Ako vo Windows 10 zistiť a zmeniť rozlíšenie obrazovky?

Zmena a kontrola aktuálne nastaveného rozlíšenia obrazovky je vo Windows 10 jednoduchým úkonom. Spraviť sa to dá priamo cez systémové nastavenia a k potrebnej sekcii sa viete dostať viacerými spôsobmi.

Náročné to nie je ani v prípade, že používate viacero monitorov. V takom prípade sa medzi nimi stačí v systémových nastaveniach prekliknúť. Informácie o nastavenom rozlíšení sa zobrazia vždy pre označenú obrazovku a rovnako tak je pre ňu možné rozlíšenie zmeniť.

Jediný praktický rozdiel je v tom, že ak používate len jednu obrazovku, tak sa požadované informácie zobrazia okamžite. Pri viacerých obrazovkách je potrebné vykonať jeden dodatočný krok – označenie niektorej obrazovky.

Kontextová ponuka

Asi najrýchlejšou možnosťou ako sa dostať k sekcii s nataveniami obrazovky je vyvolanie kontextovej ponuky z Pracovnej plochy.

Na voľnom mieste Pracovnej plochy stačí kliknúť pravým tlačidlom myši a z ponuky, ktorá sa zobrazí, vybrať možnosť Nastavenie obrazovky. Zobrazia sa systémové nastavenia priamo v sekcii “Obrazovka”.

Práve tam sa nachádza možnosť “Rozlíšenie obrazovky,” ale aj “Zmeniť veľkosť textu, aplikácií a ďalších položiek.. Už letmý pohľad prezradí aktuálne nastavené rozlíšenie obrazovky a podľa potreby ho môžete aj zmeniť.

Úprava mierky, teda možnosť “Zmeniť veľkosť textu, aplikácií a ďalších položiek” umožňuje zmenšiť alebo zväčšiť veľkosť celého systémové rozhrania bez zmeny rozlíšenia.

Windows 10 sa snaží identifikovať najlepšie možné rozlíšenie aj mierku pre vašu obrazovku. Pri týchto možnostiach v zátvorke zobrazuje informáciu “(odporúča sa)”. Rád by som zdôraznil, že táto možnosť nemusí nevyhnutne predstavovať to najlepšie pre vaše potreby.

Systém môže napríklad odporúčať vyššie rozlíšenie v kombinácii so zvýšenou hodnotou mierky. Napríklad 3200 x 1800 pixelov a mierku 150%. Pritom by stačilo zvoliť 1920 x 1080 pixelov a 100% mierku. Najlepšie bude, keď si to vyskúšate a rozhodnete sa, ktorá kombinácia je ideálna.

Vyvolanie systémových nastavení

Druhou možnosťou ako sa dostať k spomínanej sekcii “Obrazovka” je ručné vyvolanie systémových nastavení. Napríklad pomocou klávesovej skratky Win + I alebo cez ikonu v Centre akcií či cez ponuku Štart.

  • Použijeme klávesovú skratku Win + I.
  • Zobrazí sa hlavná ponuka “Nastavenia Windowsu”.
  • Klikneme na ikonu “Systém”.
  • Dostaneme sa do sekcie “Obrazovka”.
  • Nájdeme tu možnosť pre úpravu mierky a rozlíšenia obrazovky.

Ako som spomínal vyššie, ak používate viacero monitorov, v sekcii “Obrazovka” sa zobrazí ich prehľad. Stačí kliknúť na niektorý z nich, a tým sa dostanete k úprave rozlíšenia a mierky.

Nech už sa rozhodnete pre ktorúkoľvek zo spomínaných možností, určite zistíte, že zmena rozlíšenia a úprava mierky nie je ničím náročným. Windows 10 to proste zbytočne nekomplikuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať