Ako vo Windows 10 vypnúť automatické aktualizácie pre Office a ďalšie produkty?

Celý Windows 10 je postavený na princípoch pravidelných a do veľkej miery automatických aktualizácií, ktoré sa sťahujú a inštalujú bez zásahu zo strany používateľa.

Až na pár výnimiek je situácia proste taká, že používateľ je po čase postavený pred hotovú vec – na inštaláciu čaká nejaká aktualizácia. Všimnúť si to môže najmä v prípade, že počítač chce po dlhšom čase vypnúť alebo reštartovať.

Situácia sa síce medzičasom posunula k lepšiemu, no boli časy, kedy namiesto klasického tlačidla “Vypnúť” či “Reštartovať” boli ponúkané len kombinované možnosti “Aktualizovať a reštartovať” a “Aktualizovať a reštartovať”. Aktuálne je už našťastie inštaláciu naplánovaných aktualizácií možné preskočiť.

Aktualizuje sa Windows 10 aj nainštalované produkty Microsoft

Okrem klasických opravných a voliteľných aktualizácií pre Windows 10 sa pri štandardnom nastavení systému môžete stretnúť s tým, že automaticky dôjde k inštalácii aktualizácií pre pridružené produkty od Microsoftu.

Typickým príkladom je kancelársky balík Microsoft Office, pre ktorý aktualizácie pripraví a nainštaluje priamo mechanizmus Windows Update.

Na jednej strane je to fajn, pretože používate vždy najnovšiu verziu so všetkými opravami chýb a zraniteľností, no na strane druhej táto automatická inštalácia aktualizácií nemusí sedieť úplne každému.

Ide o rovnakú situáciu, ako pri systémových aktualizáciách pre Windows 10. Niektorí používatelia jednoducho chcú mať viac kontroly nad svojim zariadením a aplikáciami.

Práve pre nich môže prísť vhod vypnutie automatického sťahovania aktualizácií pre produkty od Microsoftu, ku ktorému dochádza po boku aktualizácie samotného operačného systému Windows 10. Inak povedané, v momente kedy sa aktualizuje Windows 10, aktualizujú sa aj ďalšie produkty Microsoftu prítomné v počítači.

Vypnutie automatickej aktualizácie produktov Microsoft vo Windows 10

Pre úplnosť ešte vyslovene uvádzam, že ide o vypnutie aktualizácií pre produkty ako Microsoft Office, nie pre Windows 10 ako taký. Systém sa bude naďalej aktualizovať štandardným spôsobom, no ďalšie produkty si už budete spravovať ručne.

  • Otvoríme systémové nastavenia. Napríklad klávesovou skratkou Win + I.
  • Zvolíme sekciu “Aktualizácia a zabezpečenie”.
  • V ponuke “Windows Update” klikneme na “Rozšírené možnosti”.
  • To, čo hľadáme je hneď prvá možnosť pod nápisom “Možnosti aktualizácie”.
  • Nastavenie “Prijímať aktualizácie pre ďalšie produkty spoločnosti Microsoft pri aktualizácii Windowsu”
  • Hotovo.

Windows 10 bude naďalej dostávať svoje opravné aktualizácie, bezpečnostné záplaty aj nové verzie ovládačov spravované cez Windows Update. Automaticky sa už nebudú aktualizovať produkty ako Microsoft Office a podobne.

Ak by svoje rozhodnutie po čase zmenili a chceli mať vždy aktuálne všetky produkty od Microsoftu, tak prejdite do vyššie spomínaných nastavení a prepínač vráťte do polohy “Zapnuté”. Pre istotu potom rovno môžete v sekcii Windows Update kliknúť na tlačidlo “Vyhľadať aktualizácie”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať