tlaciaren

Zasekla sa tlačová úloha, čo robiť?

Keby to nebolo nemožné, jeden by povedal, že tak ako zvieratá dokážu vycítiť strach, tlačiarne dokážu vytušiť, kedy sa človek ponáhľa. Ako naschvál, práve v najväčšom zhone, kedy sa počíta každá sekunda, začínajú haprovať a tlač kritického dokumentu či cestovného lístka nie a nie prebehnúť.

Tlačová úloha sa v zozname zobrazuje, no úkon neprebieha a následná snaha o zrušenie tlače končí zaseknutím s informáciou “Ruší sa” alebo podobnou hláškou. Skutočne nepríjemná situácia, východiskom z ktorej niekedy nie je ani reštartovanie počítača či vypnutie a zapnutie tlačiarne.

V takejto situácii sa nepochybne ocitol už celý zástup ľudí. Hlavným ponaučením je síce to, že tlač netreba odkladať na poslednú chvíľu, kedy je úroveň nervozity značne vysoká, no nie vždy sa to dá. Tí technicky zdatnejší jedinci našťastie našli spôsob ako si pri problémoch pomôcť a podelili sa oň.

Ako vždy samozrejme platí, že garancie sú prakticky neexistujúce, no šanca na úspech je dostatočne vysoká na to, aby tento postup zostal ignorovaný a upadol do zabudnutia. Preto najbližšie, keď sa nepohodnete so svojou tlačiarňou a v zozname tlačových úloh vám zostane zaseknutá nejaká úloha, ktorá blokuje ďalšiu tlač, vyskúšajte ho, veď nejde o nič extrémne komplikované. Postupujte však obozretne.

Zaseknutá tlačová úloha – čo robiť?

  • Cez panel úloh, prípadne funkciu “Spustiť” (skratka Win + R), vyhľadajte a spustite nástroj “services.msc”.
  • V zozname služieb nájdite “Print Spooler”, prípadne “Zaraďovač tlače” – v závislosti od jazykovej lokalizácie systému. Niekedy pritom dochádza k zaujímavej situácii, kedy operačný systém používate v slovenskom jazyku, no názvy niektorých položiek nájdete v angličtine.
  • Kliknite na službu pravým tlačidlo myši a vyberte možnosť “Stop” alebo “Zastaviť”.
  • Prejdite do zložky C:/Windows/System32/Spool/PRINTERS a vymažte tlačové úlohy (súbory *.spl a *.shd), pokiaľ sa tu nachádzajú.
  • Vráťte sa do nástroja services.msc a službu “Printer Spooler”, respektíve “Zaraďovač tlače” opäťove povoľte/spustite.
  • Hotovo. V poradovníku tlačových úloh by sa nemala nachádzať už žiadna zaseknutá úloha a opäť môžete tlačiť.
Zaraďovač tlače
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať