Ako nastaviť rýchlosť kurzora myši v systémoch Windows?

Či už ide o klasickú počítačovú myš alebo touchpad, obidva tieto zariadenia patria do úplného základu pre ovládanie počítača. Samozrejme, spolu s klávesnicou. Toto neoceniteľné duo nám umožňuje pohodlne pracovať a vykonávať všetky potrebné činnosti v digitálnom svete.

Niekedy, hlavne ak máme novú myšku, nám tak nemusí celkom vyhovovať to s akou rýchlosťou sa v systémovom rozhraní pohybuje kurzor. Buď sa hýbe veľmi pomaly a citlivosť je teda nízka alebo naopak lieta hore-dole aj pri opatrnejších pohybov. Vtedy je citlivosť myšky nastavená naopak príliš vysoko.

Každému z nás vyhovuje niečo iné. Preto si nastavenie rýchlosti ukazovateľa myši môžeme prispôsobiť v systémových nastaveniach.

Používate viac monitorov a chcete aby myš bola rýchlejšia? Pracujete s technickými výkresmi a potrebujete vyššiu presnosť a pomalší pohyb? Tak zamierte do nastavení a zvoľte si presne takú citlivosť myši akú potrebujete.

Ovládací panel

Najskôr staršia metóda, s ktorou pochodíte vo Windows 7, Windows 8 a rovnako aj vo Windows 10. Pohyb ukazovateľa myši v tomto prípade upravujeme cez Ovládací panel.

 • Cez ponuku Štart si vyhľadáme a otvoríme Ovládací panel.
 • Ak máme zvolený prehľad podľa kategórií, tak klikneme na ikonu “Hardvér a zvuku” a v prehľade sekcie “Zariadenia a tlačiarne” zvolíme “Myš”.
 • V prípade, že Ovládací panel zobrazuje detailný výpis, tak otvoríme rovno “Myš”.
 • V okne “Myš – vlastnosti” vyberieme záložku “Ukazovateľ – možnosti”.
 • Hneď prvá položka “Pohyb” je presne tým, čo hľadáme.
 • Podľa toho, čo chceme dosiahnuť posuvník presunieme bližšie na jednu alebo druhú stranu.
 • Každú zmenu si pritom môžeme vyskúšať pohybom myši, aj bez potvrdenia aktuálneho nastavenia. Ak by sme to náhodou prepískli, tak stačí kliknúť na “Zrušiť” a zmena sa neuloží.

Systémové nastavenia vo Windows 10

V operačnom systéme Windows 10 síce stále nájdeme Ovládací panel, no Microsoft postupne jednotlivé nastavenia čoraz aktívnejšie presúva do hlavných systémových nastavení (Win + I).

V závislosti od toho akú verziu Windows 10 aktuálne používate tu môžete nájsť aj posuvník pre úpravu rýchlosti kurzoru myši. A ak tu chýba, tak sa viete rýchlo prekliknúť do nastavení z Ovládacieho panelu – kliknutím na odkaz “Ďalšie možnosti myši”.

 • Klávesovou skratkou Win + I vyvoláme systémové nastavenia.
 • Klikneme na možnosť “Zariadenia”.
 • Z ponuky na ľavej strane vyberieme “Myš”.
 • Správanie myši upravujeme posúvníkom pod nápisom “Rýchlosť kurzora”.

Toto nastavenie pravdepodobne pribudlo vo Windows 10 verzie 2004, nakoľko na počítačoch s verziami 1903 a 1909 ho neevidujem. Záverom ešte malé upozornenie. Ak vlastníte špecializovanú myš, pri ktorej používate nejakú sprievodnú aplikáciu priamo od výrobcu, úpravu správania myši môžete vykonať v nej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať
ako zrušiť Facebook na mobile

Ako zrušiť Facebook na mobile?

Teraz už len zostáva rozhodnúť sa, či hľadáte riešenie ako zrušiť Facebook na mobile alebo si chcete dať pauzu, prípadne sa zbaviť aplikácie.