Niektoré notebooky zvyknú byť vybavené tradičným číselným blokom, ktorý sa nachádza v pravej časti klávesnice. Tento numerický blok používateľom umožňuje vykonávať rýchle zadávanie čísel, čo sa rozhodne hodí.
Samostatný číselný blok ale nie je úplnou samozrejmosťou. Vo výbave niektorých moderných a kompaktných modelov už samostatný numerický blok nemusíme nájsť. Namiesto toho je potrebné použiť číselný riadok v hornej časti obrazovky.
Ide o klávesy, ktoré na slovenskej klávesnici slúžia aj na zadávanie písmen ako š,č,ť či ž. V kombinácii s klávesom Shift sa ale zmenia na čísla 1,2,3. Rovnaký efekt sa pritom dá dosiahnuť aj tým, že si rozloženie klávesnice prepnete na anglické.
Pri niektorých notebookoch sa zase môžeme stretnú s alternatívnym číselným blokom, ktorý je obvykle umiestnený v pravej tretine klávesnice. Na klávesoch ako i,o,p, j, k, l a podobne.
Na túto skutočnosť upozorňujú malé čísla na predmetných klávesoch, väčšinou farebne odlíšené. Za normálnych okolností klávesy slúžia na zadávanie daných písmen, no po aktivovaní alternatívnej numerickej klávesnice sa obratom zmenia na číselný vstup.
Ako zapnúť číselnú klávesnicu na notebooku?
Ako naznačujem v úvode článku, zapnutie numerickej klávesnice na notebooku závisí od konkrétneho modelu a vyhotovenia daného zariadenia.
Ak klávesnica notebooku obsahuje plnohodnotnú numerickú časť, tak na jej zapnutie zvykne slúžiť kláves “Num Lock”, “NumLK” či “Num”, ktorý je umiestnený rovno na číselnými klávesmi. Zapnutie/vypnutie numerickej klávesnice dokonca zvykne signalizovať farebná dióda na tele notebooku.
V prípade, že notebook disponuje spomínanou alternatívnou, respektíve skrytou, numerickou klávesnicou, pre zapnutie je obvykle potrebné použiť kombináciu klávesov Fn + Num Lock, NumLK či Num.
Kláves Fn je tradične umiestnený medzi klávesmi Ctrl a Alt. Kláves Num Lock zase býva niekde pridružený a označený je inou farbou. Nájsť ho môžete napríklad na klávesoch Delete alebo Insert, no nejde o garanciu. V príklad na obrázku nižšie si môžete všimnúť, že NumLK je súčasťou klávesu F8.
Niekedy sa číselné klávesy, ktoré sú pridružené na iných klávesoch, dajú používať aj v kombinácii s Fn samostatne. Napríklad kombinácia Fn + J predstavuje zadanie čísla 1, Fn + U čísla 4 a podobne.
Alternatíva vo forme externého numerického bloku
Ak klávesnica vášho notebooku nemá samostatnú číselnú časť a používanie základného riadka s číslami nevyhovuje vašim potrebám, siahnuť môžete po externom číselnom bloku. Zjednodušene povedané ide o miniatúrnu klávesnicu, ktorá obsahuje len číselnú časť a pripája sa do USB portu.