Ako zmeniť rozloženie tlačidiel na Xbox gamepade?

Už som písal o tom, ako gamepad pripojiť ku konzole Xbox One, ako mu aktualizovať firmvér a dokonca som sa venoval aj témam ako pripojenie Xbox ovládača ku počítaču s Windows 10 či jeho vypnutiu v prípade, ak ho spárujeme cez Bluetooth. Darmo, bezdrôtový ovládač pre konzoly Xbox má proste kopu rôznych využití.

Xbox One gamepadom je dokonca možné zmeniť rozloženie tlačidiel. Pri pripojení ku konzole, ale aj pri spárovaní s počítačom. Rozdiel je v tom, že pri počítačoch je tento úkon možné vykonať len po pripojení káblom. V obidvoch prípadoch na to slúži aplikácia “Príslušenstvo pre Xbox / Xbox Accessories”.

Na konzolách Xbox One ide o bežnú súčasť systému, v prípade Windows 10 sa dá bezplatne stiahnuť z ponuky obchodu Microsoft Store.

Veľmi dobrou správou je, že rozloženie tlačidiel sa dnes dá upraviť aj pri klasickom Xbox One gamapede, nie len pri drahšej verzii s prívlastkom Elite.

Ako na ovládači pre Xbox One premapovať tlačidlá?

Priraďovanie konkrétnej akcie k jednotlivým tlačidlám gamepadu sa nazýva Mapovanie. Sekciu s týmto označením preto treba hľadať aj v aplikácii Príslušenstvo pre Xbox. Vlastne hľadať ani netreba. Po kliknutí na tlačidlo “Konfigurovať” sa dostanete presne tam, kam treba.

Jednotlivé zmeny priradenia akcie k tlačidlu sú názorne ilustrované na ovládači, takže celkom dobrý prehľad máte aj pri rozsiahlejších zmenách.

Okrem zmeny rozloženia tlačidiel je cez spomínanú aplikáciu možné vypnúť vibrovanie, prevrátiť osi či vymeniť páčky a spúšte. To všetko pri základnom gamepade. Ak patríte ku šťastlivcom, ktorí vlastnia Xbox One Elite Controller, možností máte ešte viac – senzitivita páčok, sila vibrácii a podobne.

Ako na to?

  • Z ponuky obchodu Microsoft Store si nainštalujte aplikáciu “Príslušenstvo pre Xbox”.
  • Svoj gamepad káblom pripojte k počítaču.
  • Spustite aplikáciu “Príslušenstvo pre Xbox”.
  • Prihláste sa svojim kontom Microsoft.
  • Kliknite na tlačidlo “Konfigurovať”
  • Zvoľte možnosť “Nový profil” a pustite sa do úprav.

Používanie aplikácie má dvojicu drobných nevýhod. Prvou je nutnosť používať konto Microsoft, bez ktorého sa ku konfigurácii proste nedostanete. Druhou je skutočnosť, že ovládače je možné konfigurovať len pri pripojení káblom, na čo vás aplikácia prípadne upozorní.

Ak by ste to náhodou pri úpravách prekombinovali, tak v sekcii pre úpravu profilu nájdete tlačidlo “Obnoviť na predvolené”. Prípadne všetky dodatočné profily vymažte a zostane vám len ponuka “Predvolené”.

Podobne aj na Xbox One

Obdobným spôsobom sa vlastnosti gamepadu upravujú aj priamo z konzoly Xbox One. V tomto prípade treba hľadať aplikáciu pod názvom “Xbox Accessories”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať