Ako z konzoly Xbox One vybrať zaseknuté DVD?

Fyzické média sa síce postupne dostávajú do úzadia a nahradzujú ich digitálne verzie hier a filmov, no ešte stále sa nájde široký zástup ich priaznivcov. Majú svoje čaro a výhody, no v prípade konzol rodiny Xbox so sebou nesú aj skrytú hrozbu – hrozbu zaseknutia v mechanike.

Ako majiteľovi hernej konzoly Xbox One S sa časom môže stať veľká nepríjemnosť. Mechanika ani po opakovanom stlačením príslušného tlačidla nevysunie vložené DVD či Blu-ray. Optický disk proste zostane zaseknutý.

Rozhodne sa to nestáva často, no keď už sa to stane, tak ide o poriadnu patáliu. Ako prvé vám môže napadnúť, že by ste mali kontaktovať servis alebo predajcu a uplatniť si záruku. Prípadne váš inštinkt môže hovoriť, že správnou cestou je rozobratie celej konzoly a násilné otvorenie mechanicky.

Skôr než sa pustíte do niečoho podobného, vyskúšajte jednoduchší a nenásilný spôsob. Microsoft totiž na možné riziko vzniku takejto situácie myslel. Optické disky vložené v mechanike konzol Xbox One sa preto dajú vytiahnuť von. Respektívne, lepšie povedané, vytlačiť.

Ako zaseknutý disk vytiahnuť z Xbox One S?

Postup je vo svojej podstate veľmi jednoduchý, akurát vyžaduje trochu trpezlivosti. Vypnutú a odpojenú konzolu si položíme na pravý bok, tak aby sme sa zhora pozerali na jej ľavú stranu so zárezom optickej mechaniky. V rohu sa pod ochranným krytom ukrýva oranžové koliesko s otvorom v strede.

Do tohto otvoru je potrebné vložiť a presne napasovať tenký ale pevný predmet – tenký skrutkovač, malý vrták. Pri hľadaní správnej pozície si pomôžte napríklad tým, že vnútro konzoly osvetlíte mobilom alebo baterkou.

Akonáhle nadobudnete presvedčenie, že máte správnu pozíciu, tak opatrne zatlačte, čím postupne vysuniete zaseknutý disk z mechaniky. Disk sa bude vysúvať postupne s tým, ako budete čoraz viac tlačiť. Nepreháňajte to, a keď bude vysunutý natoľko, že ho môžete chytiť prstami, tak to spravte a vytiahnite ho už rukou.

Celý úkon vyžaduje trochu precíznosti a nájdenie správneho nástroja, no verím, že nakoniec sa vám to podarí. Odporúčam vyhnúť sa používaniu špáratka či drevenej tyčinky, pretože tie sa pri tlaku môžu ľahko zlomiť. Najväčším problémom tak nakoniec môže byť nájdenie správneho predmetu.

Použil som malý vrták a disk vytlačil von natoľko, aby som ho vytiahol rukou.

Ak by sa náhodou situácia so zaseknutím optických diskov opakovala pravidelne, tak radšej vyhľadajte odbornú servisnú pomoc. Dačo asi nebude tak celkom v poriadku s vašou mechanikou.

Ako to je pri pôvodnej konzole Xbox One?

V prípade pôvodnej konzoly Xbox One je postup dosť podobný. Opäť hľadáme oranžovú značku. Tá je umiestnená na ľavej strane konzoly, približne v polovici medzi USB portom a tlačidlom pre spustenie párovania gamepadov.

Hneď naľavo od tejto značky je malý otvor, kam vložíme rovnú spinku alebo rovný kúsok drôtu, či obdobný predmet. Tak ako pri konzole Xbox One S, aj tu musíme nájsť ten správnu uhol, takže to môže chvíľku trvať.

Keď dosiahneme tú správnu polohu, tak spinku zatlačíme rovno dole. Disk sa z mechaniky čiastočne vysunie a my ho prstami vytiahneme von.

Xbox One X

Konzola Xbox One X to má úplne najľahšie. Potrebný otvor totiž nemusíte hľadať cez kryt konzoly. Umiestnený je priamo na jej vonkajšej strane. Stačí vložiť otvorenú spinku alebo drôtik a zatlačiť.

Na fotke od Polygonu som vyznačil miesta, kde sa nachádzajú spomínané otvory.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by zaujať

Ako si zálohovať Gmail?

Zálohovať Gmail nemusí byť vôbec zlým nápadom. Nejde o nič náročné, akurát treba vedieť, kam v schránke zamieriť.