Ako skryť problematické aktualizácie vo Windows 10?

Windows 10 cez systémový mechanizmus Windows Update pravidelne dostáva opravné aktualizácie, aktualizácie pre produkty ako .NET Framework či Skype alebo rôzne ďalšie súčasti.

Napriek tomu, že Microsoft robí čo môže, občas sa stane, že nejaká z vydaných aktualizácií spôsobuje po inštalácii problémy, prípadne sama o sebe má problém s nainštalovaním. Takpovediac zablokuje celý mechanizmus Windows Update – nedá sa úspešne nainštalovať, no inštalácia je neustále ponúkaná.

Druhým spomínaným prípad sú problémy po inštalácii. Riešením preto často býva odinštalovanie problematickej aktualizácie a vyčkávanie, kým Microsoft situáciu nenapraví vydaním novšej aktualizácie, ktorá tú predošlú v kolobehu nahradí.

V takýchto situáciach by prišlo vhod nejakým spôsobom problematické aktualizácie pred systémom a hlavne mechanizmom Windows Update skryť. Tak, aby ju po pár dňoch nezačal opäť sťahovať a pripravovať na inštaláciu, pretože by sme sa dostali opäť do problémov.

Priamo Windows 10 možnosť skryť aktualizáciu síce neobsahuje, no Microsoft presne za týmto účelom vydal doplnkový nástroj “Show or hide updates”. Ten jednoduchým spôsobom problematickú aktualizáciu dokáže dočasne skryť.

Nástroj je dostupný z oficiálneho webu Microsoftu, kde ho nájdete pod odkazom “stiahnite si tohto poradcu pri riešení problémov”. Stačí ho spustiť, kliknúť na tlačidlo “Ďalej”, počkať, kým nástroj vyhľadá možné problémy a potom vybrať možnosť “Hide updates”.

Zobrazí sa zoznam aktualizácií dostupných pre váš systém, označíte, ktorá je problémová a chcete ju teda skryť, no a potom už len kliknete na tlačidlo “Ďalej”.

Ak by ste po čase chceli aktualizáciu systému opäť sprístupniť, tak postupujete prakticky rovnako, akurát vyberiete možnosť “Show hidden updates”, kde ju vyberiete z ponúkaného zoznamu a kliknete na tlačidlo “Ďalej”. Potom prejdete do nástroja Windows Update a vyhľadáte aktualizácie.

Na základe mojich skúseností uvádzam, že nástroj neumožňuje zablokovať takzvané “veľké aktualizácie”, ktoré zvyšujú verziu Windows 10, pridávajú nové funkcie a vychádzajú dvakrát ročne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať