Ako vo Windows 10 vytvoriť hotspot alebo ako v praxi zdieľať Wi-Fi?

S Wi-Fi sieťami sa dnes stretávame takmer na každom kroku, no nie vždy máme toľko šťastia, že všetko prebehne podľa našich predstáv. Niekedy si musíme pomôcť a o svoje pripojenie sa podeliť s ďalšími ľuďmi či zariadeniami. Vtedy môže prísť vhod funkcia mobilný prístupový bod, ktorá ja priamou súčasťou Windows 10.

Stručne povedané, zo svojho zariadenia dokážete vytvoriť “server”, ku ktorému sa pripoja ostatné zariadenia, aby získali prístup na internet.

Zaujímavé to môže byť vo viacerých prípadoch. Takou základnou situáciou je notebook na internet pripojený káblom, z ktorého vytvoríte mobilný hotspot a cez Wi-Fi sa môžu pripojiť aj tablety či smartfóny, ktoré by s káblom nepochodili.

Prípadne má dostupný router limitovaný počet zariadení, ktoré môžu byť súčasne pripojené, a tak nemáte na výber. Buď počkáte, kým sa niekto odpojí alebo využijete možnosť zdieľaného pripojenia cez Wi-Fi hotspot. Alebo týmto spôsobom dokážete teoreticky rozšíriť dosah Wi-Fi. Núdzové riešenie, no v praxi by to malo fungovať.

Aby toho nebolo málo, dnes už bežne môžeme naraziť na notebook s podporou LTE sietí, čo vytvára ešte väčší priestor pre praktické využitie funkcie Mobilný hotspot. Niekedy nám na to proste slúžili smartfóny, teraz už prístup na internet dokážeme zdieľať aj priamo z notebooku.

Stačí aj jednoduchý Wi-Fi adaptér

Čo je v prípade funkcie Mobilný hotspot vo Windows 10 skvelé, je to, že využiť ju môžete aj v prípade stolových počítačov. Samozrejme, že v tomto prípade budete potrebovať externý Wi-Fi adaptér, napríklad ten, ktorý sa pripája do USB portu. Vytvorenie hotspotu zjavne nevyžaduje žiaden špeciálny hardvér. Postačí aj bežný Wi-Fi adaptér za pár €. Pri notebookoch je to ešte ľahšie, adaptér majú zabudovaný.

To, že na zariadení vytvoríte mobilný hotspot navyše neznamená, že ho odrežete od prístupu na internet, pretože sa stane akýmsi zdrojovým serverom. Nie. Normálne môžete pokračovať v surfovaní, a to, že svoje pripojenie zdieľate s ďalším zariadením si všimnete akurát tak na zníženej rýchlosti sťahovania.

Jeden adaptér pre príjem aj zdieľanie

Ďalšou veľmi zaujímavou skutočnosťou je to, že mobilný prístupový bod je možné vytvoriť aj na zariadeniach s jediným Wi-Fi adaptérom. Napríklad aj PC s Wi-Fi adaptérom v USB porte môže pripojenie zdieľať s ďalšími zariadeniami. Bez toho, aby mal k dispozícii aj káblové pripojenie. Cez jeden adaptér je teda počítač pripojený k routeru, no súčasne cez ten istý adaptér vytvára prístupový bod pre ďalšie zariadenia.

Navyše ide o funkciu priamo zabudovanú do Windows 10, ktorá sa používa strašne jednoducho. V podstate ju len zapnete cez systémové nastavenia a máte hotovo. Samozrejme, že k dispozícii sú aj nejaké tie dodatočné nastavenia, no nemusíte riešiť žiadne komplikované úkony, ani nič inštalovať. Všetko potrebné je hneď dostupné.

Ako si zo zariadenia s Windows 10 vytvoriť Wi-Fi hotspot?

Nejaký ten teoretický pokec máme za sebou, poďme si to ukázať v praxi. Ešte uvediem, že neviem do akej miery je to praktické, no pripojenie je možné zdieľať aj cez Bluetooth.

Vtedy prirodzene potrebujete, aby zdrojové a pripájané zariadenia disponovali príslušným adaptérom – lepšie bude asi siahnuť priamo po Wi-Fi. Pri používaní zdieľania cez Bluetooth však získate prístup k funkcii pre vzdialené zapnutie mobilného hotspotu. Možno sa to niekomu oplatí. Ako teda hotspot vytvoriť?

  • Otvoríme si systémové nastavenia (Win + I).
  • Klikneme na ponuku “Sieť a internet”.
  • Zo zoznamu sekcií klikneme na “Mobilný prístupový bod”.
  • Tu môžeme nastaviť, ktoré pripojenie sa má vlastne zdieľať – ak ich máme viac.
  • Cez tlačidlo “Upraviť” vieme nastaviť Názov a Heslo našej vytváranej siete.
  • No a samotné vytvorenie mobilného hotspotu prebieha tak, že prepínač “Zdieľať moje internetové pripojenie s inými zariadeniami” prepneme do polohy “Zapnuté”.
  • Vidieť tu môžeme ešte prehľad toho, koľko zariadení je aktuálne pripojených.
  • K vytvorenej sieti sa z ďalších zariadení pripojíte ako k úplne normálnej Wi-Fi.
  • V možnostiach ešte nájdete aj funkciu pre šetrenie energiou.

Prvé oboznámenie a nastavenie je dobré vykonať týmto spôsobom, následne v budúcnosti môžete mobilný hotspot vypínať a zapínať priamo cez Centrum Akcií. Má tam vlastnú ikonku – Mobilný hotspot. Pre istotu upozorním, že ponuka “Mobilný prístupový bod” je dostupná len na zariadeniach, ktoré majú Wi-Fi adaptér.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať