ako zmenit jazyk klavesnice

Ako prepnúť klávesnicu na anglickú?

Absolútna väčšina z nás používa slovenskú klávesnicu. Je to úplne logické, slovenské rozloženie klávesnice je pre nás prirodzené a umožňuje nám rýchlym spôsobom písať text v materinskom jazyku so všetkými znakmi, ktoré k tomu patria.

Napriek tomu existujú situácie, kedy potrebujeme prepnúť na anglickú klávesnicu. V tomto prípade ide o vec, ktorá úzko súvisí so špeciálnymi znakmi, ktoré potrebujeme zadať.

Síce si môžeme na internete rýchlo nájsť ako daný znak napísať a takisto môžeme použiť systémovú aplikáciu Mapa znakov, no prepnutie na anglickú klávesnicu je pohodlnejšie a rýchlejšie.

Ako prepnúť na anglickú klávesnicu vo Windows 10?

Windows 10, ako aj staršie verzie známeho operačného systému, umožňuje používať viacero rozložení klávesnice. Štandardnou situáciou je kombinácia slovenského a anglického rozloženia, medzi ktorými si prepíname podľa potreby.

Základom je teda to, že v systéme máme pridaných viacero rozložení klávesnice. Obyčajne sa to robí pri prvotnom nastavení operačného systému Windows 10, no ďalšie rozloženie je možné pridať prakticky kedykoľvek. Stačí prejsť do systémových nastavení a vyklikať si to.

Ako vo Windows 10 pridať anglické rozloženie klávesnice?

Ak teda najskôr potrebujete pridať ďalšie rozloženie klávesnice, postupujte nasledovne:

 • Cez klávesovú skratku Win + I otvoríme systémové nastavenia.
 • Klikneme na ikonu “Čas a jazyk”.
 • V ponuke klikneme na sekciu “Jazyk”.
 • Pod nadpisom “Preferované jazyky” klikneme na aktuálne používaný jazyk.
 • Potom kliknite na tlačidlo “Možnosti”.
 • Dostanete sa do sekcie “Možnosti jazyka: Slovenčina”, kde sa na spodku nachádza ponuka “Klávesnice”.
 • Stačí kliknúť na tlačidlo “Pridať klávesnicu” a v zozname možností vybrať tú požadovanú.
 • Hotovo. V systéme je pridané ďalšie rozloženie klávesnice.

Ako prepínať medzi rozloženiami klávesnice?

V prípade, že v systéme už máte viacero rozložení klávesnice, tak medzi nimi môžete prepínať veľmi jednoducho. Toto sú tri základné možnosti, ktoré sú rýchle a poslúžia veľmi dobre:

 • Používať môžete klávesovú skratku Win + Medzerník.
 • Používať môžete klávesovú skratku Shift + Alt.
 • Alebo môžete medzi rozloženiami prepínať myšou. Na paneli úloh vedľa času a dátumu nájdete ikonu s tromi písmenami. Napríklad SLK alebo ENG. Kliknutím na ňu sa zobrazí prehľad dostupných jazykov klávesnice. Vyberiete si ten, ktorý aktuálne potrebujete.

V prípade, že sa na paneli úloh spomínaná ikona nenachádza, hoci máte pridané rôzne rozloženia klávesnice, je možné, že je vypnutá. Overiť si to môžete v systémových nastaveniach.

Pravým tlačidlom myši kliknite na panel úloh a z ponuky zvoľte “Nastavenia panela úloh”. Dostanete sa do sekcie “Panel úloh”, kde treba pod nápisom “Oblasť oznámení” kliknúť na odkaz “Zapnúť alebo vypnúť systémové ikony”.

V prehľade systémových ikon potom nájdite možnosť “Indikátor vstupu” a prepínač posuňte do polohy “Zapnuté”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako preložiť stránku v Chrome?

Nástroj je priamo zabudovaný aj do prehliadača Google Chrome. Prekladať je možné do prakticky všetkých bežne používaných jazykov.