Ako vo Windows 10 vypnúť automatické otáčanie obrazovky?

Na zariadeniach ako sú tablety, konvertibilné zariadenia či rôzne hybridy je funkcia automatického otáčania obrazovky prítomná vo Windows 10 celkom vítanou vecou.

Človek si svoje zariadenia otočí do polohy, ktorá mu vyhovuje a rozhranie operačného systému sa prakticky okamžite prispôsobí tejto situácii. Ak chce čítať knihu alebo dokumenty, tak si displej otočí na výšku, ak chce pozerať film tak zvolí orientáciu na šírku a podobne.

Tak ako všetko, aj automatické otáčanie obrazovky má svoje muchy. V prípade niektorých zariadení sa zdá, že softvérový mechanizmus reaguje akosi príliš citlivo. Niekedy proste zareaguje aj na úplne minimálny pohyb a neželane otočí obrazovku s celým obsahom.

Takéto neustále otáčanie a hľadanie správnej polohy nie je veľmi pohodlné, preto by bolo vhodné funkciu vypnúť. Aby sa orientácia obrazovky zachovala v aktuálnej pozícii, až do momentku, kým sa to nerozhodneme opäť zmeniť. Proste pozíciu obrazovky dočasne uzamkneme.

Uzamknutie otáčania obrazovky

Windows 10 práve preto ponúka niekoľko možností ako aktuálnu orientáciu obrazovky uzamknúť. Najjednoduchším spôsobom ako to dosiahnuť je zapnutie funkcie “Uzamknúť otáčanie” stlačením na tlačidlo s týmto názov v rozhraní Centrum akcií (Win + A).

Ak v rozhraní Centrum akcií ikonu “Uzamknúť otáčanie” nevidíte, je pravdepodobné, že vaše zariadenie nepodporuje otáčanie obrazovky. Teda nejde o tablet, 2v1 ani nič podobné. Prípadne je tu ešte možnosť, že ikona je “skrytá”. Vtedy kliknite na možnosť “Rozbaliť”, čím sa zobrazí viacero ikoniek pre ovládanie funkcií systému.

V situácii, kedy je ikonka “Uzamknúť otáčanie” v Centre akcií prítomná, no nedá sa na ňu kliknúť, je tu možnosť, že zariadenia má pripojenú klávesnicu, kedy to proste nie je možné. Prípadne to môže blokovať zapnutý “Režim tabletu”.

Alternatívne cez systémové nastavenia

Ďalšou možnosťou ako otáčanie obrazovky uzamknúť sú systémové nastavenia (Win + I). Hľadajte ju v sekcii Systém -> Obrazovka. Ak to zariadenie má, tak tu bude prítomný prepínač “Uzamknúť otáčanie displeja”. Natočte si zariadenie do preferovanej polohy a tento prepínač uveďte do polohy “Zapnuté”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať