Ako vo Windows 10 vypnúť automatické aktualizácie pre Office a ďalšie produkty?

Celý Windows 10 je postavený na princípoch pravidelných a do veľkej miery automatických aktualizácií, ktoré sa sťahujú a inštalujú bez zásahu zo strany používateľa.

Až na pár výnimiek je situácia proste taká, že používateľ je po čase postavený pred hotovú vec – na inštaláciu čaká nejaká aktualizácia. Všimnúť si to môže najmä v prípade, že počítač chce po dlhšom čase vypnúť alebo reštartovať.

Situácia sa síce medzičasom posunula k lepšiemu, no boli časy, kedy namiesto klasického tlačidla “Vypnúť” či “Reštartovať” boli ponúkané len kombinované možnosti “Aktualizovať a reštartovať” a “Aktualizovať a reštartovať”. Aktuálne je už našťastie inštaláciu naplánovaných aktualizácií možné preskočiť.

Aktualizuje sa Windows 10 aj nainštalované produkty Microsoft

Okrem klasických opravných a voliteľných aktualizácií pre Windows 10 sa pri štandardnom nastavení systému môžete stretnúť s tým, že automaticky dôjde k inštalácii aktualizácií pre pridružené produkty od Microsoftu.

Typickým príkladom je kancelársky balík Microsoft Office, pre ktorý aktualizácie pripraví a nainštaluje priamo mechanizmus Windows Update.

Na jednej strane je to fajn, pretože používate vždy najnovšiu verziu so všetkými opravami chýb a zraniteľností, no na strane druhej táto automatická inštalácia aktualizácií nemusí sedieť úplne každému.

Ide o rovnakú situáciu, ako pri systémových aktualizáciách pre Windows 10. Niektorí používatelia jednoducho chcú mať viac kontroly nad svojim zariadením a aplikáciami.

Práve pre nich môže prísť vhod vypnutie automatického sťahovania aktualizácií pre produkty od Microsoftu, ku ktorému dochádza po boku aktualizácie samotného operačného systému Windows 10. Inak povedané, v momente kedy sa aktualizuje Windows 10, aktualizujú sa aj ďalšie produkty Microsoftu prítomné v počítači.

Vypnutie automatickej aktualizácie produktov Microsoft vo Windows 10

Pre úplnosť ešte vyslovene uvádzam, že ide o vypnutie aktualizácií pre produkty ako Microsoft Office, nie pre Windows 10 ako taký. Systém sa bude naďalej aktualizovať štandardným spôsobom, no ďalšie produkty si už budete spravovať ručne.

  • Otvoríme systémové nastavenia. Napríklad klávesovou skratkou Win + I.
  • Zvolíme sekciu “Aktualizácia a zabezpečenie”.
  • V ponuke “Windows Update” klikneme na “Rozšírené možnosti”.
  • To, čo hľadáme je hneď prvá možnosť pod nápisom “Možnosti aktualizácie”.
  • Nastavenie “Prijímať aktualizácie pre ďalšie produkty spoločnosti Microsoft pri aktualizácii Windowsu”
  • Hotovo.

Windows 10 bude naďalej dostávať svoje opravné aktualizácie, bezpečnostné záplaty aj nové verzie ovládačov spravované cez Windows Update. Automaticky sa už nebudú aktualizovať produkty ako Microsoft Office a podobne.

Ak by svoje rozhodnutie po čase zmenili a chceli mať vždy aktuálne všetky produkty od Microsoftu, tak prejdite do vyššie spomínaných nastavení a prepínač vráťte do polohy “Zapnuté”. Pre istotu potom rovno môžete v sekcii Windows Update kliknúť na tlačidlo “Vyhľadať aktualizácie”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
Ako zmeniť PNG na JPG

Ako zmeniť PNG na JPG za pár sekúnd

Na prvý pohľad by človek možno chcel siahnuť po nejakej aplikácii na úpravu obrázkov ako je napríklad Photoshop, no vôbec to nie je nutné.