešiť. V princípe to funguje rovnako ako po pripojení USB kľúča.

Ak však máte staršiu tlačiareň, môžete v prípade Windows 10 naraziť na problém. Tlačiareň systém síce nájde, no nakoľko nemá k dispozícii staršie ovládače, zobrazovať sa bude ako neznáme alebo bližšie nešpecifikované zariadenie. Tlač v tomto prípade fungovať nebude.

V mojom prípade som tento problém riešil s laserovou tlačiarňou HP Laserjet P1005, čo je skutočne starý model niekedy z roku 2003. Windows 10 nebol schopný nainštalovať správne ovládače a tie na oficiálnej stránke výrobcu, ktoré mali byť určené pre tento systém, nefungovali. Inštalácia bola schopná prebehnúť a po chvíľke padala.

Skúšal som rôzne veci, vrátane možnosti “Aktualizovať ovládač” v Správcovi zariadení, no nakoľko chýbal ovládač, tak som nepochodil. Nakoniec sa ako správne riešenie ukázalo siahnutie po starom ovládači ešte pre Windows 7. Ak sa vám preto nedarí nainštalovať starú tlačiareň ako prvé odporúčam vyskúšať z oficiálnej stránky výrobcu siahnuť práve starší ovládač pre Windows 7, prípadne Windows 8.

Okrem toho môžete vyskúšať z rovnakého zdroja stiahnuť univerzálny ovládač pre tlačiarne daného výrobcu – universal print driver. Niekedy môže pomôcť aj základný ovládač – Basic Driver, inokedy je zase nutné nainštalovať kompletné riešenie Full Feature Software and Driver. Prípadne môžete skúsiť šťastie s pomocou aplikáciu na inštaláciu tlačiarní, ktorá sa v prípade HP nazýva HP Print and Scan Doctor for Windows.

Aby som to zhrnul, ak neexistuje ovládač pre Windows 10, prípadne ten, ktorý je pre tento systém určený nefunguje, tak siahnite po verzii pre starší systém.

Ručná inštalácia ovládača

V prípade, že by inštalácia ovládača padala, do hry vstupuje možnosť ručnej inštalácie. Platí to hlavne pri pokusoch nainštalovať starú tlačiareň. V skratke to funguje tak, že od výrobcu stiahnete inštalátor ovládača, ten pomocou aplikácie WinRAR extrahujete.

Potom otvoríte systémovú aplikáciu Správca zariadení. Kliknete na zariadenie, ktoré by malo byť tlačiarňou, zvolíte možnosť “Aktualizovať ovládač” a vyberiete “Vyhľadať ovládače v počítači”.

Kliknete na tlačidlo “Prehľadávať” a zvolíte priečinok, ktorý kam ste cez WinRAR extrahovali súbory z inštalátora. Prípadne zvolíte možnosť “Chcem vybrať zo zoznamu dostupných ovládačov vo svojom počítači”. Potom kliknete na tlačidlo “Z disku”, ďalej na “Prehľadávať” a na disku nájdete zložky so súbormi extrahovanými z inštalátora. Tam označíte súbor s príponou .INF.

Po inštalácii nezabudnite počítač reštartovať. Pre istotu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať